נושאים קשורים

טיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס

סיימון קאוול חושף שהתמודד עם דיכאון: “הרגשתי מת מבפנים”

שופט "אמריקן איידול" חושף בפודקאסט חדש את מצבו הנפשי בשנים שבהן היה אמור להיות הכי מאושר: "הייתי בספירלה ששלחה אותי למטה. אם הייתי נפגע מאוטובוס ומת, זה לא היה מטריד אותי"

טכנולוגיה מאפשרת למשותקים לשלוט בטלפון – עם הלשון

סטארט-אפ חדש פיתח מכשיר MouthPad ייחודי – שמעניק לאנשים עם מוגבלות בתנועה את היכולת לנהל מכשירים אלקטרוניים דרך תנועות לשון וראש. כך זה עובד

הלוחם שהתאבד, אב ל-2 אוטיסטים – יוכר כחלל צה”ל

כך הודיע בצאת החג דובר צה"ל. עכשיו תוכל המשפחה להביאו לקבורה צבאית
הסתדרות 480-100

שר החינוך, ללמד ב-4 שעות לעבוד עם תלמידים אוטיסטים? זה אמיתי?

היעדר קבלת החלטות במועדן הנכון שם את משרד החינוך בבעיה עמוקה מול תלמידי החינוך המיוחד. עכשיו נשארה רק הבחירה בין הגרוע – לגרוע יותר. מאמר מיוחד
ראשיאנשים עם מוגבלויותדיירי הכפר המיוחד בצפון לא שומעים אזעקות: "הופקרנו"

דיירי הכפר המיוחד בצפון לא שומעים אזעקות: “הופקרנו”

למרות המלצה של פיקוד העורף להתקין צופר נוסף, אנשים עם מוגבלות המתגוררים ב"כישורית" לא יודעים מתי להיכנס למרחב המוגן. דובר צה"ל: "צריך לגזום את העצים מסביב לצופר"

דיירי כפר כישורית. צילום: בוגרי דיירי כפר כישורית
דיירי כפר כישורית. צילום: בוגרי דיירי כפר כישורית

140 בוגרים עם צרכים מיוחדים בכפר “כישורית” בגליל המערבי חסרי אונים בעת אזעקה. הסיבה היא פשוטה: הם לא שומעים אותה. הכפר משתרע על פני שטח הקיבוץ של 480 דונם, כ-15 ק”מ מול גבול לבנון, ולוחמי ארגון הטרור חיזבאללה.

בני, אבא לבוגרת עם צרכים מיוחדים בת 45 שגרה בכפר כבר 24 שנים, סיפר ל”יהיה בסדר” בגלי צה”ל כי הם אובדי עצות: “המגורים של הקהילה הם במקום נמוך, ולכן האזעקה לא נשמעת. פנינו לפיקוד העורף שהעוצמה של האזעקה היא לא מספיקה, בייחוד עבור אנשים עם צרכים מיוחדים, וזה מחייב פעולה שתשמור על ביטחונם. שלושה חיילים הגיעו לבדוק ורשמו שהאזעקה לא נשמעת, אבל דבר לא נעשה בפועל”.

“יש לנו 30 שניות להגיע למרחב המוגן בזמן אזעקה, וחלק מהאנשים כאן עם קשיי ניידות”, אמר מנכ”ל כפר כישורית, שוקי לוינגר. “אנחנו משאירים 30 בכפר עובדים 24 שעות ביממה. ברגע שיש אזעקה, הם מוציאים את האנשים מהדירות למקלטים. כמובן שאנחנו לא עומדים בזמן, בתרגולים הכי מוצלחים אנחנו עומדים על עשר דקות עד שמגיעים למרחב המוגן. בלילה לא שומעים את האזעקה, אז אנחנו צריכים להלביש אותם ולקחת אותם למקלט, אנחנו מרגישים מופקרים לגורלנו”.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >>> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova


“חובתה של המדינה לדאוג לאזרחיה”

לטענתו של מנכ”ל הכפר, הם גילו על המחדל לפני כשנה וחצי, בזמן תרגול ירידה למקלטים. “הסברנו לפיקוד העורף שזו לא אוכלוסייה רגילה, הם שלחו חיילים שבדקו את המערכת ומצאו כי יש מקומות ששומעים חלק, ובחלק אחר לא שומעים לחלוטין. הם אמרו שיחזרו ושיתקינו צופר נוסף. זה לא קרה, אז פנינו למועצה בגליל שיפעלו בנושא מול יחידת הקישור לרשות המקומית. אחרי דין ודברים, הפתרון של פיקוד העורף היה להתחבר למערכת פרטית שנקראת ‘נופרית’, ואדם שיוצב באזור 24 שעות ביממה יפעיל אזעקה בעת הצורך”.

לוינגר טען כי פיקוד העורף ביקש מהם להוריד את אפליקציית ההתרעות, אבל הבעיה היא שלרוב הבוגרים בכפר אין סמארטפונים, וחלק מהם לא יודע להשתמש בהם, כך שהפתרון הזה לא רלוונטי עבורם.

פיקוד העורף המליץ, הצופר טרם תוקן
פיקוד העורף המליץ, הצופר טרם תוקן

“הגעתי למפקד פיקוד העורף בצפון, ששלח עוד פעם צוות מטעמו שיבדוק את הנושא”, המשיך לוינגר. “באחד המפגשים הוא אמר לי שיש מקומות יותר דחופים, והם יגיעו לתקן בהמשך. לאחר מכן, הוא שלח לי סרטונים מאזורי הקיבוץ ששומעים את האזעקות. אני השבתי לו שיש סרטונים שהעברנו לפיקוד העורף בו לא שומעים”.

חיילי פיקוד העורף שהגיעו לסייר בכפר קבעו שהמיקום של הצופר לא נכון, והמליצו על תוספת של צופר או שניים. “חלפה שעה, קיבלנו טלפון שאמר לנו שהפיקוד שוב חוזר לאופציה של מערכת ההתראה העצמאית ‘נופרית’, והוא ממליץ לנו לקנות אותה. השבתי לאותו גורם כי לא נקנה וזוהי חובתה ותפקידה של המדינה לדאוג לאזרחיה”.

דובר צה”ל: “הצופר תקין”

מדובר צה”ל נמסר בנושא: “מערך הצופרים של פיקוד העורף נבדק ונמצא בכשירות מלאה. התבצעה בדיקת מערכות, והובהר כי הצופר תקין. עם זאת, במהלך הסיור הצופר מוקף בעצים ולכן יש צורך בגזימת העצים על ידי הרשות המקומית או בשינוי הצופר”.

“נשמח לטפל בבעיית העצים אם זו הייתה הבעיה, אבל זו לא”, השיב לוינגר לתגובת דובר צה”ל. “פיקוד העורף טען בעצמו שהמיקום של הצופר לא טוב. השטח הוא 480 דונם – צופר אחד לא מספיק. אנחנו נמשיך להילחם עבור הדיירים שלנו היקרים לנו, אי אפשר לחיות בתחושה שלא ניתן לספק להם את ההגנה שהם צריכים. נמשיך להתדיין עם פיקוד העורף על כך”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות