נושאים קשורים

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה

הורים כועסים: “בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"

ומה עם הבטיחות? כך דחסה העירייה ילדים בהסעה

מקרה חמור בהסעת ילדי חינוך מיוחד בפתח תקווה: המלווה והנהג הסיעו יותר תלמידים ברכב ממה שהחוק מאפשר. אחרי שפנו לעירייה בבקשה להסבר – ההורים נתקלו בחומה בצורה: "ניסו 'לחסוך' על חשבון הבטיחות של ילדינו"

חנות מכרה לנער אוטיסט שעון ב-1,500 שקל ותשלם פיצוי

ביהמ"ש קבע כי בעל החנות שסירב לקבל את השעון בחזרה ולהשיב לנער את כספו פעל בניגוד לחוק. המקרה פורסם לראשונה באתר "שווים"כוכב “קופה ראשית” על בנו האוטיסט: “היום היו מאבחנים גם אותי”

משה פרסטר ובנו רותם בראיון ל"שווים": על האבחון המאוחר, ההקלה בעקבותיו, החלום של הבן להיות בזוגיות וסדנאות הסטנד-אפ שמעביר האב לאוטיסטים
ראשיאוטיזםתו נכה נשלל מאדם עם אספרגר – זה מה שקבע בית המשפט

תו נכה נשלל מאדם עם אספרגר – זה מה שקבע בית המשפט

לפני יותר מעשר שנים, צעיר עם אספרגר קיבל תו נכה, אבל לאחרונה משרד התחבורה סירב לחדש אותו. משפחתו לא ויתרה, ופנתה לבית המשפט

תו חניה לנכה. צילום - אהוד קינן
תו חניה לנכה. צילום – אהוד קינן

משפחתו של צעיר בשנות ה-20 לחייו ממרכז הארץ, המתמודד עם תסמונת אספרגר, ביקשה לפני כשנתיים להאריך את תוקף תו החניה לנכה שלו. אבל בניגוד לשנים הקודמות, המשפחה נתקלה הפעם בסירוב מפתיע מצד הרשויות. התשובה שקיבלה המשפחה היא שלצעיר אין מגבלה בתנועה, ולכן אינו זכאי יותר לתו הנכה בכלל.

הצעיר קיבל את התו לראשונה בשנת 2011, כשהיה ילד. הוא אמנם אכן לא מתמודד עם מוגבלות בהליכה או בתנועה, אבל מוכר כנכה 100% לצמיתות על ידי ביטוח לאומי. בעשור האחרון, משפחתו של הצעיר חידשה את תו מדי שנתיים ללא כל בעיה, עד שנתקלה בסירוב האחרון. מאז, המשפחה נאלצה להתמודד עם דוחות חניה רבים שנרשמו על שמו.

קושי להסתגל לשינויים

כחלק מתהליך הבירור אותו נתבקשה המשפחה לעבור, נדרש הצעיר להגיש מסמכים רפואיים רלוונטיים. המשפחה שלחה מכתב המלצה מפסיכיאטר לפיו יש לו קושי “להתמודד עם שינויים ותסכולים” ולכן הוא זכאי להמשיך ולהחזיק בתו. לכך השיב משרד התחבורה כי כי לא נמצא שהתנועה בדרכים ללא רכב מחמירה את מצבו הרפואי.

משפחת הצעיר לא התייאשה וגייסה את עורך הדין בני גבאי לסייע לה. הוא הגיש עתירה בשמה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, ובמקביל ניסה לעזור לפתור את המחלוקת מול משרד התחבורה. המשפחה ועורך הדין שלחו מכתב מרופא נוסף שמחזק את הטענה בנוגע לקושי של הצעיר להסתגלות לשינויים. רופא משפחה מטעם משרד התחבורה השיב לכך כי “קשיים בהסתגלות אינם מהווים התוויה למתן תו נכה, כמו גם שימוש בתחבורה ציבורית”.

על פי טענות משרד התחבורה המסתמכות על סעיף 1 בחוק החנייה לנכים, הצעיר אינו עונה על הדרשות, משום שהחומר הרפואי המצורף לא מראה כי “תנועתו בדרכים ללא רכב עלולה לערער את מצב בריאותו ולכן אינו עונה על התנאים המזכים בקבלת תו נכה הקבועים בחוק.

לא חל שינוי בקריטריונים

סגנית בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת אביגיל כהן, קבעה כי יש להחזיר לצעיר את תו הנכה לאלתר, ואף ולתת לו תוקף רטרואקטיבי, מהיום שבו היה אמור להתחדש לפני כשנתיים.

סגנית בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת אביגיל כהן. צילום - אתר בתי המשפט
סגנית בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת אביגיל כהן. צילום – אתר בתי המשפט

השופטת כהן הסבירה כי אמנם לצעיר אין מוגבלות הליכה, אבל מנגד לא חלו שינויים בקריטריונים לקבלת תו נכה בעשור האחרון. כלומר, אם היה זכאי לו ב-2011 בלי שתהיה לו מגבלה בניידות, אין סיבה שלא יהיה זכאי לתו גם היום, ובמיוחד נוכח העובדה שמצבו של הצעיר לא השתנה.

לדבריה, כשהצעיר ומשפחתו ביקשו להבין האם יש קריטריונים חדשים למתן תו נכה, ולכן פתאום הבקשה לחדש את התו סורבה, הם לא קיבל מענה. השופטת כהן ציינה גם שבדיון בבית המשפט, נציג משרד התחבורה לא ידע להסביר את מהות השינוי, ומדוע נשלל תו נכה שכבר אושר בעבר. לפיכך היא פסקה שיש לאשר מחדש את התו, ואף קבעה שהמדינה תישא בהוצאות המשפט של הצעיר, בסך 5,000 שקלים.

יליד 1994. רווק מראשון לציון. מתמודד עם קרוהן, אבל לא נותן למחלה לנהל את חיי. בוגר תואר ראשון במדעי המחשב, ומשלב בכך את תפקידי בשווים, שנותן במה גם ליצר העיתונאי וליצר הנתינה לקהילה שבי, שקיימים מילדות.

כתבות אחרונות