נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיחדשותחליפת ההייטק שעוזרת למוגבלים בניידות ללכת

חליפת ההייטק שעוזרת למוגבלים בניידות ללכת

"אקסופולס מולי" כוללת 58 אלקטרודות ששולחות גירוי חשמלי קל ל-40 קבוצות שרירים כדי להרפות אותם ולהקל על כאב במהלך התנועה

לואיזה הולכת בעזרת החליפה. צילום: חברת אוטובוק

חליפת גוף הייטקית משנת חיים סייעה לאישה עם טרשת נפוצה ללכת בקלות.

מוקדם יותר השנה, סרטון יוטיוב שפירסמה “אוטובוק” (Ottobock Professionals) – חברה גרמנית המפתחת מוצרים טכנולוגיים רפואיים לאנשים מוגבלים בניידות – חשף את נפלאות חליפת ה”אקסופולס מולי” (Exopulse Mollii). את החליפה לבשה לואיזה, צעירה שסובלת מספסטיות הנובעת מטרשת נפוצה בה היא חולה. ספסטיות היא מצב בו שריר או כמה שרירים נמצאים בהתכווצות יתר (טונוס שרירים גבוה), והיא תוצאה של תהליך החלמת שרירים אלה מנזק למערכת העצבים.

החליפה כוללת 58 אלקטרודות ששולחות גירוי חשמלי קל ל-40 קבוצות שרירי מפתח. הגירוי נועד להרפיית שרירים ספסטיים באמצעות נוירוסטימולציה.

“כשאתה מפעיל חליפה אתה מפעיל הרבה אלקטרודות בחלק הפנימי של החליפה כדי להגיע לשרירים שהמוח לא יכול להגיע אליהם”, הסביר פרדריק לונדקוויסט, כירופרקט וממציא החליפה, לחדשות ה-BBC. “דרך פגיעה מוחית, חלק מהשרירים נמצאים מחוץ להישג ידו של המוח, והחליפה מחליפה את האות שהמוח לא יכול לייצר יותר”.

מחקר ראשוני גילה ששעה בחליפה סייעה להפחית במידה רבה את תסמיני הכאב. מטופלים שהמשיכו להשתמש בחליפה כעבור ארבעה שבועות חוו ירידה בכאב.

לדברי חברת “אוטובוק”, החליפה מיועדת ללבישה של שעה בלבד כל יומיים ומספקת דרך קלה, לפי דרישה, להחזיר את הניידות ולהקל על כאבים הקשורים לספסטיות.

גם מויה-מיי קלי, בת 12 מדבלין, המתמודדת עם שיתוק מוחין, סיפרה השנה על שיפור משמעותי במצבה לאחר שהשתמשה בחליפה. “זה איפשר לי להיות בטוחה יותר בהליכה ועצמאית יותר”, אמרה. “לפני שהיה לי את זה יכולתי לעשות דברים מסוימים, אבל לא מה שאני יכולה לעשות עכשיו. זה מאוד חשוב לי להיות מסוגלת לעשות ולהשיג דברים כמו כולם”.

הז’קט והמכנסיים של “אקסופולס” עשויים מחומרים סינתטיים נושמים ורחיצים שאינם מכילים מוצרים או סיבים מהחי. לפי הממציא, אין להם תופעות לוואי משמעותיות.

לדבריו, כפתור הפעלה גורם למשתמש להרגיש שהוא בשליטה, ולמעשה החליפה נותנת לו את הכוח להיות אחראי על תסמיני הספסטיות שלו. “לובשים יכולים לנוע בצורה חופשית ובטוחה יותר, הודות לתגובה שנוצרה על ידי החליפה שיכולה לעזור לשחרר מתח שרירים”, הוא אומר.

בשנת 2018, מחקר בהשתתפות ילדים עם שיתוק מוחין ספסטי, שנערך על ידי המחלקה לשיקום ילדים באוניברסיטה הליטאית למדעי הבריאות, חשף כי ילדים שחולצו אקראית לשימוש של שעה בחליפה שלוש פעמים בשבוע במשך שלושה שבועות “הרוויחו שיפור רב בתפקוד המוטורי הגס ובניידות כמו ילדים שחולקו אקראית לפיזיותרפיה קונבנציונלית”. מחקר נוסף מ-2014 שכלל 117 חולים המשתמשים בחליפה הראה שכל החולים דיווחו על מידה מסוימת של שיפור.

עם זאת, לונדקוויסט מדגיש כי לא כל החולים מגיבים באותה צורה כמו לואיזה, אם כי הניסיון מצביעה על יעילות טובה של החליפה. “יש צורך לבצע ניסויים נוספים לפני שהיא תהיה זמינה בצורה רחבה”, הבהיר.

ואם אתם שואלים את עצמכם כמה עולה החליפה, התשובה היא 6,000 דולר.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות