נושאים קשורים

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר

כבוד: מרכז “נא לגעת” מועמד לפרס בינלאומי יוקרתי

זוהי הפעם הראשונה שארגון ישראלי מועמד לפרס הבינלאומי של פורום העסקים לאנשים עם צרכים מיוחדים הבריטי

האם קיים סיוע משפטי למתמודדי נפש מול הוצאה לפועל?

במדור "שאלו בנפשכם" מוזמנים מתמודדי נפש ומשפחות לשאול שאלות על זכויות בכל תחומי החיים – וכתבנו אמיר שטיין יענה. והפעם: איזו עזרה משפטית ניתן לקבל מול גורמי האכיפה?

לכבוד החג: קצבאות ביטוח לאומי הועברו מוקדם לזכאים

כפי שדווח ב"שווים", קצבאות הנכות הוקדמו ב-10 ימים בשביל לאפשר היערכות לפסח. מחר יועברו גם המענקים המיוחדים שאישרה הממשלה לנפגעי המלחמה. כל הפרטיםניצול מהנובה: “50 מהשורדים התאבדו”. משרד הבריאות: הנתון אינו נכון

הדברים נאמרו בוועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת, שהתכנסה לדון במצוקת שורדי הטבח. ח"כ אלהרר: "יש כאלה שהמדינה לא יודעת מה עלה בגורלם"
ראשיחדשותבעקבות המלחמה: מרבית הצעירים מדווחים על פגיעה נפשית

בעקבות המלחמה: מרבית הצעירים מדווחים על פגיעה נפשית

על פי מכון גיאוקרטוגרפיה, כשני שלישים מהציבור הישראלי חש מצוקה פסיכולוגית מאז אירועי ה-7 באוקטובר. קרוב לרבע מהנשים מדווחות שפנו לסיוע

דיכאון, התמודדות נפש (אילוסטרציה). איור: bigstock
דיכאון, התמודדות נפש (אילוסטרציה). איור: bigstock

המלחמה פגעה נפשית במרבית האוכלוסייה בארץ ובעיקר בנשים ובצעירים – כך עולה מסקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור עמותת “פעמוני רוח”, המפעילה מרכז לטיפול ושיקום הדדי של אנשים ובעלי חיים.

מהסקר עולה כי 67% מהציבור הישראלי חש פגיעה נפשית כתוצאה מהמלחמה. הפגיעה דומה בקרב האוכלוסייה היהודית ובקרב האוכלוסייה הערבית. עוד עולה כי אחד מכל 5 ישראלים מתעניין בטיפול נפשי או שכבר החל בטיפול שכזה. הסקר נערך בשבוע השני של חודש פברואר בקרב 402 משיבים בגילאי 18 ומעלה, המהווים מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל.

67% מהנשאלים בסקר דיווחו כי חוו פגיעה נפשית כתוצאה מהמלחמה. כ-8% ענו כי בעקבות המלחמה הם כבר החלו בטיפולים נפשיים. 13% ענו כי החלו להתעניין בטיפול נפשי אבל טרם התחילו אותו. כ-46% מהנשאלים דיווחו כי הם מרגישים פגיעה נפשית בעקבות המלחמה, אבל לא התעניינו בטיפול נפשי.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו https://bit.ly/Shavvim-igul-letova


הפגיעה בולטת במיוחד בקרב נשים. 84% מהנשאלות ענו כי חוו פגיעה נפשית ו-24% ענו שכבר פנו לסיוע נפשי או שהחלו להתעניין בכך. לעומתן, 50%  מהגברים דיווחו על פגיעה נפשית ו-19% מהם התעניינו או החלו בטיפול נפשי. 

אוכלוסייה נוספת שדיווחה על פגיעה נפשית משמעותית כתוצאה מהמלחמה היא צעירים בגילאי 18-34. 71% מהם דיווחו על פגיעה נפשית, 25% מתעניינים או כבר החלו בטיפול נפשי. לעומתם, 46% מהאוכלוסייה המבוגרת בגילאי 55 ומעלה דיווחו על פגיעה נפשית ו-10% מהם התעניינו או החלו בטיפול.

21% מהנשאלים ענו כי הם נמנעים מללכת לטיפול נפשי כתוצאה ממחסור במטפלים זמינים. כרבע (26%) מאלו שדיווח על פגיעה נפשית ענו כי נמנעו מללכת לטיפול נפשי בגלל המחסור.

מסתייעים בבעלי חיים כדי להתמודד

עמותת “פעמוני רוח” היא מרחב לטיפול הדדי באנשים ובבעלי חיים. העמותה מפעילה בית מחסה לבעלי חיים בכפר סבא ומפגישה בין סיפורם של בעלי החיים לסיפורם של בני האדם, ובכך מאפשרת את תהליך השיקום ההדדי של בעלי חיים ושל ילדים, בני נוער ומבוגרים נפגעי טראומה. 

בימים אלה מטופלים בעמותה עשרות נשים וגברים שחוו התפרצות של פוסט טראומה כתוצאה מהמלחמה, ובכללם רבים שעברו התעללויות מיניות ואחרות לפני שנים רבות וכעת הדבר מתפרץ אצלן ואצלם שוב. כמו כן, העמותה מטפלת בחלק מבני משפחות החטופים בעזה. במקביל, המטופלים מטפלים בעצמם בבעלי חיים שונים, כגון כלבים, חתולים, אוגרים, שרקנים, אווזים ועוד שחוו התעללות. חלקם הובאו מיישובי העוטף. כ-89% מהנשאלים בסקר סבורים כי טיפול בבעלי חיים יכול לסייע מאוד לאנשים שחווים מצוקה.

ד”ר נועם רודיך, מייסדת עמותת “פעמוני רוח”, אמרה: “הקשר עם בעלי חיים הוא קשר מתגמל מאוד, ומי שבוחר לראות בהם שותפים יכול להתמלא תחושת משמעות חדשה מקשר שבו בעלי החיים בעצמם זקוקים לנו ורוצים בקרבתנו”. לדבריה, “כשאנחנו יוצרים קשר אמיתי עם בעלי החיים, קשר שבו יש מקום לצרכים ולרצונות של שני הצדדים, אנחנו יוצרים חוויה חדשה ומהותית ביחס לכל אירועי המלחמה, שבהם אין מקום לצרכים ולרצונות האנושיים הבסיסיים”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות