נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשיםעם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאנשים עם מוגבלויותמכת מדינה: אנשים עם מוגבלות מחכים שנה לטיפול שיניים

מכת מדינה: אנשים עם מוגבלות מחכים שנה לטיפול שיניים

אמונה שהם בת ה-21, המתמודדת עם נכות שמצריכה ניתוח דנטלי בהרדמה מלאה, מחכה חודשים לתור בבית החולים "שיבא". יעל, אמה, מספרת: "זה מצב הזוי"

אמונה שהם ואמה יעל. צילום: מתוך פייסבוק
אמונה שהם ואמה יעל. צילום: מתוך פייסבוק

“לחכות שנה לטיפול שיניים? זה הזיה”, אמרה ל”שווים” יעל שהם, אמה של אמונה בת ה-21, המתמודדת עם תסמונת רט (תסמונת גנטית המשפיעה על ההתפתחות). את הדברים היא אמרה על רקע העובדה שטיפול השיניים שלה בבית החולים “שיבא” תל השומר נדחה בשנה – ליוני 2024.

תופעת דחיית טיפולי השיניים הדחופים היא בעיה נפוצה ביותר לאנשים עם מוגבלויות. הסיבה לעיכובים נובעת ממורכבות הטיפול לאנשים עם מוגבלות, שלרוב צריכים הרדמה מלאה במהלכו. בשל מחסור במרכזים רפואיים המטפלים בנושא, אנשים רבים עם מוגבלות נאלצים לחכות זמן רב. בכתבה שפורסמה ב-Ynet לפני כשנה, דווח שההמתנה לתור בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים התארכה ל-10 חודשים.

הסיפור זהה בכל בתי החולים

אמונה, המתמודדת עם תסמונת רט, לקות המשפיעה על ניידות והליכה, היחלשות שרירים, התקפים אפילפטיים, ירידה במסת שריר ועוד, מחכה יותר משנה לטיפול השיניים שהיא חייבת לעבור. “כשמדובר בנערה כמו אמונה, זה הופך את העניין לעוד יותר מסובך, כי היא לא משתפת פעולה בכלל”, מספרת אמה, יעל. “את כל הטיפולים שנדרשנו לעשות לה בעבר עשינו בהרדמה מלאה בבית חולים”.

“זה לא  סימפטי בכלל”, היא ממשיכה. “זה כולל צום, הרדמה, שעות בחדר ניתוח והתאוששות. עם זאת, הקושי היותר גדול בסיפור הזה הוא דווקא התורים הארוכים לטיפולים בהרדמה. הזוי שבמדינה מתוקנת כמו שלנו יש תורים לביקורת לעוד כמה חודשים, ולתור בהרדמה מחכים שנה ויותר. בדקנו במספר בתי חולים, הסיפור זהה בכולם. בינתיים אנחנו רואים שיש חורים ובעיות בשיניים שדורשות טיפול מידי”.

“למה הבת שלי צריכה לסבול רק בגלל שהיא נכה? אם לא הייתה לה נכות, היא הייתה ניגשת לאחת ממרפאות השיניים ומטפלת בנושא. לולא הייתה נכה, הייתה פשוט ניגשת למרפאה לקבלת טיפול בעזרה ראשונה, ואח”כ קובעת תור לטיפול מקיף בימים הקרובים. במקרה שלנו סוחבים וסוחבים ויש החמרה”, משתפת עוד האם. “אני רואה אותה לפעמים מתכווצת בלעיסה, וגם הלב מתכווץ יחד איתה עם כל ביס שלה”.

“לפעמים יש תקופות של חוסר שקט ובכי מתמשך, ואנחנו תוהים אולי זה בגלל כאבי שיניים. לי אין דרך לקדם את העניין, וזה מתסכל בצורה בלתי רגילה. לצערי, בסוף גם נאלצים לעקור שיניים, ויש לזה מחיר. גם ככה אנשים עם צרכים מיוחדים לעיתים סובלים מעיוות כזה או אחר בגוף שמושך את עיני הסביבה, אז למה הם גם צריכים אח”כ להסתובב בלי שיניים – מה שיעוות עוד יותר את החיוך המלאכי שלהם? למה אי אפשר לקבל טיפול הולם במדינה שלנו?”, אמרה לסיכום.

שיבא: “הטיפולים מורכבים”

מהמרכז הרפואי שיבא, המקום בו מטופלת אמונה נמסר: “טיפולי שיניים בהרדמה הם טיפולים מורכבים הניתנים לאוכלוסיות בעלות רקע רפואי מורכב, במספר מועט של מרכזים רפואיים בישראל. הצוותים הרפואיים ימשיכו להעניק את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר”.

תגובת משרד הבריאות תפורסם כשתתקבל.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות