נושאים קשורים

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר

כבוד: מרכז “נא לגעת” מועמד לפרס בינלאומי יוקרתי

זוהי הפעם הראשונה שארגון ישראלי מועמד לפרס הבינלאומי של פורום העסקים לאנשים עם צרכים מיוחדים הבריטי

האם קיים סיוע משפטי למתמודדי נפש מול הוצאה לפועל?

במדור "שאלו בנפשכם" מוזמנים מתמודדי נפש ומשפחות לשאול שאלות על זכויות בכל תחומי החיים – וכתבנו אמיר שטיין יענה. והפעם: איזו עזרה משפטית ניתן לקבל מול גורמי האכיפה?

לכבוד החג: קצבאות ביטוח לאומי הועברו מוקדם לזכאים

כפי שדווח ב"שווים", קצבאות הנכות הוקדמו ב-10 ימים בשביל לאפשר היערכות לפסח. מחר יועברו גם המענקים המיוחדים שאישרה הממשלה לנפגעי המלחמה. כל הפרטים
הסתדרות 480-100

ניצול מהנובה: “50 מהשורדים התאבדו”. משרד הבריאות: הנתון אינו נכון

הדברים נאמרו בוועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת, שהתכנסה לדון במצוקת שורדי הטבח. ח"כ אלהרר: "יש כאלה שהמדינה לא יודעת מה עלה בגורלם"
ראשיחדשותמטרגדיה אישית לנתינה אינסופית: נפטרה מייסדת אלו"ט

מטרגדיה אישית לנתינה אינסופית: נפטרה מייסדת אלו”ט

ליאורה אביגדורי הלכה לעולמה בעקבות מחלה קשה בגיל 79. אוהביה ספדו לה: "תמיד ראתה את טובת העמותה לנגד עיניה"

ליאורה ועופר אביגדורי ז"ל
ליאורה ועופר אביגדורי ז”ל

ליאורה אביגדורי, ממייסדות עמותת אלו”ט, הלכה השבוע לעולמה בעקבות מחלה קשה, והיא בת 79.

“ליאורה הייתה מדור המייסדים של העמותה”, סיפר מנכ”ל אלו”ט, דדי עטאס, בהספד שנשא בהלווייתה. “היא החליפה את לאה רבין ז”ל כנשיאת אלו”ט, הייתה ממקימות הבית לחיים (ההוסטל) הראשון של העמותה – ‘כפר עופרים’ אשר קרוי על שמו של בנה עופר ז”ל, ומאז לא הפסיקה לפעול בהתנדבות מלאה למען הילדים והבוגרים על הרצף האוטיסטי והפכה אותם למפעל חייה.

“כשאומרים את השם ליאורה אביגדורי באלו”ט”, המשיך עטאס לספר, “כולם יודעים על מי מדברים. כולם מכירים את אומץ הלב, את המוטיבציה, את היכולת לקום מהטרגדיה והאובדן האישי ולגייס אותם למען מטרה של קידום החלשים בחברה, תוך דאגה לכל ילד ולכל משפחה שהילד או הילדה שלה נמצאים על הרצף האוטיסטי.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו https://bit.ly/Shavvim-igul-letova


“מסגרות ושירותים שהיום נראים לנו מובנים מאליהם – מעונות יום שיקומיים, גני תקשורת, בתים לחיים – לא היו כשליאורה התחילה את דרכה באלו”ט. היא הייתה חלק מהקמתם והייתה שותפה למאבקים ולהישגים. תמיד אמרה את דעתה הנחרצת ותמיד הייתה הראשונה לצאת למאבק.

“גם בשנים האחרונות ליאורה לא הפסיקה לקחת חלק בחיי העמותה, כיהנה כחברת מועצה ציבורית פעילה והייתה השראה עבור כולנו. תמיד ראתה את טובת אלו”ט לנגד עיניה, ופעלה רבות כדי לקדם, לסייע ולאחד.

“אני נפרד ממך היום כמנכ”ל אלו”ט בשמן של עשרות אלפי משפחות וילדים, אשר בזכותך זכו וימשיכו לזכות לעוד שנים ארוכות בבית, בטיפול מקצועי, באהבה, בחום ובזכויות. ליאורה יקרה – את הלכת מאיתנו, אבל המורשת המפוארת שהשארת אחרייך תישמר לעולם”.

הטרגדיה של חייה

אלו”ט הוקמה ב-1974 על ידי אביגדורי ועוד מספר הורים לילדים אוטיסטים שהבינו שאשפוז כפוי, שהיה מקובל באותם ימים, הוא לא הפתרון הנכון לילדיהם. כעבור שש שנים, ב-1980, אירעה טרגדיה נוראית כשאביה של אביגדורי, יוסף בראניצקי, לקח את בנה האוטיסט עופר, אז בן 11, לטיול, ובמהלכו ירה בו והתאבד.

האירוע הנוראי זיעזע את המדינה. אביגדורי, למרות הטרגדיה האישית ואולי דווקא בגללה, המשיכה לפעול כל השנים למען ילדים אוטיסטים ובני משפחותיהם. ב-1988 היא הייתה שותפה להקמת ההוסטל הראשון לבוגרים אוטיסטים של אלו”ט ברמת השרון שנקרא על שם בנה – “כפר עופרים”.

בראיון מיוחד שהעניקה לאתר “שווים” ב-2021 אמרה אביגדורי כי לאחר שאביה הרג את בנה, היא נדרה נדר שדבר כזה לא יקרה לעוד ילד אוטיסט. “המקרה עצמו היה שוק עולם”, סיפרה לכתבת בת אל מור. “אבא שנתן את חייו בשבילנו, אהב את נכדו הבכור אהבת נפש והסתכל מהצד על המצב. ברור לך שהוא לא התייעץ ולא הסביר מה הוא הולך לעשות. זה היה כמו רעם ביום בהיר. כבר למחרת היום עטו עלינו צוותי העיתונות. צילצלתי למשפחות ואמרתי ‘זה צ’אנס חיינו – מישהו שואל עלינו’. בימים של השבעה הייתי עסוקה עם העיתונות. פתאום הבנו שמישהו שואל עלינו, ומפה זה התגלגל, ואני לא יכולה לעזוב גם היום. זה מפעל חיי”.

לראיון המלא עם ליאורה אביגדורי >>>

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות