נושאים קשורים

הופכים קושי לפתרון: אלו המוצרים שניצחו בתחרות ההאקאוטיזם

עשרה סטרט-אפים חדשים בתחום הטכנולוגיה לאוטיזם התחרו על המקום הראשון באירוע שיא טכנולוגי מיוחד במינו: "זכות והזדמנות חד-פעמית"

התנגדות להטלת אגרה של 700 שקל על ביקור במיון פסיכיאטרי

מאחורי המהלך עומדים משרדי הבריאות והאוצר. ממלא מקום יו"ר ועדת הבריאות:  "אין מקום לאגרה כזו. לחייב את קופות החולים להקים מוקדי טיפול בקהילה"

למה לא הלכתי להצביע בבחירות לרשויות המקומיות

אתמול לא הלכתי להצביע. אם מישהו במשרד הפנים חושב שפתקי ההצבעה מונגשים – כדאי לו לחשוב שוב | טור מאת לקוית ראייה

בג”ץ יכריע: האם תוקפא רפורמת מכשירי השיקום?

ארגוני הזכויות למען אנשים עם מוגבלות עתרו לביהמ"ש בבקשה לצו ביניים להפסקת החקיקה שתעביר את הסמכות על המכשירים ממשרד הבריאות לקופות החוליםנחתם צו הרחבה: כל העובדים הסוציאליים ייהנו מעליית שכר

שר העבודה יואב בן צור הרחיב את ההסכם הקיבוצי שנחתם בין הממשלה להסתדרות לטובת העו"סים. רשימת ההטבות – בכתבה
ראשיחדשות"הורים מאמצים לילד עם מוגבלות זכאים לקצבה שווה"

“הורים מאמצים לילד עם מוגבלות זכאים לקצבה שווה”

ועדת הרווחה דנה בהצעות חוק שישוו בין סכומי התשלומים של הורים והורים מאמצים של ילדים עם מוגבלות. "כל זכות שמגיעה לילד אמורה להגיע גם למשפחת האומנה"

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, חה"כ ישראל אייכלר. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
יו”ר ועדת העבודה והרווחה, חה”כ ישראל אייכלר. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

בשורה של ממש: מדוע משפחות אומנה המטפלות בילד עם מוגבלות מקבלות אלפי שקלים פחות מההורים הביולוגיים? אמש (שני) בדיון בוועדת העבודה והרווחה, העלו את הסוגייה הכואבת בפני חברי הכנסת מרים ומאיר עמנואל, המשמשים משפחת אומנה לילד עם 235% נכות.

“אנחנו מטפלים בילד ומעניקים לו את כל הטוב שבעולם”, סיפרה האם מרים, “כיום הוא בן שנתיים ושמונה חודשים. הילד שלנו הוא מתנה מדהימה, ויש לנו עוד חמישה ילדים משלנו. כולם מגויסים לטובת הילד ששינה את התמהיל המשפחתי שלנו. אנחנו רוצים להמשיך לגדל את הילד וללוות אותו”.

“אם היינו הוריו הביולוגיים היינו מקבלים קצבה חודשית של 7,873 שקלים”, טענה האם. “בפועל, אנחנו מקבלים 5,290 שקלים. הבן שלנו צריך טיפול מתמיד, שמאלץ אחד מאיתנו להיות בקרבת הבית כל הזמן. מאז שהוא נולד, היינו איתו במעל 200 ימי אשפוז. מדובר בהפסד של ימי עבודה, המון נסיעות ודברים שאינם מתוקצבים על סך אלפי שקלים”.

המילים המרגשות האלו לא השאירו עין אחת יבשה בוועדת העבודה והרווחה בראשות חה”כ ישראל אייכלר. הוועדה התכנסה לדיון ראשון על מספר הצעות חוק שיסדירו תשלומי גמלת ילד נכה גם למשפחות האמנה מטעם הביטוח הלאומי. חה”כ אייכלר בירך את ההורים: “צריך להעלות על נס את מסירותכם. אני יודע כמה זה קשה לטפל בילד עם מוגבלות. זו מצווה גדולה ונדאג שתקבלו את המינימום שמגיע לכם”.

האם מרים בדיון בוועדת העבודה והרווחה בכנסת. צילום מסך ערוץ כנסת
האם מרים עמנואל בדיון בוועדת העבודה והרווחה בכנסת. צילום מסך ערוץ כנסת

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו https://bit.ly/Shavvim-igul-letova


“לקונה ועוול”

הצעות החוק שהוגשו על ידי חברי הכנסת יסמין פרידמן, יצחק פינדרוס ומירב בן ארי, נועדו לתת מענה לפער שנוצר בין הסכומים שמקבלים ההורים הביולוגיים במסגרת “גמלת ילד נכה” לסכומים שמקבלים הורי אומנה ממשרד הרווחה עבור הטיפול והמענים לילד.

ח”כ יצחק פינדרוס הסביר: “מדובר בחוק פשוט שנועד לתקן לקונה ועוול. ילד עם מוגבלות שגדל אצל הוריו מקבל גמלה מהביטוח הלאומי. אם שלחו אותו למשפחת אומנה – הוא לא מקבל. משפחת האומנה מקבלת ממשרד הרווחה כסף עבור צרכיו היומיומיים של הילד, וקיימת תוספת עבור צרכים מיוחדים, אבל במקרים רבים זה לא שווה למה שהיו מקבלים מהביטוח הלאומי, שהוא המוסד המוסמך לקבוע נכויות וזכאויות כאלה”.

הדיון בוועדת העבודה והרווחה. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
הדיון בוועדת העבודה והרווחה. צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ח”כ יסמין פרידמן, הוסיפה: “אם אותו ילד לא ייקלט אצל משפחת אומנה ויעבור לשהות במוסד של המדינה, קופת המדינה תוציא פי שלוש יותר מאשר סכום הקצבה המוקנה למשפחת האומנה. מעבר לחסכון לקופת המדינה יש לתקן את העוול שנגרם לאותן משפחות, ולהקנות להן משאבים וכלים שיעזרו להן להתמודד בחיי היומיום”.

עו”ד שלומי מור מהמוסד לביטוח לאומי הסכים שצריך למצוא את הגשר: “כל זכות שמגיעה לילד אמורה להגיע גם למשפחת האומנה. אני בעד שנשב יחד ונמצא דרך במסגרתה אנחנו נקבע את אחוזי הנכות, לפיהם משרד הרווחה ייתן למשפחות האומנה את הסכום”.

ענבר זיתון ממנהל המוגבלויות במשרד הרווחה צידדה גם היא בהצעת החוק. “עשינו עבודה אינטנסיבית ומאמצים רבים לשם כך, והצלחנו למצוא מקור תקציבי שיכול לסייע בתהליך הזה. זה דורש עדיין עבודה על המנגנון של ביצוע התשלומים, אבל זה עניין מקצועי פתיר”.

יו”ר הוועדה הורה לנציגי משרד הרווחה והביטוח הלאומי לגבש בתוך 20 יום מנגנונים במסגרתם הביטוח הלאומי יקבע את הזכאויות, ואלה ישולמו למשפחות על ידי משרד הרווחה בשווי זהה לאלו המשולמים להורים הביולוגיים.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות