נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאנשים עם מוגבלויות"יותר ויותר ניצולים מהטבח במסיבה מתאשפזים בכפייה"

“יותר ויותר ניצולים מהטבח במסיבה מתאשפזים בכפייה”

הנזקים בתחום הנפש לא פחות גדולים מהאבדות בגוף. נציג משרד המשפטים בוועדת הבריאות של הכנסת התריע: "אנחנו מקבלים אנשים במצבים נפשיים קשים ביותר"

האחראי על תחום האשפוז הנפשי הכפוי במשרד המשפטים, עו”ד דניאל רז, בוועדת הבריאות של הכנסת. צילום: ערוץ הכנסת

“אנשים ישנים בבתי החולים על הרצפה, המצב רע”, התריע היום (שני) עו”ד דניאל רז, הממונה הארצי על תחום האשפוז הנפשי הכפוי מטעם משרד המשפטים, בפני ועדת הבריאות של הכנסת. “אם אנשים לא יקבלו טיפול ראשוני, אנחנו נקבל אותם במצבים נפשיים קשים ביותר”. את הדברים הוא אמר בדיון על תוכנית החוסן והבריאות הנפשית הלאומית על רקע מלחמת “חרבות ברזל”.

מתקפת הדמים הרצחנית של ארגון הטרור חמאס על יישובי הנגב המערבי ב-7 באוקטובר גרמה לא רק לאבידות בגוף, אלא גם לפגיעות חמורות בנפשם של אלו ששרדו את התופת. לפני שבוע וחצי סיפר עו”ד רז בדיון בכנסת על מקרה בו אשתו של בעל שנרצח נאלצה להתאשפז בכפייה בגלל מצבה הנפשי. כיום, הוא מתריע, המצב בקרב ניצולי האסון חמור עוד יותר.

“אני לא האמנתי בעצמי שאנחנו נגיע למצב הקצה הזה”, הוא הוסיף. “יש לנו יותר אנשים שאושפזו בכפייה בבתי החולים הפסיכיאטריים, במיוחד סביב אירועי המסיבה ברעים. אני וחבריי במשרד המשפטים מגיעים למלונות ונותנים סיוע לנפגעים. ראיינתי אנשים כדי לתת להם סיוע משפטי דחוף כבר במפגש הראשון. היו לנו לא מעט מקרים של הורים וילדים שאמרו לנו שהם לא קיבלו טיפול נפשי. יש אפילו אבא אחד שאמר לי שהילדות שלו מסתגרות בחדרי המלון ולא יוצאות ממנו”, העיד.

רז מצביע על כך שהמענה של משרד הבריאות חייב להיות מהיר יותר. לדבריו, אם היה ניתן סיוע לפני חודש – הרבה מהמקרים של אשפוז בכפייה היו נחסכים.

הדברים שאמר עו”ד רז בוועדת הבריאות. מתוך ערוץ כנסת

הגירעון בקופות החולים הולך ותופח

במהלך הישיבה הוצגו גם נתונים של משרד הבריאות, שלפיהם בשנת 2022 גירעונן של ארבע קופות החולים עמד על כ-3.2 מיליארד שקלים. לאחר קבלת תמיכות ייצוב מהמדינה בסך של למעלה משני מיליארד שקלים – הסתכם הגירעון בכ-1.5 מיליארד שקלים.

כפי שעולה מעיקרי הדוח, המפורסמים באתר האינטרנט של משרד הבריאות, ברבעון הראשון של שנת 2023 גירעונן של קופות החולים עתיד היה להחריף, וצפוי להוביל לבעיה תזרימית של הקופות ברבעון הרביעי של שנה זו. היקף הגירעון השנתי ב-2023 צפוי לעמוד על כשלושה מיליארד שקלים לאחר תמיכות הייצוב – כפול מהגירעון בשנת 2022.

יש לשים לב לכך כי מדובר בהערכות שפורסמו בתחילת שנת 2023 על בסיס נתוני הרבעון הראשון של השנה בלבד, ומטבע הדברים הערכה זו אינה כוללת עדיין את השפעותיה של מלחמת “חרבות ברזל”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות