נושאים קשורים

מתי ניתן לשנות את שעת ההסעה של ילד מבית הספר

אתם שואלים על זכויות של אנשים עם מוגבלות, והמומחים של עמותת "קשר" עונים. והפעם: האם אפשר לבקש מהרשות המקומית להקדים את ההסעה לילד הביתה

מחקר: הקורונה פגעה נפשית בנערים יותר מאשר בנערות

מהמחקר, שנערך ביפן, עולה כי המגיפה גרמה לעלייה משמעותית בסימני דיכאון בקרב מתבגרים בני 16, בעוד שמתבגרות לא חוו עלייה יוצאת דופן. מובילת המחקר: "יש לעודד בנים לפנות לעזרה בנושאי בריאות הנפש"

מהשיקום להייטק: “קורסים כאלה הם מקפצה לפצועי מלחמה”

200 חיילים ואזרחים השתתפו באירוע השקה לתוכנית ייחודית המציעה למשתקמים מהמלחמה הכשרות בהייטק במחיר סמלי. מנדי שמואל שנפצע בנובה: "זה גורם לי לחייך ולהרגיש שאני לא מתבזבז"

חפשו את זה: גוגל משיקה 8 תכונות נגישות חדשות

לרגל יום המודעות הבינלאומי, ענקית החיפוש הופכת את המוצרים והשירותים שלה לנגישים יותר – למען אנשים עם מוגבלויות. בין השאר הושקו עדכונים בגוגל מפול וב-Lookout
הסתדרות 480-100

ספיד דייטינג בפארק: ענת ושלמה הכירו במפגש של “מיוחדים”

זה לא פשוט למצוא זוגיות וחברות בתור אדם עם מוגבלות. עם זאת, אתר ההיכרויות שהוקם לפני כשנה מצליח להפגיש לא מעט זוגות מאושרים. זה מה שקורה בשטח
ראשיחדשותמהחודש הבא: ילדים עם גפה אחת יקבלו סוף סוף קצבה

מהחודש הבא: ילדים עם גפה אחת יקבלו סוף סוף קצבה

התיקון נעשה בעקבות הצעת חוק שהגיש חבר הכנסת ינון אזולאי (ש"ס) בשיתוף עם עמותת "הצעד הבא", המסייעת לקטועי גפיים בישראל

חה"כ ינון אזולאי (ש"ס). צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
חה”כ ינון אזולאי (ש”ס). צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מעוד חודש: ילדים עם גפה אחת שזקוקים באופן קבוע למכשיר עזר יהיו זכאים לקצבת ילד נכה בשיעור של 50% (עומדת כיום על 1,676 שקלים בחודש) – כך עולה מתקנות חדשות של הביטוח הלאומי שפורסמו הבוקר.

התקנות תוקנו בעקבות הצעת חוק שהגיש חבר הכנסת ינון אזולאי (ש”ס) בשיתוף עם עמותת “הצעד הבא”, המסייעת לקטועי גפיים בישראל. בלשכת אזולאי הסבירו כי היא נועדה לתקן עוול היסטורי מבחינתם. “פנו אלינו עשרות הורים לילדים קטועי גפה בודדת או משותקים, שטענו כי המצב הנוכחי לא יכול להימשך”, הסבירו בלשכה. “נחשפנו לעיוות הזה ואמרנו שנתקן אותו, לא משנה כמה זה יעלה. גם ילדים כאלה הם ילדים נכים, והם צריכים להיות זכאים לכלל הזכויות”.

קצבת נכות לילד ניתנת בחמש רמות זכאות, בהתאם למוגבלות הקטין והעומס המוטל על הוריו. למי שילדו קטוע שתי גפיים, התקנות קבעו עד היום זכאות לגמלה בשיעור של 100%, אך לא זיכו בגמלה מי שילדו קטוע גפה אחת בלבד. היו פה ושם מקרים שבהם הוכרה זכאות לגמלה למי שילדו קטוע גפה אחת, וזאת בהתאם למצבו הכללי והעומס הטיפולי הנובע מכך, אלא שלרוב זכאות זו נקבעה רק לאחר גיל 3.

עקב כך, הוחלט לתקן את התוספת הראשונה לתקנות ילד נכה, כך שתכלול גם זכאות בגין ילד אשר זקוק באופן קבוע לשימוש במכשיר עזר בשל חוסר תפקוד מלא של גפה אחת או בשל היעדר גפה. כאמור, מהחודש הבא (יולי 2023) הוא יהיה זכאי לקצבת ילד נכה בשיעור של 50%.

עלות התיקון למדינה צפויה לעמוד על כ-4 מיליון שקלים בשנה, והוא אמור לחול על כ-200 ילדים.

עמותת “הצעד הבא”, שנוסדה ב-2015 על ידי סם ולדמן, מסייעת לקטועי גפיים בישראל להשיג פרוטזות מתקדמות על מנת להגיע לתפקוד גופני מקסימלי ולרכוש עצמאות תפקודית. אתר האינטרנט של העמותה מכיל מידע מקיף אודות הטכנולוגיות הקיימות בתחום ייצור הפרוטזות, כשהדגש הוא על פונקציונליות.

“מעבר למראה הטבעי והאסתטי של הפרוטזה, תפקידה העיקרי הוא הענקת יכולת תפקוד מקסימלי לקטוע הגפיים והשגת העצמאות התפקודית ברמה הגבוהה ביותר האפשרית”, מסבירים באתר. “כאן ניתן למצוא תשובות לשאלות בנושא, להתרשם מחוות דעת של מומחים מקצועיים, ובמיוחד להבין שקטיעת גפיים אין פירושה סיום החיים”.

הקליקו לאתר “הצעד הבא”

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות