נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשיםעם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאנשים עם מוגבלויותמינואר 2023: אפוטרופוס לא צריך לשלם יותר על דוחות

מינואר 2023: אפוטרופוס לא צריך לשלם יותר על דוחות

מדובר בחיסכון של אלפי שקלים לאורך שנים עבור 50 אלף ישראלים המשמשים בתפקיד. התיקון – חלק מרפורמה של משרד המשפטים בתחום

האפוטרופוס הכללי, עו”ד בן ציון פיגלסון. צילום: דוברות משרד המשפטים

אם יש לכם אפוטרופוס או שאתם משמשים כאפוטרופוסים בעצמכם, כדאי מאוד שתדעו שמהחודש הבא, ינואר 2023, התשלום עבור הגשת הדיווח הראשוני על נכסי האדם והתשלום השנתי עבור הגשת דו”ח שנתי יבוטלו לכלל האפוטרופוסים. מדובר בחיסכון של אלפי שקלים רבים לאורך שנים.

מנתוני האפוטרופוס הכללי והממונה על ענייני ירושה במשרד המשפטים, עו”ד בן ציון פיגלסון, עולה כי כיום חיים בישראל כ-50 אלף אנשים שמונה להם אפוטרופוס. ב-85% מהמקרים האפוטרופוס הממונה הוא בן משפחה. האפוטרופוס שמתמנה נתון לפיקוח ומחויב בהגשת דיווחים שנתיים לאפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.

עד היום התשלום בעבור בדיקת הדיווח הראשוני על נכסי האדם (“פרטה”) עמד על 334 שקלים, ואילו הדיווח השנתי היה כרוך בתשלום בסך 669 שקלים. כעת, כאמור, תשלומים אלה יבוטלו, וזאת כחלק מרפורמה שגיבש האפוטרופוס הכללי. מאחורי הרפורמה עומד רצון להקל ולצמצם את הנטל הביורוקרטי על האפוטרופוס, מתוך הכרה במורכבות ובנטל הנובע מתפקידו בטיפול השוטף באדם.

על תיקון התקנות הרלוונטיות חתם לפני כשלושה שבועות שר המשפטים היוצא גדעון סער. בנוסף, פירסם השר בחודש פברואר השנה, יחד עם האפוטרופוס הכללי הקודמת, עו”ד סיגל יעקובי, נוהל פיקוח חדש שלפיו יינתן לאפוטרופוס שהוא בן משפחה פטור מהחובה להגיש דיווחים שנתיים אם מדובר באפוטרופוס שהוא הורה של האדם או בן זוגו בקשר ממושך; כמו כן, יינתן פטור מדיווח שנתי אם לאדם אשר מונה לו אפוטרופוס יש רכוש מועט, או אם כל יתר בני המשפחה נתנו הסכמתם כי אין צורך בפיקוח (עד היקף רכוש מסוים). זאת, אחרי בדיקת הדיווח הראשוני של האפוטרופוס ויתר נסיבות התיק.

כל אלה מצטרפים לפעולות נוספות שבוצעו ויבוצעו במסגרת הרפורמה, ובהן: הידוק ומיקוד הפיקוח על אפוטרופוסים מקצועיים (שאינם בני משפחה); פיתוח כלים מחשוביים משוכללים לאיתור אי סדרים והתנהלות כספית חריגה של האפוטרופוס בנכסי האדם (בין אם האפוטרופוס פטור מחובת דיווח ובין אם לאו); פיקוח על אפוטרופוסיות לעניינים אישיים (ולא רק על עניינים רכושיים); וקידום תיקון חקיקה להטלת סנקציות מינהליות-כספיות בשל הפרת הוראות הדין.

שר המשפטים היוצא גדעון סער. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ההחלטה האם למנות אפוטרופוס נתונה לבית המשפט ומסתמכת בין השאר על מסמכים רפואיים המצביעים על אי כשירותו של אדם בגיר לנהל את ענייניו בעצמו. המקרים הנפוצים של מינוי אפוטרופוס נוגעים לאנשים עם מוגבלות קוגניטיבית ולאנשים החולים באלצהיימר, דמנציה ומחלות זקנה אחרות.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות