נושאים קשורים

סוף לאפליה: משפחות אומנה יקבלו גמלת ילד נכה כמו משפחות ביולוגיות

הכנסת אישרה אמש בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ יצחק פינדרוס בנושא. משפחות האומנה יהיו זכאיות גם להטבות והזכויות הנלוות

נכה על כיסא גלגלים סורבה לקבל תג נכה: “מזלזלים באדם סובל”

למרות 100 אחוזי הנכות ומחלת העור הנדירה שלה, משרד התחבורה סירב לבקשתה של שמרית ברק: "התנועה ללא רכב לא תחמיר את מצבה הרפואי"

עונה שנייה ל”החיים ובת'”: איימי שומר על החיים עם בעל אוטיסט

הקומיקאית חוזרת לעונה שנייה של הסדרה "החיים ובת'", שמטפלת בנושאים שלא כולנו רגילים להיחשף אליהם בטלוויזיה: "רצינו להראות מה זה אומר באמת להיות על הספקטרום"

נמצא תקציב לחוגי ספורט לתלמידים עם מוגבלות

בשבועות האחרונים ניהלו מספר חברי כנסת, בראשם חה"כ סימון דוידסון (יש עתיד) מאבק למציאת מקור תקציבי חדש לפעילות התאחדות הספורט לבתי הספרהנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה
ראשיאוטיזםתכירו את האוטיסטית הראשונה ב"מבוכים ודרקונים"

תכירו את האוטיסטית הראשונה ב”מבוכים ודרקונים”

הדמות החדשה, אסטריה, תופיע בספר שייצא לקראת השקת "מבוכים ודרקונים" 2024. בצוות המעצבים גם מעצבת אוטיסטית שתרמה לדמות מחוויותיה האישיות

אסטריה. צילום: “מבוכים ודרקונים”

מדור “שווים סיפור” מתפרסם בחסות מפעל הפיס

אם אתם חובבי “מבוכים ודרקונים” (Dungeons & Dragons), תשמחו בוודאי לדעת שיצרנית המשחק, חברת Wizards of the Coast, עומדת להוציא סדרת ספרים חדשה לקראת הגרסה המתוכננת של המשחק ל-2024. לא פחות מעניין: אחת הדמויות הראשיות בספרים היא אוטיסטית, לראשונה בתולדות המשחק.

בחודש הבא עומדת החברה להשיק מוצר ייחודי המבוסס על פריט קסום בשם Deck of Many Things. הפריט כולל חפיסת קלפים בגודל טארוט המייצגים את הפריט עצמו, שהוא למעשה אוסף של לחשים ופריטים קסומים ומוזרים.

הסט הארוז מכיל גם ספר בשם “The Book of Many Things”. כמו מהדורות אחרות של “מבוכים ודרקונים”, הספר כתוב מנקודת מבט של דמות בדיונית בשם אסטריה, המתוארת כ”נסיכה שהפכה לאבירה קדושה”. אסטריה היא הדמות האוטיסטית הראשונה שהצטרפה ל”מבוכים ודרקונים”.

לעיצוב הדמות החדשה הייתה שותפה גם המעצבת מקנזי דה ארמאס, בעצמה אישה אוטיסטית. דה ארמאס הצליחה לשלב רבות מהחוויות האישיות שלה אצל אסטריה. למשל, יש קטע בספר על מיקוד היתר של אסטריה במשחק פאזל, עד כדי כך ששכחה לאכול, וגם איבה כלפי דמות ששברה לה את הצעצוע שנועד להפחית אצלה חרדה.

בראיון שנתנה לא מזמן לאתר הגיימינג וחדשות הבידור “פוליגון” סיפרה המעצבת שהאוטיזם של אסטריה “מחלחל לכל הפעולות שלה, אבל הוא לא מגדיר אותה. היא מביעה את אהבתה לדברים אחרים מעבר לסתם ‘אני אוטיסטית’, וזה כל כך מתגמל לראות את החוויות שלה ולשקף אותן דרך הסיפור שלה”.

לפני שנתיים התפרסם ב”פוליגון” מאמר בשם “איך אוטיזם מניע את ה-D&D שלי”, שבו צוינו היתרונות של משחקי תפקידים כמו “מבוכים ודרקונים” עבור אנשים עם שונות נוירולוגית. “משחקים אלה מייצרים מבנה מסודר לחוויה לא מובנית וכאוטית יחסית – אינטראקציה חברתית”, נכתב שם. “אנשים עם אוטיזם לא צריכים לדאוג לאי הבנה של ציניות מכיוון שבדיקת תובנה יכולה פחות או יותר לחשוף את כוונות הדובר”.

דרך מחשבה זו מתאימה גם לחוויות של דה ארמאס בנוגע למשחק. לדבריה, כשהחלה לעסוק בו נאמר לה ש”מבוכים ודרקונים” רע לאוטיסטים בגלל ההיבט החברתי. “החלטתי לצאת מהארון כאוטיסטית כי רציתי שאנשים יידעו שהאנשים האלה טועים”, אמרה דה ארמאס ל”פוליגון”. “זה מרגיש לי כמו הצעד הבא ושהמשחק הזה באמת משקף את כל האנשים המדהימים שמשחקים בו”.

************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות