נושאים קשורים

הטורניר היוקרתי יונגש למאזינים עיוורים וכבדי ראייה

היורו – אליפות אירופה בכדורגל לאומות – ייפתח ב-14 ביוני בגרמניה וישודר בכאן רשת ב' בהנגשה מיוחדת לעיוורים וכבדי ראייה

ומי כמעט לא מעסיק אנשים עם מוגבלות? המשרד לשוויון חברתי

דוח הגיוון התעסוקתי לשנת 2023: נמשכת הירידה בשיעור העסקת עובדים עם מוגבלות בשירות המדינה. בתחתית הטבלה מככבים, לא תאמינו: משרדי החינוך והשוויון החברתי

כוכבי הסרט החדש: נער אוטיסט ורוברט דה נירו

"עזרא", שיעלה לאקרנים בסוף החודש, הופך את סיפורו של אב לבן על הרצף לשעה וחצי מרגשות וכנות בכיכובם של חלק מהשמות הגדולים ביותר בהוליווד. גם בהפקת הסרט השתתפו אוטיסטים

ביטוח לאומי: בקרוב תוספת כספית קבועה לנכי עבודה

הקצבה החדשה תינתן לנכי עבודה שירצו לעבור טיפול רפואי, שיקום מקצועי או שיבה למעגל העבודה - ועלותה מיליוני שקלים בשנה  
הסתדרות 480-100

זה הפיצוי שיקבל נער אוטיסט שצלב קרס נחרט על גבו

פשע השנאה הגיע לפשרה: משפחתו של הצעיר בן ה-17 מארה"ב, שהיה קורבן למעשה האלימות החמור בשנה שעברה, תוותר על המשך ההליך מול הרשויות
ראשיחדשות84% מהחינוך המיוחד פתוח; יבוטלו ועדות זכאות לא הכרחיות

84% מהחינוך המיוחד פתוח; יבוטלו ועדות זכאות לא הכרחיות

בשלב זה משרד החינוך לא אוסף נתונים על נוכחות התלמידים במסגרות. שר החינוך: ילד שממשיך בשנה הבאה באותה מסגרת לא יצטרך לעבור ועדת זכאות ואפיון

שר החינוך, יואב קיש. צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
שר החינוך יואב קיש. צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

על פי תמונת מצב מהיום ה-23 למלחמה, למעלה מ-84% ממסגרות הלימוד בחינוך המיוחד חזרו ללמידה פיזית. במוסדות החינוך הכוללניים למעלה מ-75% ממוסדות החינוך חזרו ללמידה שכזו. לעומת זאת, נתונים לגבי נוכחות תלמידים במסגרות לא נאספו, מכיוון שהלימודים אינם חובה בשלב זה.

בינתיים, הוצא היום (ראשון) תזכיר חוק חדש על ידי משרד החינוך שמציע כי הזכאות של תלמידים עם מוגבלויות לשירותי חינוך מיוחדים תוארך באופן אוטומטי, ללא שום צורך בדיונים חוזרים בוועדות הזכאות והאפיון. “זה הולך לחסוך גם לתלמידים, גם להורים וגם לנו, הצוות החינוכי, אלפים רבים של ועדות השמה”, אמר שר החינוך קיש במסיבת עיתונאים שקיים.

“לאור מצב המלחמה המתמשך, הכולל פינוי עשרות אלפי משפחות מאזורים שונים ברחבי הארץ מבתיהן – מוצעים התיקונים הבאים לחוק חינוך מיוחד, בשל המצב החריג והקיצוני שבו אנו מצויים, ומכיוון שניהול מערכה זו משפיע משמעותית על קבוצות אוכלוסייה רבות ומביא לכך שהן אינן מנהלות שגרת חיים רגילה, ועל מנת לייעל ולהקל את ההליכים הביורוקרטיים הכרוכים במימוש זכויותיהם של תלמידים בחינוך המיוחד”, נכתב בתזכיר.

“ההצעה נועדה לתת מענה לחידוש זכאות לשירותי חינוך מיוחדים לתלמידים כאשר מערכת החינוך נדרשת להתמודד עם השלכות המלחמה בה ישראל שרויה, ובכלל זה הכרזת מצב מיוחד בעורף, גיוס מילואים נרחב ופינוי אוכלוסיות בהיקף גדול ברחבי הארץ”.

במשרד החינוך מדגישים כי התזכיר מיועד עבור תלמידים שהוריהם מעוניינים שימשיכו במסגרת שבה הם מצויים כעת, והוא לא מונע מהורי תלמידים או גורמים אחרים לפנות וליזום דיון בוועדות זכאות ואפיון על מנת לשנות החלטות עבור התלמידים.

בינתיים, ההורים לא קפצו על ההזדמנות

בכירי משרד החינוך התייחסו להצהרה של שר החינוך קיש מיום שלישי האחרון, כי משרד החינוך פועל בימים אלה לממש את ההנחיות שהועברו לרשויות, במסגרתן הורים יוכלו להסיע ילדים עם צרכים מיוחדים למוסדות החינוך ולקבל על כך תגמול כספי . נראה כי למרות הציפייה במערכת שתהיה היענות רבה מצד הורים, כרגע לטענתם לא נרשמה כזו.  “זו לא מסה קריטית כפי שחשבנו, אלא הרבה פחות”, הדגישה בפני “שווים” אינה זלצמן, סמנכ”לית בכירה ומנהלת המינהל הפדגוגי במשרד.

לפי משרד החינוך, הורים שיסכימו להסיע את ילדיהם למסגרות יקבלו בין 10,000 ל-11,000 שקלים לשנה, וכל זאת בתנאי שלרשות המקומית אין יכולת להסיע את הילד בעצמה. למעשה, הכסף יגיע לכיסו של ההורה שהתחייב להסיע את ילדו במקום לחברת ההסעות. כל רשות אף יכולה להגביר את התשלום עבור ההורים לפי ראות עיניה (תוספת של תקציב הסעה במלואו). על פי ההערכות, מדובר בתוספת של כמה מאות שקלים בחודש.

שיעור מוסדות הלימוד שנפתחו היום ללמידה פיזית, בפילוח על פי מחוזות:

•           אזור ירושלים: 98%

•           אזור הצפון: 93%

•           אזור המרכז: 84%

•           אזור תל אביב: 77%

•           אזור חיפה: 65%

•           אזור הדרום: 36%

שר החינוך הדגיש כי הוא רואה חשיבות גדולה בהחזרת התלמידים ללמידה פיזית במסגרות החינוך, ולאור זאת משרד החינוך פנה למשטרת ישראל כדי לתגבר את האבטחה על מוסדות החינוך בכל רחבי המדינה, בדגש על הערים המעורבות.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות