נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיחדשותמרגי, בשביל לאמץ ילדים עם מוגבלות גייז כן טובים?

מרגי, בשביל לאמץ ילדים עם מוגבלות גייז כן טובים?

שר הרווחה מתנגד לאימוץ בידי זוגות חד מיניים בגלל "המורכבות" שתתווסף לחיי הילדים. כשמדובר בילדים הכי מורכבים, שאיש לא רוצה לאמץ, פתאום אין בעיה

שר הרווחה יעקב מרגי צילום: מירי שמעונוביץ, לע”מ

למדנו אתמול ששר הרווחה יעקב מרגי (ש”ס) מתנגד לאימוץ ילדים על ידי זוגות חד מיניים. בתשובת המדינה לבג”ץ, שהוגש על ידי ארגוני להט”ב, נימק מרגי את עמדתו בטעמים של טובת הילד. “הריני מתנגד לכל פרשנות שמאפשרת מסירת ילדים לאימוץ לזוגות חד מיניים”, כתב השר. “ילד שנמסר לאימוץ נושא על גבו מורכבויות וקשיים, הן מעצם היותו מאומץ והן נוכח נסיבות חייו או הנסיבות שהביאו לאימוץ. במצב דברים זה, העברתו למסגרת משפחתית חד מינית יש בה בכדי להוסיף לחייו מורכבות נוספת… נוכח האמור, איני רואה מקום לפרשנות על החוק הקיים או לתיקון החוק כפי שהוצע”.

ומה עם ילדים עם צרכים מיוחדים הנמסרים לאימוץ? לזה מרגי לא התייחס בתשובתו. לאחרונה ציטטנו כאן ב”שווים” מדוח מבקר המדינה, שגילה כי בשנים 2013 עד 2021 נמסרו בישראל 835 ילדים לאימוץ, מתוכם שבעה בלבד לזוגות חד מיניים. “כל הילדים שנמסרו לאימוץ לזוגות חד מיניים בישראל הם עם צרכים מיוחדים או ילדים מעל גיל שנתיים”, פירט המבקר מתניהו אנגלמן בדוח.

מדוע זה כך? המבקר מסביר כי בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה, מדיניות משרד הרווחה היא לתת קדימות לזוגות הטרוסקסואלים באימוץ ילד, ולמסור ילד לאימוץ על ידי זוגות חד מיניים במצבים מיוחדים.

ב”מצבים מיוחדים” הכוונה לילדים עם צרכים מיוחדים או גדולים. אגב, זה לא שונה מאוד. ילדים בני יותר משנתיים המועמדים לאימוץ מגיעים במקרים רבים עם בעיות מורכבות. והילדים האלה, משני הסוגים, עד כמה שזה כואב לומר, לא נחשבים “מציאה” עבור מרבית ההורים, שלא ממהרים לאמץ אותם. אז הם נשארים לסוף התור, ומי שנותר שם אלה הזוגות החד מיניים. והם, באצילות, פותחים את הלב ואת הבית וקולטים אותם, עם כל “המורכבות”.

איך זה מסתדר עם הנימוק שמסר השר מרגי לבית המשפט? זה לא מסתדר. זוכרים? “ילד שנמסר לאימוץ נושא על גבו מורכבויות וקשיים, והעברתו למסגרת משפחתית חד מינית יש בה כדי להוסיף לחייו מורכבות נוספת”.

צילום הדמיה: ביגסטוק

כל הורה לילד עם צרכים מיוחדים, כולל כותב שורות אלה, יודע על בשרו שהמורכבות והקושי אצלם גדולים כמעט תמיד מאשר אצל ילדים “נורמטיביים”, על אחת כמה וכמה מי שזקוקים לאימוץ. אלה לא רק נקרעו ממשפחתם הביולוגית ועברו נסיבות חיים קשות – יש להם גם מוגבלות שתאתגר אותם ואת סביבתם כל החיים. אבחונים, טיפולים, ביורוקרטיה, אטימות של החברה, הוצאות כבדות על המשפחה, דאגה אינסופית של ההורים לעתידם.

אז השר מרגי, רק שאלה: אתה עדיין חושב שזוגות חד מיניים, אלה בקצה של הקצה של התור, שראויים בעיני מדינת ישראל להיות הורים לילדים עם מוגבלות, לא מספיק טובים בשביל לאמץ ילדים “רגילים”?

עוד בנושא:

כל הילדים שאומצו ע”י זוגות חד-מיניים: עם מוגבלות או גדולים

***************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova
***************

מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות