נושאים קשורים

בג”ץ יכריע: האם תוקפא רפורמת מכשירי השיקום?

ארגוני הזכויות למען אנשים עם מוגבלות עתרו לביהמ"ש בבקשה לצו ביניים להפסקת החקיקה שתעביר את הסמכות על המכשירים ממשרד הבריאות לקופות החולים

נחתם צו הרחבה: כל העובדים הסוציאליים ייהנו מעליית שכר

שר העבודה יואב בן צור הרחיב את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הממשלה להסתדרות לטובת העו"סים. רשימת ההטבות – בכתבה

6 דברים שאנשים עם מוגבלות שכלית צריכים לדעת על הבחירות

מחר בבוקר ייפתחו הקלפיות בבחירות המוניציפליות. עמותת אקים פרסמה מדריך ייעודי שמונגש לאנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות, עם כל מה שחשוב כדי לממש את זכות ההצבעה

לראשונה בהיסטוריה: פרס זהה לספורטאים בכסאות גלגלים

הזוכים במרתון לונדון צפויים לקבל את אותם פרסים כמו אלה שאינם עם מוגבלויות. "הלוואי שמרוצים וגופי ספורט אחרים ישימו לב וילכו בעקבותיהם"חדש בבחירות: מאתרים קלפי נגישה וקרובה בלחיצת כפתור

מאחורי המיזם עומדים נגישות ישראל, משרד הפנים, הטכניון, אוניברסיטת אריאל וחברת A2Z. נשיא העמותה יובל וגנר לציבור הנכים: "צאו להצביע, זה פשוט מתמיד"
ראשישווים סיפור"לא האמנתי שזה יקרה לי, אבל מצאתי את אהבת חיי"

“לא האמנתי שזה יקרה לי, אבל מצאתי את אהבת חיי”

רועי ונועה מוטעי הכירו במסגרת מפגשים חברתיים לאנשים עם מוגבלות, שעורכת עמותת "לבב חברתי". תוך זמן קצר התאהבו – והסיפור הסתיים בחתונה

אנחנו רוצים שיוכלו למצוא את בחיר ליבם כמוהם”. רועי ונועה מוטעי (צילום מהאלבום המשפחתי)

המדור “שווים סיפור” מתפרסם בחסות מפעל הפיס

לא בכל יום אנחנו מוצאים אהבת אמת. יש כאלה שזה קורה להם רק פעם בחיים, ולאחרים אף פעם. אבל זה בדיוק מה שקרה לרועי ונועה מוטעי, שהכירו במסגרת מפגשים של עמותת “לבב חברתי” – במטרה לייצר מסגרות חברתיות לאנשים עם מוגבלויות. הניצוץ היה מיידי, מערכת היחסים העמיקה – ולאחר שנתיים הם התחתנו. “הם זוג המאה שלנו”, מתגאים בעמותה.

הכל החל לפני שבע שנים כשרועי מוטעי (35) מחולון, שמאובחן עם תסמונת טורט, החל ללכת למפגשים של “לבב חברתי” באופן קבוע. “הגעתי לשם בגלל בעיות חברתיות”, הוא מספר. “היה לי קשה להשתלב. אנשים נידו אותי בגלל הטורט ולקחתי את זה קשה. בזכות המפגשים הצלחתי ליצור קשרים חברתיים ברמה גבוהה”. במקביל החל גם להשתתף בחוג התיאטרון של העמותה, פגש עוד אנשים ולדבריו חיזק מאוד את בטחונו העצמי.

לפני ארבע שנים הוא פגש לראשונה את נועה שרף (34) מהרצליה, שמאובחנת עם בעיות קשב וריכוז. לאחר כמה חודשים, החלו השניים לבלות יחד גם מחוץ למסגרת העמותה. “התחברתי אליה מאוד, ואני שמח שזה היה הדדי”, הוא מספר.

************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

לאחר שנה של זוגיות, רועי הבין שזו האישה שהוא רוצה לבלות איתה את כל חייו – והציע לה נישואים. “לא האמנתי שזה יקרה, אבל מצאתי את אהבת חיי”, הוא מספר בהתרגשות. ונועה מודה: “שמחתי מאוד שהוא הציע לי”.

“רועי ונועה הם זוג המאה שלנו”, אומרת בגאווה חני רייפן, מנהלת העמותה. “אנחנו כל כך שמחים שהפעילות שלנו מקרבת בין אנשים, וגורמת להם למצוא שותפים לכל החיים”. כדי לעזור ליותר אנשים, העמותה פותחת קבוצות חדשות ובמהלך ספטמבר ייערכו סדנאות זוגיות נוספות. “אנחנו רוצים שכמו רועי ונועה כולם יוכלו למצוא את בחיר ליבם”, אומרת רייפן.

מה בעצם מטרת המפגשים שלכם? זה סדנת שידוכים?

רייפן: “המפגשים שלנו לפני הכל עוזרים למשתתפים למצוא חברויות ולהתגבר על חוסר ביטחון. יש פעילויות חברתיות ויש גם סדנאות זוגיות לאנשים עם צרכים מיוחדים בפרט, ולאנשים שמתקשים ליצור קשרים חברתיים בכלל. העמותה פועלת כבר 34 שנים והיא הראשונה שזיהתה את הצורך של אנשים עם מוגבלות בתמיכה חברתית, ופעלה לשיפור המצב. לפנינו היו ארגונים שעסקו בעיקר בדיור, תעסוקה ושיקום, כמו בית אקשטיין, ניצן, איזי שפירא ועוד, אבל לא בפן החברתי”.

אחת ממקימות העמותה הייתה אמה של רייפן. כשנפטרה, החליטה חני להמשיך את פועלה. “זו ממש הייתה הצוואה שלה, ואני שמחה מאוד להמשיך את הפעילות ולקיים אותה”, היא אומרת.

איך מתנהלים המפגשים?

“הם נערכים כל שבוע במשך שעה וחצי. כיום יש 19 קבוצות ברחבי הארץ. כל קבוצה מונה בין 10-15 משתתפים, בגילאי 18-60, כשכל משתתף מצטרף לקבוצה על פי רמת התפקוד שלו. אנחנו באמת עושים את המיטב על מנת שכל קבוצה תוכל להשתלב בקלות ושכל אחד יוכל להכיר אנשים דומים לו וליצור שיחה טובה. את הקבוצות מלווים מדריכים מקצועיים בעלי רקע בהנחייה, ביניהם פסיכולוגית, סקסולוגית, אנשים מתחום העבודה הסוציאלית ועוד. מנהלת ההדרכה והשיווק בעמותה היא קתי סמואל, בעלת תארים בפסיכולוגיה ומגדר ומנחה של סדנאות זוגיות”.

מה עוד אתם עושים מלבד המפגשים האלה?

“העמותה מארגנת גם פעילויות חברתיות שונות כמו יציאה למסעדה, באולינג, טיולים בארץ וכדומה. בנוסף, כל שנה אנחנו יוצאים לטיול בחו”ל, כשכל קבוצה מכירה קבוצות חדשות ויוצרת קשרים נוספים”.

לאתר של עמותת לבב הקליקו כאן

יליד 1998, רווק. נולד עם חולשה בפלג גוף שמאל. כותב מגיל 14 סדרות. משחק טניס כיסאות גלגלים באופן תחרותי

כתבות אחרונות