נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאוטיזםאיתי בן ה-7 לא שובץ לביה"ס כי הוא "בתפקוד נמוך מדי"

איתי בן ה-7 לא שובץ לביה”ס כי הוא “בתפקוד נמוך מדי”

מקרה נוסף של תלמיד עם אוטיזם שלא יפתח את שנת הלימודים בגלל אוזלת ידה של מערכת החינוך. אמו פנתה ל"שווים": "מרגישה כאילו חזרתי להתחלה"

איתי יצחקיאן בן ה-7. צילום באדיבות המשפחה
איתי יצחקיאן בן ה-7. צילום באדיבות המשפחה

“הילד שלי זקוק לסייעת צמודה, ולא רוצים לקבל אותו לבית הספר”, טוענת לירון, אימו של איתי יצחקיאן בן השבע מחולון, תלמיד על הרצף האוטיסטי בתפקוד נמוך שהיה אמור לעלות היום (ראשון) לכיתה א’. לדברי משרד החינוך, התלמיד שובץ בבית הספר “אור חדש” בבני ברק, אך בבית הספר לא היו ערוכים לקבלו.

כששוחחה האם המודאגת עם מנהלת בית הספר אליו שובץ בנה, נאמר לה כי ההנהלה לא הייתה מודעת לשיבוצו במסגרת. המנהלת טענה בפני האם כי אין בבית הספר כיתה מותאמת לתפקוד נמוך, ועליו להיות משובץ בבית ספר אחר המותאם עבורו.

“איך יכול להיות שאקבל את הילד לבית הספר לפני שראיתי אותו?”, אמרה המנהלת לאם. “לתדהמתי, היא גם ביקשה ממני להגיד למשרד החינוך שהיא לא מצליחה להבין למה הוא לא משובץ בבית ספר ‘איריס’ המותאם לו. אני מרגישה כאילו חזרתי להתחלה”, סיפרה עוד ל”שווים”.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova


שיבוץ בבני ברק או באשדוד

בית הספר “איריס”, אליו הומלץ לרשום את איתי בתחילת שנת הלימודים החדשה, הוא בית ספר ייעודי לתלמידים עם אוטיזם בבת ים, המצוי במתחם גן התקשורת בו למד בשלוש השנים האחרונות. לדברי אמו, מדובר בבית הספר היחיד באזור מגוריהם התואם את נתוניו וצרכיו של איתי, את סוג המסגרת והאפיון שנקבעו לאיתי בוועדת הזכאות והאפיון. יש לציין כי בקשת המשפחה לשיבוץ כזה היא חריגה, כי לא נהוג להעניק סייעת צמודה לילד בכיתת תקשורת. עם זאת, מכורח הנסיבות התלמיד נדרש לכך.

משהבינה המשפחה כי איתי לא ישובץ בבית הספר “איריס”, הוצעו להם מספר אופציות לא ריאליות כאלטרנטיבה לשיבוץ, בין השאר בית הספר “חמד איתן” בפרדס כץ, מהזרם הממלכתי-דתי המיועד לתלמידים עם מוגבלות שכלית התפתחותית (מש”ה) ובית ספר אחר באשדוד, המרוחק מאוד מביתם בחולון.

האם חברה לארגון אלו”ט, שפנו למפקחת האזור מטעם משרד החינוך, מזל בוגנים, המונעת לטענתם את שיבוצו של איתי למסגרת מותאמת באזור מגוריו. במכתב שנשלח מטעמם ומוען גם למשרד החינוך ולעיריית חולון, ציינו אלו”ט והאם לירון יצחקיאן כי המפקחת נותנת לגיטימציה לאי התאמתו של איתי, ומציבה תנאים המפלים אותו על רקע תפקודו המורכב.

“הפליה אסורה”

“לאחר בדיקה שביצעו מול בוגנים וגורמים נוספים, אין בעיה של מקום בבית הספר ‘איריס'”, נכתב בפנייתם, “אלא שבוגנים לא מאשרת את שיבוצו של איתי עקב תפקודו. בוגנים לא מוכנה לאשר הקצאה של סייעת תגבור לאיתי מטעם משרד החינוך, ודורשת כי מלוא המימון יחול רק על עיריית חולון בניגוד להסדרים המקובלים”, כתבה עו”ד הדר שקד-איצקוביץ’, האחראית על תחום החינוך באגף לקידום זכויות וקשרי ממשל באלו”ט.

“הניסיונות לשבץ את איתי במסגרות מרוחקות – לא רק שמנוגדים לדין הקובע כי שומה על הרשות המקומית לשבצו ‘במוסד מתאים, קרוב ככל האפשר לאזור מגוריו, ותוך התחשבות באפיון המוגבלות’, אלא שיהוו פגיעה קשה בתלמיד בעל תפקוד מורכב ביותר, אשר לא יוכל לשאת נסיעות ממושכות”, נכתב עוד בפנייה.

בארגון מסתמכים על מכתב של הפסיכיאטר המייעץ לגני ‘איריס’ שטען כי איתי “צריך להישמר בחלל סגור כל הזמן, אחרת הוא בורח, מטפס וקיים חשש מהתנהגות מסוכנת שלו כל הזמן”. גם כאשר הוא באזור תחום, טען הפסיכיאטר, “צריך להשגיח עליו שלא יעשה משהו מסוכן”. לטענתו של הפסיכיאטר, על מנת לטפל באיתי יש צורך בשתי נשות צוות לפחות. מדברים אלו עולה כי לא ניתן לשבץ את איתי במרחק רב מביתו.

לדברי עו”ד שקד-איצקוביץ’: “לא ניתן להשלים עם מציאות בה תלמיד עם מוגבלות, שכל חטאו הוא מורכבותו וקשייו, יטופל על ידי המערכת כתפוח אדמה לוהט בו איש לא רוצה לגעת. דווקא התלמידים המוחלשים ביותר הם אלו שזקוקים יותר מכל להכלה מצד המערכת, להשתדלות, לתמיכות מוגברות, ויש לעמוד על המשמר כך שזכויותיהם ורווחתם לא ייפגעו. סירוב לשבץ תלמיד בבית ספר כוללני תואם על רקע היותו ב’תפקוד נמוך מדי’ מהווה הפליה אסורה על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות”.

ממשרד החינוך נמסר בתחילה כי הילד ישובץ בבית הספר בבני ברק, אך כעת כלל לא ברור מה יעלה בגורלו. מעיריית חולון לא נמסרה תגובה בנושא, והיא תפורסם כשתתקבל.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות