נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיבריאותלראשונה: אישה עם אנדומטריוזיס הוכרה עם 100% נכות

לראשונה: אישה עם אנדומטריוזיס הוכרה עם 100% נכות

האישה טענה כי איבדה לחלוטין את כושר עבודתה. בתחילה הביטוח הלאומי דחה אותה על הסף, אך לאחר שני עררים קבע לה נכות מלאה

אישה הסובלת מאנדומטריוזיס. צילום הדמיה: ביגסטוק


לראשונה: אישה הסובלת מאנדומטריוזיס הוכרה בביטוח הלאומי כמי שאיבדה לחלוטין את כושר עבודתה. המחלה נפוצה בקרב 10% מהנשים בגיל הפריון וגורמת לדימומים פנימיים, כאבים קשים ונזקים גופניים בלתי הפיכים, וזאת כתוצאה מיציאת תאי רירית הרחם (אנדומטריום) מחוץ לרחם לחלל הבטן והאגן והדבקות באיברים השונים.

בקשתה של האישה (39) להכיר בחוסר יכולתה לעבוד בשל מחלותיה נדחתה בתחילה על הסף. בצר לה, פנתה לעורכי הדין נדב ליטמן ושי פלגי ממשרד עו”ד דוד פייל ושות’, אשר הגישו בשמה ערעור על ההחלטה לוועדת העררים של המוסד לביטוח לאומי.

בערעור נטען כי האישה סובלת משורה של מחלות, וביניהן אנדומטריוזיס והידרדניטיס סופורטיבה (מחלת עור כרונית). כידוע, אנדומטריוזיס פוגעת בכ-10% מאוכלוסיית הנשים בעולם ומסבה להן כאבים קשים וכן לנזקים בלתי הפיכים באיברים פנימיים, כתוצאה מדימומים, הידבקויות והצטלקויות. 

בערעור הראשון הכיר הביטוח הלאומי באובדן כושר העבודה של האישה, אולם הכרתו הייתה חלקית בלבד (74% אי כושר). לאור ההכרה החלקית הוגש ערעור לבית הדין לעבודה ועניינה של האישה נדון בשנית, שכן הוועדה לעררים לא התייחסה לכלל הנזקים שמחלת האנדומטריוזיס גרמה לה: פגיעה נפשית משמעותית, נזקים קשים לאגן כתוצאה מהידבקויות, קשיי שינה ושימוש נרחב בתרופות לשיכוך כאב. 

לדברי עורכי הדין, האישה סובלת מכאבים בלתי פוסקים באגן עם הקרנה לרגל ומנגעים ונפיחויות באזורים האינטימיים. “מצבה הרפואי חמור עד כדי אובדן כושר העבודה והיכולת לבצע את עבודות משק הבית, ובשל כך היא מתגוררת אצל הוריה”, טענו בערעור.

לאחרונה, בהמלצת רופאיה, החלה האישה בתהליך של הקפאת ביציות, שלאחריו תעבור דיכוי הורמונלי. בערעור נטען כי מחלותיה פוגעות קשות באיכות חייה, ובשל הכאבים הקשים שמהם היא סובלת היא נוטלת משככי כאבים רבים ועושה שימוש בקנאביס רפואי. עקב הדימומים הפנימיים היא נאלצת לבצע טיפולי ניקוז רבים תחת הרדמה מלאה, סובלת מחרדות, קשיי שינה וקשיי הסתגלות, וכן ממצב רוח ירוד המלווה בדיכאון. 

הטיפולים והניתוחים הרבים שעברה, טוענים עורכי הדין, לא שיפרו את מצבה, והיא מתקשה ללכת מרחק של יותר מ-300 מטרים בכוחות עצמה. “אין ספק שמצבה הרפואי והתפקודי פוגע באופן משמעותי ובלתי הפיך באיכות חייה וביכולה לבצע פעולות יומיומיות פשוטות”, נטען בערעור.

עוד נטען כי בשל מצבה נמצאת האישה בטיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי, אינה מוצאת את עצמה מבחינה חברתית, מתקשה במציאת בן זוג ומרוכזת אך ורק בטיפול במצבה הרפואי ובהסתרתו. רופאה תעסוקתית שבדקה אותה במסגרת קופת החולים קבעה חד משמעית כי היא איבדה לחלוטין את כושרה לעבוד בעבודה מכל סוג. “האישה איבדה את מלוא כושרה להשתכר, וההחלטה להכיר באי הכושר שלה רק באופן חלקי מדגימה חוסר הבנה מוחלט של מצבה הרפואי והתפקודי”, כתבו עורכי הדין בערעור. 

לאחרונה, סוף סוף, קיבלה ועדת העררים של הביטוח הלאומי את ערעורה של האישה וקבעה לה דרגת אי כושר עבודה בשיעור 100%.  לדברי עורכי הדין ליטמן ופלגי, מדובר בהחלטה תקדימית המהווה בשורה של ממש לנשים רבות המתקשות לתפקד ולהתפרנס למחייתן. “בעקבות ההחלטה יפנו ודאי נשים רבות השרויות במצב דומה למוסד לביטוח לאומי על מנת שיכיר במגבלתן”, אומרים השניים.

ילדית 1974. באה מהבטן אל הבטן דרך הבטן-והבטן כמו השמש שורפת ומרפאה. חולה כרונית באנורקסיה ובולמיה. עבדה במעריב לנוער, מקומונים, ידיעות אחרונות, מעריב וגלובס וחברת ענני תקשורת. הוציאה שלושה ספרים: "אכולות", "יותר מכל" ו"גירת הגמל".

כתבות אחרונות