נושאים קשורים

הערכות: בכמה יעלו הקצבאות ב-2024 אחרי ההצמדה

על כמה צפויות לעמוד קצבאות הנכים, ילדים עם מוגבלות ושירותים מיוחדים מהחודש הבא. אלכס פרידמן: "ההצמדה לשכר הממוצע – אחד ההישגים הגדולים שלנו"

ושוב, נזכרים בנו רק חודש בשנה. אבל אפשר גם אחרת

דצמבר הוא חודש המודעות לזכויות אנשים עם מוגבלות, אבל מה עם שאר חודשי השנה? אילון גולן חושב שהצעד הראשון לעבר שוויון הוא פשוט לדבר זה עם זה. טור אורח

הלחץ עבד: בוטלה דחיית חוק שירותי הרווחה

בעקבות הפרסום ב"שווים" והמכתב של יו"ר האופוזיציה לפיד: שר הרווחה והביטחון החברתי יעקב מרגי חזר בו מההקפאה. "זו תוכנית הדגל של המשרד לשנים הקרובות"

איפה חילקו הכי הרבה דוחות לאלו שחנו בחניית נכים ללא תג?

הנתונים לא מחמיאים: עמותת "אור ירוק" בדקה את רמת האכיפה ומצאה כי יש מקום רב לשיפור. וגם: באיזו רשות מקומית חילקו רק דוח חנייה אחד בשנה החולפת?החשש: אישה מאיימת בשמלה אדומה דופקת בדלת

המקרה המוזר שקרה למשלבת שלי השבוע גרם לי להבין את עוצמת החרדה שפושטת בציבור מאז שפרצה המלחמה
ראשיאנשים עם מוגבלויותדוח חדש מגלה: לאנשים עם מוגבלות חסר מענה ממוסדות המדינה

דוח חדש מגלה: לאנשים עם מוגבלות חסר מענה ממוסדות המדינה

על פי דוח נציבות תלונות הציבור, בשנת 2022 הוגשו על ידי אנשים עם מוגבלות 20% מכלל התלונות בישראל - גבוה משמעותית משיעורם באוכלוסייה (15%)

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן. צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור מתניהו אנגלמן. צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מעל ל-3,000 תלונות בנושאים שונים הוגשו על ידי אנשים עם מוגבלות לנציב תלונות הציבור במהלך שנת 2022, כך פורסם בשבוע שעבר. התלונות שהוגשו מתייחסות ברובן לנושאים שהם בליבת חייהם של אנשים רבים עם מוגבלות: קצבאות תלויים, היתר להעסקת עובדת זרה, התנהגות לא הולמת כלפי ילדים בנתב”ג, הנגשה של גנים והקצאת תווי נכה.

מתוך סך של 20,938 תלונות שהוגשו בשנה שעברה על נותני השירות הלאומיים ומשרדי הממשלה, מעל 20% הן של אנשים עם מוגבלות – משמעותית יותר משיעורם באוכלוסייה (15%). מתוך כלל התלונות שהוגשו לנציב, 44% נמצאו מוצדקות. מדובר בגידול של 6% משנת 2021.

על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 39.2% מהמתלוננים עם מוגבלות הם מעל גיל 65. הנתונים האלה יכולים להעיד שלאנשים עם מוגבלות אין מספיק מענה ממוסדות המדינה, ולכן שיעור התלונות הגבוה שהם נאלצים להגיש.

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

יותר תלונות בפריפריה

עוד בדקו במשרד מבקר המדינה (שהוא גם נציב תלונות הציבור) מי המחוזות המובילים בהגשת תלונות, ונמצא כי מחוז צפון הוא במקום הראשון עם 25.3% מסך התלונות שהוגשו. מחוז הדרום מעט אחריו עם 24.4% מסך התלונות. בנוסף, נבדק מאילו מגזרים ודתות מגיעים המתלוננים בקרב אנשים עם מוגבלות, ונמצא כי הדרוזים הם שיאני התלונות עם 27.6%, הנוצרים מיד לאחריהם עם 26.5%, היהודים עם 20.6% והמוסלמים במקום האחרון עם 19.2%. בקרב המתלוננים היהודים, החרדים מצויים במקום האחרון עם 11.7% בלבד מסך התלונות שהוגשו.

מרבית התלונות לנציב תלונות הציבור הגיעו אחרי שאנשים שמעו הרצאה של נציג מהנציבות, כך עולה מן הדוח. גורם משכנע נוסף שגרם לאנשים לפנות ולהתלונן היה הפרסום ברדיו, בטלוויזיה ובאינטרנט. חלק נוסף מהאנשים הגיעו דרך העמותות השונות, עלוני מידע על הנציבות או בהמלצה של חברים וקרובים.

על מי התלוננו הכי הרבה (כלל המתלוננים)?

  • 1,626 תלונות על משרד התחבורה והבטיחות בדרכים
  • 1,353 תלונות על משרד הכלכלה והתעשייה
  • 1,341 תלונות על המוסד לביטוח לאומי
  • 1,160 תלונות על רשות האוכלוסין וההגירה
  • 790 תלונות על משטרת ישראל
  • 691 תלונות על דואר ישראל
  • 637 תלונות על רשות המיסים
  • 630 תלונות על משרד הבריאות
  • 584 תלונות על משרד החינוך
  • 486 תלונות על משרד הבינוי והשיכון
יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות