נושאים קשורים

היום הבינ”ל: 53% מהאנשים עם מוגבלות לא גומרים את החודש

כך עולה מסקר חדש של הלמ"ס. רק ל-46% יש עבודה, 37% מדווחים על מצב נפשי לא טוב. אירועי "לילה סגול" נדחו השנה עקב המצב הביטחוני

“נזכור אתכן לנצח”: מסע אלונקות מיוחד לזכרן של נויה ורות ז”ל

עמותת "איתן כל אחד יכול" תקיים צעדת הנצחה לצעירות עם מוגבלות שנרצחו על ידי מחבלי החמאס: "ניתן תקווה לאנשים עם מוגבלות – לא ישברו את רוחנו"

ירדן רומן, לשעבר מדריכה בבית הגלגלים, שוחררה משבי חמאס

רומן התאחדה אמש עם בעלה אלון והתינוקת גפן – מהם נפרדה ב-7 באוקטובר. מנכ"ל בית הגלגלים: "מחבקים את המשפחה, מייחלים לחזרה של ירדן לשגרה"

משרד הבריאות: נקים 100 בתים מאזנים בתוך 4 שנים

הצעד הוא חלק מהתוכנית הלאומית לחוסן ובריאות נפשית בהיקף של 2 מיליארד שקל, שגובשה בעקבות המלחמה. הבתים נועדו למנוע אשפוז פסיכיאטרי
הסתדרות 480-100

“החזקנו אצבעות”: מנהלת המרכז השיקומי שוחררה

גבריאלה ליימברג (59) עובדת כבר 25 שנה עם צעירים ובוגרים על הרצף בירושלים. אמש היא שבה הביתה עם בתה מיאה (17), אחותה קלרה (63) – והכלבה בלה. ליהיא לפיד: "כולם חיכו לך"
ראשיחדשותמהחודש הבא: ילדים עם גפה אחת יקבלו סוף סוף קצבה

מהחודש הבא: ילדים עם גפה אחת יקבלו סוף סוף קצבה

התיקון נעשה בעקבות הצעת חוק שהגיש חבר הכנסת ינון אזולאי (ש"ס) בשיתוף עם עמותת "הצעד הבא", המסייעת לקטועי גפיים בישראל

חה"כ ינון אזולאי (ש"ס). צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
חה”כ ינון אזולאי (ש”ס). צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מעוד חודש: ילדים עם גפה אחת שזקוקים באופן קבוע למכשיר עזר יהיו זכאים לקצבת ילד נכה בשיעור של 50% (עומדת כיום על 1,676 שקלים בחודש) – כך עולה מתקנות חדשות של הביטוח הלאומי שפורסמו הבוקר.

התקנות תוקנו בעקבות הצעת חוק שהגיש חבר הכנסת ינון אזולאי (ש”ס) בשיתוף עם עמותת “הצעד הבא”, המסייעת לקטועי גפיים בישראל. בלשכת אזולאי הסבירו כי היא נועדה לתקן עוול היסטורי מבחינתם. “פנו אלינו עשרות הורים לילדים קטועי גפה בודדת או משותקים, שטענו כי המצב הנוכחי לא יכול להימשך”, הסבירו בלשכה. “נחשפנו לעיוות הזה ואמרנו שנתקן אותו, לא משנה כמה זה יעלה. גם ילדים כאלה הם ילדים נכים, והם צריכים להיות זכאים לכלל הזכויות”.

קצבת נכות לילד ניתנת בחמש רמות זכאות, בהתאם למוגבלות הקטין והעומס המוטל על הוריו. למי שילדו קטוע שתי גפיים, התקנות קבעו עד היום זכאות לגמלה בשיעור של 100%, אך לא זיכו בגמלה מי שילדו קטוע גפה אחת בלבד. היו פה ושם מקרים שבהם הוכרה זכאות לגמלה למי שילדו קטוע גפה אחת, וזאת בהתאם למצבו הכללי והעומס הטיפולי הנובע מכך, אלא שלרוב זכאות זו נקבעה רק לאחר גיל 3.

עקב כך, הוחלט לתקן את התוספת הראשונה לתקנות ילד נכה, כך שתכלול גם זכאות בגין ילד אשר זקוק באופן קבוע לשימוש במכשיר עזר בשל חוסר תפקוד מלא של גפה אחת או בשל היעדר גפה. כאמור, מהחודש הבא (יולי 2023) הוא יהיה זכאי לקצבת ילד נכה בשיעור של 50%.

עלות התיקון למדינה צפויה לעמוד על כ-4 מיליון שקלים בשנה, והוא אמור לחול על כ-200 ילדים.

עמותת “הצעד הבא”, שנוסדה ב-2015 על ידי סם ולדמן, מסייעת לקטועי גפיים בישראל להשיג פרוטזות מתקדמות על מנת להגיע לתפקוד גופני מקסימלי ולרכוש עצמאות תפקודית. אתר האינטרנט של העמותה מכיל מידע מקיף אודות הטכנולוגיות הקיימות בתחום ייצור הפרוטזות, כשהדגש הוא על פונקציונליות.

“מעבר למראה הטבעי והאסתטי של הפרוטזה, תפקידה העיקרי הוא הענקת יכולת תפקוד מקסימלי לקטוע הגפיים והשגת העצמאות התפקודית ברמה הגבוהה ביותר האפשרית”, מסבירים באתר. “כאן ניתן למצוא תשובות לשאלות בנושא, להתרשם מחוות דעת של מומחים מקצועיים, ובמיוחד להבין שקטיעת גפיים אין פירושה סיום החיים”.

הקליקו לאתר “הצעד הבא”

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות