נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליווי
הסתדרות 480-100

המלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםזינוק של 500% באבחון אוטיסטים עם קוגניציה תקינה

זינוק של 500% באבחון אוטיסטים עם קוגניציה תקינה

זאת, לעומת עלייה של 200% בשיעורי האוטיזם הכולל איזושהי לקות קוגניטיבית. המחקר נערך על נתוני ילדים בניו יורק בשנים 2000-2016

צילום הדמיה: ביגסטוק

שיעורי האוטיזם בכל העולם המערבי נמצאים בעלייה מתמדת, אבל מחקר חדש שמגיע מארה”ב מלמד כי העלייה חדה הרבה יותר דווקא בילדים אוטיסטים ללא שום לקות שכלית.  

לפי המחקר, שביצעו מדענים מבית הספר לבריאות הציבור “ראטגרס”, בין השנים 2000 ל-2016 נרשמה עלייה של 200% בשיעור המאובחנים עם אוטיזם הכולל ליקוי שכלי באזור ניו יורק-ניו ג’רזי, וזאת לעומת 500% בשיעור המאובחנים עם אוטיזם שאינו כולל שום מוגבלות שכלית.

אוטיזם (ASD) מוגדר בספרות כהפרעה התפתחותית נרחבת המשפיעה על תקשורת, התנהגות ואינטראקציות חברתיות, אשר לעיתים יכולה להיות מלווה גם במוגבלות שכלית כזאת או אחרת. במחקר החדש, שממצאיו פורסמו בתחילת השנה בכתב העת הרפואי Pediatrics, נמצא כאמור כי שיעור האוטיזם ללא מוגבלות שכלית נמצא בזינוק נחשוני. 

על פי ה-CDC (המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן), לא ידוע עדיין מה גורם לאוטיזם, אולם ברור כי שיעורי האוטיזם עולים ברחבי העולם. ההערכות מצביעות על כך שבמהלך השנים 2000 עד 2002 לכ-50% מהילדים האוטיסטים היו גם ליקויים אינטלקטואליים. עשור לאחר מכן פחות משליש מהילדים עם ASD היו בעלי ציוני אינטליגנציה (IQ) בטווח המוגבלות השכלית.

נכון לשנת 2008, אחד מתוך 88 ילדים בארה”ב אובחן עם אוטיזם. לעומת זאת, נתונים לשנת 2018 כבר מראים שאחד מכל 44 ילדים מאובחן עם התסמונת. כלומר, שיעור האוטיזם הוכפל בתוך עשר שנים. 

לטובת המחקר, בחנו החוקרים נתוני חתך בין 2000 ל-2016 שאוחזרו ממחקר האוטיזם של ניו ג’רזי (NJAS) – המהווה חלק מרשת הניטור של אוטיזם ונכויות התפתחותיות של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן. לאחר ניתוח נתונים, המדענים זיהו 4,661 ילדים עם הפרעת הספקטרום האוטיסטי בניו יורק-ניו ג’רזי. מבין אלו שזוהו, 1,505 (32.3%) היו עם מוגבלות שכלית ול-2,764 (59.3%) לא היו ליקויים שכליים. בבדיקה נוספת נמצא כי בין השנים 2000 ל-2016 שיעור הילדים האוטיסטים עם מוגבלות שכלית עלה ב-200%, ולעומת זאת  שיעור האוטיזם בילדים ללא ליקויים שכליים הראה זינוק של 500%. 

“שיעורי האוטיזם ימשיכו לעלות”

כמו כן מצא המחקר כי ילדים אפרו-אמריקאים אוטיסטים ללא ליקויים אינטלקטואליים היו בסיכוי נמוך ב-30% להיות מאובחנים לעומת ילדים לבנים. יתרה מכך, ילדים ללא מוגבלות שכלית החיים באזורים אמידים היו בסיכוי גבוה ב-80% להיות מזוהים עם ASD בהשוואה לילדים המתגוררים באזורים מוחלשים.

“ההערכות שלנו עבור אזור ניו יורק-ניו ג’רזי צפויות להיות דומות להערכות מאזורים אחרים בארה”ב”, אומרת ג’וזפין שנודה, פרופ’ לביוסטטיסטיקה ואפידמיולוגיה בבית הספר לבריאות הציבור “ראטגרס” ואחת ממובילות המחקר. “אנו מצפים לראות את שיעורי האוטיזם ממשיכים לעלות ככל שהזיהוי של אוטיזם ישתפר. עם זאת, מחקר זה מראה שגם באזור עם משאבים ושירותים טובים נותרו פערים בזיהוי.

“אנחנו לא יודעים את הגורמים שמניעים את שכיחות האוטיזם”, ממשיכה פרופ’ שנודה. “הכרה טובה יותר בסימני אוטיזם בקרב ילדים ללא מוגבלות שכלית היא כנראה גורם, ולמרות שיש עדיין פערים בזיהוי בקרב אוכלוסיות מוחלשות, היא השתפרה עם הזמן. בעוד המספרים גדלים, כך גם המחקר שממשיך לבדוק ברחבי הארץ מקרים על מנת לשלול סיבות לא ידועות. תהיה הסיבה אשר תהיה, בין אם זו הכרה טובה יותר של התסמינים, השפעות גנטיות או סביבתיות, סביר להניח שמספר הילדים עם אוטיזם ימשיך לגדול. הדרך הטובה ביותר לטפל באוטיזם הגובר ולהשפיע על פערים בזיהוי אוטיזם היא באמצעות בדיקת אוטיזם אוניברסלית בתקופת הינקות. ככל שהזיהוי מוקדם יותר, כך הטיפול יהיה טוב יותר”.

ד”ר שונה ניומן, מנהלת פסיכיאטריית ילדים ומתבגרים בבית החולים “לנוקס היל” בניו יורק, מסבירה כי תסמיני האוטיזם מופיעים כבר במהלך הילדות המוקדמת. “כשילד צעיר עד גיל שנתיים לא שומר על קשר עין זה תסמין שצריך להתייחס אליו כי מבט הוא אחד הדברים הראשונים שאמורים להתרחש בין הורים לילדיהם”, היא מפרטת. “תינוקות יכולים לקשקש וזו לא בהכרח שפה, אבל זו צורת תקשורת. לעומת זאת, אם הילד חוזר על מילים או ביטויים במקום ליצור תקשורת ישירה, אם יש לו מגוון מאוד מוגבל של תחומי עניין או התנהגות, אם חוסר הבנת הסיטואציה גורם להם להיות במצוקה קיצונית, אם יש להם שגרה קבועה שכל הפרה שלה תפריע להם – כל אלה סימנים שמצריכים בדיקה לאשר או לשלול האם הלד נמצא על הספקטרום האוטיסטי”.

למחקר המלא >>> 167337063250365_Pediatrics Manuscript.pdf (newswise.com)

כותבת ומנהלת תוכן, מעל עשור בעולמות התקשורת. נפגעה בעינה במהלך השירות הצבאי אך לא הוכרה עד היום

כתבות אחרונות