נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותלילה סגול חוזר ב-1.12: "לשלב זה משתלם"

לילה סגול חוזר ב-1.12: “לשלב זה משתלם”

הפיס, השלטון המקומי והאזורי ו"שווים" ממשיכים במסורת: יאירו את המדינה בסגול בקריאה לשלב 1.5 מיליון ישראלים עם מוגבלות בחברה, בקהילה ובעבודה

עיריית בת ים ב”לילה סגול” 2021. צילום באדיבות העירייה

אחרי שנתיים מוצלחות, מיזם “לילה סגול” חוזר ב-1 בדצמבר 2022, זו השנה השלישית בישראל. במסגרת המיזם, שמובילים מפעל הפיס, מרכז השלטון המקומי, מרכז השלטון האזורי ואתר “שווים”, יוארו גם השנה, מצפון ועד דרום, מאות מבני ציבור: בנייני ממשלה, רשויות מקומיות, מוסדות ציבור, חברות וארגונים בצבע סגול, שהוא הצבע המזוהה עם אנשים עם מוגבלויות בעולם.

כבכל שנה, יתקיים “לילה סגול” בסמוך ליום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות המצוין במדינות רבות ברחבי העולם. נושא הפרויקט השנה הוא “מתן הזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלויות בתעסוקה, בקהילה ובחברה”. לקראת האירוע ובמהלכו יעלו ברשתות החברתיות ובמגוון פלטפורמות נוספות תכנים המקדמים את הנושא, תוך שימת דגש על שיתופי פעולה נרחבים בין כלל הגורמים הרלוונטיים למען קידום החזון.

גם משרד החינוך מצטרף השנה למיזם: בבתי הספר יעבירו המורים מערכי שיעור העוסקים בשילוב ובהכלה של השונה, ובנוסף יאיר המשרד חמישה בניינים ברחבי הארץ. נשיאות המגזר העסקי והפורום הכלכלי חברתי חברו אף הם לפרויקט ויצאו בקריאה לחברות עסקיות להצטרף ולהאיר את המדינה בסגול.

לונה פארק תל אביב” בלילה סגול” 2021. צילום: ענת וולפגנג

במטרה לחבר את תושבי הרשויות המקומיות ברחבי הארץ לפרויקט, יופצו השנה, לראשונה, שרשראות תאורה סגולות לכ-100 אלף בתי אב, כך שיוכלו להאיר את בתיהם, להביע הזדהות ולתמוך בקידום המטרה החברתית. אלה יצטרפו למבנים ידועים כמו בית הנשיא בירושלים, גשר המיתרים בבירה, תחנת החשמל רידינג בתל אביב, בניין תיאטרון הבימה ומבנים רבים נוספים שיוארו בסגול, וזאת במטרה לצבוע את המדינה לכבודם של 1.5 מיליון ילדים ובוגרים עם מוגבלויות בישראל.

במסגרת “לילה סגול” האחרון, בדצמבר 2021, הוארו בסגול יותר מ-150 בנייני ממשלה, רשויות, מוסדות אקדמיים ומוסדות תרבות מקריית שמונה ועד אילת. לאלה נוספו אוניות בלב ים, מטוסים, שגרירויות ישראל בחו”ל, מחנות צה”ל, מתחמי הייטק ועוד.

“אנחנו איתכם כל הדרך”. יו”ר מפעל הפיס רו”ח אביגדור יצחקי. צילום יח”צ

“מפעל הפיס חרת על דגלו את נושא השילוב, התמיכה והקידום של אנשים עם מוגבלויות בישראל והציב אותו כאחד מחמשת תחומי הליבה של הארגון בזירה החברתית”, אמר רו”ח אביגדור יצחקי, יו”ר מפעל הפיס: “לאחר שבשנתיים האחרונות הצלחנו להגיע עם המסר החברתי החשוב הזה למיליוני אנשים וצרבנו אותו בתודעה הציבורית, הוצאנו אל הפועל, יחד עם שותפינו בשלטון המקומי והאזורי, עשרות רבות של מיזמים שחלקם כבר פועלים וחלקם ייצאו לדרך עוד השנה, וכל מטרתם להעניק הזדמנות שווה לאנשים עם מוגבלויות בשוק העבודה בישראל, ולשלבם באופן עמוק יותר בחברה ובקהילה. המסר שלנו ביום הזה הוא חד וברור: אנחנו איתכם לכל אורך הדרך ונמשיך להשקיע משאבים ומאמצים רבים למען שיפור איכות חייכם ולמען שוויון הזדמנויות מלא בכל תחומי החיים”.

בניין ההסתדרות בסגול. צילום באדיבות דוברות ההסתדרות

חיים ביבס, יו”ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות: “אני שמח שאנחנו ממשיכים עם היוזמה החשובה הזו. היום מבינים יותר מתמיד כמה ערך יש בשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק התעסוקה ובכלל במרקם החיים. כל אדם הוא ייחודי ומחפש לתרום בדרכו, ואנחנו  ברשויות המקומיות שואפים ללוות את התושבים שלנו לשילוב בכל התחומים. זה מה שיצור חברה חזקה, מלוכדת ומגוונת”.

מטוס ישראייר מואר בשנה שעברה. צילום באדיבות החברה

שי חג׳ג׳, יו”ר המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים: “חברה נמדדת ביחסה לחלשים בתוכה ובדאגתה להם. לצערנו, אנחנו נתקלים עדיין בתופעות של יחס מתנכר, עלבונות וריחוק חברתי כלפי ילדים ואנשים עם מוגבלויות. ‘לילה סגול’ הוא חלק מתוכנית חינוכית-קהילתית שנועדה לעשות את מה שכולנו כל כך זקוקים לו – לחזק אנשים עם  מוגבלויות וליצור חברה רגישה, טובה וחזקה יותר”.

אוניברסיטת בן גוריון סגולה. צילום באדיבות האוניברסיטה

עידן מוטולה, עורך אתר “שווים”: “יש הרבה מה לשפר בכל נושא היחס של החברה וגופי המדינה לאנשים עם מוגבלויות: נגישות, תעסוקה, דיור בקהילה ועוד. ‘לילה סגול’ נועד להעלות למודעות הציבורית בדיוק את הנושאים הללו. מה כל אחד מאיתנו יכול לעשות בגזרתו כדי לסייע בשילוב עמוק יותר של ילדים ובוגרים עם מוגבלויות בחברה הישראלית, בקהילה ובעבודה”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות