נושאים קשורים

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה

הורים כועסים: “בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"

ומה עם הבטיחות? כך דחסה העירייה ילדים בהסעה

מקרה חמור בהסעת ילדי חינוך מיוחד בפתח תקווה: המלווה והנהג הסיעו יותר תלמידים ברכב ממה שהחוק מאפשר. אחרי שפנו לעירייה בבקשה להסבר – ההורים נתקלו בחומה בצורה: "ניסו 'לחסוך' על חשבון הבטיחות של ילדינו"

חנות מכרה לנער אוטיסט שעון ב-1,500 שקל ותשלם פיצוי

ביהמ"ש קבע כי בעל החנות שסירב לקבל את השעון בחזרה ולהשיב לנער את כספו פעל בניגוד לחוק. המקרה פורסם לראשונה באתר "שווים"כוכב “קופה ראשית” על בנו האוטיסט: “היום היו מאבחנים גם אותי”

משה פרסטר ובנו רותם בראיון ל"שווים": על האבחון המאוחר, ההקלה בעקבותיו, החלום של הבן להיות בזוגיות וסדנאות הסטנד-אפ שמעביר האב לאוטיסטים
ראשיאנשים עם מוגבלויותעיצומים במסגרות התעסוקה: "השכר זעום"

עיצומים במסגרות התעסוקה: “השכר זעום”

35 ארגונים התומכים באנשים עם מוגבלות הודיעו כי לא יקבלו אנשים חדשים למרכזי היום בחינוך המיוחד החל משנת הלימודים הקרובה: "נותרנו ללא כוח אדם"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד. צילום: ההסתדרות
שר האוצר בצלאל סמוטריץ’ ויו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד. צילום: ההסתדרות

מטה המאבק להצלת השירותים לאנשים עם מוגבלות הודיע היום (ראשון) לשר האוצר, בצלאל סמוטריץ’, כי השירותים שמספקים הארגונים השונים יושבתו חלקית, ולכן לא יתקבלו אנשים חדשים למרכזי היום, למרכזי התעסוקה ולהארכות יום בחינוך המיוחד החל מה-1 בספטמבר. “בשל השכר הזעום נותרנו ללא כוח אדם לקליטת אנשים חדשים”, נמסר במכתב מטעם 35 הארגונים המובילים את המחאה, בראשם אקים, אלו”ט ואיל”ן.

המשמעות של מהלך כזה ברורה: מאות ילדים ואנשים עם מוגבלות יאלצו להישאר בביתם בפתח שנת הלימודים הקרובה, ללא מענה הכולל מסגרת שיקומית ותעסוקתית. “שר האוצר חייב להעלות להם את השכר, בדומה לעדכון השכר המבורך לסייעות. אם לא יעשה כן, נאלץ לסגור גם שירותים נוספים”, כתבו עוד מארגני המחאה בהודעתם. המכתב נשלח בנוסף גם לשר הרווחה והביטחון החברתי, יעקב מרגי, וליו”ר ועדת העבודה והרווחה, ח”כ ישראל אייכלר.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova


“רגע לפני קריסה”

על פי סקר של משרד הרווחה והביטחון החברתי המחסור במטפלים ובמדריכים עומד על שיעור בלתי נתפס של 33% מהתקן המוגדר, ובארגונים מציינים כי בשטח הוא אף מגיע ל-50%. הסיבה: שכר המינימום שבו מתוגמלים המטפלים והמדריכים במסגרות.

עוד אומרים בארגונים כי הבעיה החריפה בשעה שהמטפלים והמדריכים לא נכללו בהסכם שחתם משרד האוצר עם ההסתדרות הכללית להעלאת שכר הסייעות. “אנחנו דורשים להכליל את המטפלות והמטפלים שלנו בהסכם הזה”, כתבו. “ברגע שמטפלת יודעת שיש לה אפשרות השתכרות גדולה יותר כסייעת, היא נוטשת את העבודה בארגונים, ואנשים עם מוגבלות נותרים מול שוקת שבורה. אנחנו רגע לפני הקריסה, המצב הזה לא יכול להימשך”.

השבתה בשירותים נוספים על הפרק

אם לא יועלה השכר באופן שיאפשר קליטת מטפלים נוספים ויינתן תמריץ לקיימים להישאר, הארגונים מאיימים כי ישביתו שירותים נוספים. “כבר היום יש לנו קושי רב להפעיל שירותים נוספים כמו מועדונים, קייטנות, דירות בקהילה וכדומה”, אמרו. “בכל מדינה מתוקנת עם מצפון חברתי, הסכנה לשירותים לאנשים עם מוגבלות הייתה מעוררת טלטלה בכל המערכות הציבוריות והפוליטיות. אנחנו קוראים לשר האוצר להיכנס לעובי הקורה ולהגיע לפתרון המשבר, כי אנשים עם מוגבלות שווים לא פחות”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות