נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאנשים עם מוגבלויותדירה בהנחה? אלפי אנשים עם מוגבלויות נותרו בחוץ

דירה בהנחה? אלפי אנשים עם מוגבלויות נותרו בחוץ

מסלול מיוחד בהגרלה מיועד לנכים על כסאות גלגלים. אלא שהללו כמעט לא מנצלים את ההטבה, ובמקום להציע אותה לאנשים עם מוגבלויות אחרות – הדירות משוחררות לכלל הציבור. מחר תדון ועדה מיוחדת בהרחבת הקריטריונים

Image by SatyaPrem‏
האם הקריטריונים יורחבו? צילום אילוסטרציה: SatyaPrem‏

פרויקט “דירה בהנחה” זכה לפופולריות רבה בקרב הישראלים, כשמאות אלפי אנשים נרשמו להגרלות לאורך השנים ואלפים זכו בהטבות משמעותיות ברכישת דירה.

במסגרת הפרויקט, מכל הקצאת דירות בפרויקט – 3% מיועדים לאנשים עם מוגבלויות. מה שלא רבים יודעים, זה שההקצאה הזו לא מיועדת לכלל האנשים עם מוגבלויות – אלא אך ורק לנכים על כסאות גלגלים. הבעיה: אין מספיק נכים שעומדים בקריטריונים וגם רוצים את הדירות. התוצאה: במקום להרחיב את הקריטריונים ולהעניק את ההטבות לאנשים עם מוגבלויות נוספות – הדירות חוזרות בחזרה למאגר ומשוחררות לכלל הציבור. כך קורה שאלפי אנשים עם מוגבלויות שונות לא זוכים להיכנס להגרלה במסלול המיוחד, ונאלצים להתמודד בהגרלה הכללית בה סיכויי הזכיה נמוכים משמעותית.

קצת רקע: פרויקט “דירה בהנחה” של משרד השיכון והבינוי הוקם כדי לעזור לאנשים לרכוש דירה – באמצעות מתן הטבות. בהגרלות הראשונות האנשים הזכאים להטבות היו מחוסרי דירות, כלומר ההטבות ניתנו לדירה ראשונה. בהמשך הורחבה ההטבה גם למשפרי דיור. מי שמעוניין לקבל את ההנחה לדירה נרשם להגרלה, ומתוך כלל הנרשמים זוכים מעטים.

מתוך כלל הדירות המוקצות – משרד השיכון מקצה 3% לאנשים עם מוגבלויות. אלא שבמסגרת ההקצאה הזו, מתנה המשרד את הזכייה ב”100% ניידות” – הגדרה מקצועית רק אנשים עם כיסא גלגלים עומדים בה. כלומר, רק נכים על כסאות גלגלים יכולים בפועל להירשם להגרלה במסגרת המסלול המיוחד, וכמובן לזכות.

הבעיה העיקרית נוצרת בשל מימוש חסר של ההטבה: בפועל, אין מספיק נכים על כסאות גלגלים שעומדים בקריטריונים הכלכליים של הפרויקט וגם מעוניינים בפועל לממש את ההטבה. כך למשל בהגרלה האחרונה, שנערכה לפני כשבועיים, הוגרלו 7,000 דירות, מתוכן הוגרלו 210 דירות לנכים 100% – אך רק שתי דירות נוצלו. לאחר שהתבררו המספרים, במקום להרחיב את הקריטריונים ולהפנות את יתר הדירות לאנשים עם מוגבלויות אחרות – בחרו במשרד השיכון להפנות את הדירות לכלל הציבור.

זו לא הפעם הראשונה שזה קורה. מאז התחיל מסלול ההקצאה לנכים, התרחשו כבר 4 הגרלות – ובכולן זה קרה. כך למשל, בהגרלה שהתקיימה בינואר האחרון הוגרלו כ-6,500 דירות מתוכן הוקצו מעל ל-190 דירות לקהילה – אך אפילו לא דירה אחת נוצלה.

אם מסתכלים על המספרים של כל חמש ההגרלות שנערכו עד היום מגלים מתוך כ-1,000 דירות שהוקצו לנכים על כסאות גלגלים – רק 50 נוצלו בפועל. 950 הדירות האחרות הלכו לכלל הציבור.

“זה פשוט אבסורד, הרוב המוחלט של הדירות בהנחה המוקצות לנכים הולכות בסופו של דבר לכלל הציבור”, מספר בצער שי, שם בדוי (שמו האמיתי שמור במערכת). שי הוא אדם עם מוגבלות נפשית שכבר שנתיים מנסה לקבל דירה בהנחה. מכיוון שהוא לא עומד בקריטריונים של המסלול המיוחד (שכן הוא נייד), הוא נאלץ להירשם להגרלה הכללית ביחד עם עשרות אלפי אנשים נוספים. “אני גר בשכירות ואם היו מאפשרים לי להיכנס להגרלה, הייתי יכול לקנות דירה”.

שי פנה למשרד השיכון ולמועצת מקרקעי ישראל בבקשה להרחיב את הקריטריונים, ולאפשר לכלל האנשים עם מוגבלויות שזכאים לסיוע בשכר דירה להשתתף בהגרלות. לדבריו פעולה זו גם תקל על משרד השיכון, שכן שבמידה וזה יקרה – ייחסך מהם הצורך לתקצוב הנכים הזכאים לסיוע בשכר הדירה, תקציב שמסתכם בעשרות מיליונים.

מחר תתכנס הוועדה של רשות מקרקעי ישראל (רמ”י) ותדון בין היתר בהרחבת הקריטריונים. בין השאר נדונה אפשרות להגרלה במסלול המיוחד יוכלו להיכנס גם אנשים שגרים עם ילדים מרותקים עד גיל 21.

“אני מקווה שירחיבו את הקריטריונים כך שבהגרלה הבאה אוכל להיכנס אליה, ואולי אף לקנות דירה משלי”, מסכם שי.

דף הרשמה להגרלה של משרד השיכון
יליד 1998, רווק. נולד עם חולשה בפלג גוף שמאל. כותב מגיל 14 סדרות. משחק טניס כיסאות גלגלים באופן תחרותי

כתבות אחרונות