נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותעם נכות קשה: בנו של שי פירון התגייס השבוע לצה"ל

עם נכות קשה: בנו של שי פירון התגייס השבוע לצה”ל

האב הגאה, שאימץ את נאור כשהיה תינוק, כתב: "הוא לא ויתר על צה"ל ; צה"ל לא ויתר עליו. הסיפור שלו איננו עניין פרטי. הוא מדגיש: כולם יכולים. כולם מחויבים לשרת את המדינה"  

נאור פירון על מדים. צילום מהפייסבוק של שי פירון

המדור “שווים סיפור” מתפרסם בחסות מפעל הפיס

למרות נכות קשה ביותר בארבע גפיים, נאור פירון (22), בנו של הרב שי פירון, לשעבר שר החינוך, התגייס השבוע לצה”ל.

בפוסט מרגש שהעלה אתמול לרשתות החברתיות, כתב האבא הגאה: “הנה זה בא. נאור שלנו שבר כל תקרה אפשרית. לא ויתר על אף תחנה, לא הותיר חומה אחת שלא הצליח לדלג מעליה. היום, באחד הימים המשמעותיים בחיי המשפחה, זכינו ללוות אותו ללשכת הגיוס. כאחד האדם, הוא עבר את שרשרת החיול והפך לחייל בצבא ההגנה לישראל.

“לנאור צפוי שירות משמעותי, שלא היה יכול להתרחש אלמלא הרגישות והרצינות של צה”ל”, הוסיף פירון האב. “הם כרתו ברית: נאור לא ויתר על צה”ל ; צה”ל לא ויתר על נאור. הסיפור של נאור איננו עניין פרטי. הוא מדגיש: כולם יכולים. כולם מחויבים לשרת את המדינה. כבר יומיים, מצבור של מילים וצלילים ממלאים את הלב: השביל הזה מתחיל כאן, עוף גוזל, פה בארץ חמדת אבות – תתגשמנה כל התקוות. בהצלחה בן”.

*******************
ראש המוסד היוצא יוסי כהן: “כשיהונתן נולד, לא ידענו מה יהיה איתו”
*******************

לפני 22 שנה, כשנולד, הסעיר סיפורו של נאור את המדינה. כתינוק עם ידיים עליונות קצרות ורגליים לא מתפקדות, הוא ננטש בבית החולים על ידי הוריו הביולוגיים. משפחת פירון הגיעה לבקר אותו בבית החולים כשהיה בן שלושה שבועות בלבד. עד מהרה הם החליטו לאמץ אותו למשפחתם ביישוב אורנית. “שואלים אותי תמיד איך זה לגדול במשפחת פירון”, סיפר נאור לימים, “אין הבדל. אנחנו משפחה רגילה כמו כולם”.

נאור והאב הגאה שי בלשכת הגיוס השבוע. צילום מהפייסבוק של שי פירון

בתיכון הוא למד במגמת תיאטרון בתיכון אורט אורנית ושיחק בסטודיו של השחקן גל אמיתי בת”א. “אני רוצה לשחק בטלוויזיה”, אמר אז לאתר “שווים”. לא מעוניין שיחשבו שאני שונה או שייתנו לי העדפה מתקנת. כולם שווים וכולם יכולים. אין דבר כזה להפריד בין אנשים עם מוגבלות ואנשים ללא מוגבלות”.

בסוף התיכון סימן לעצמו את היעד לגיוס – תיאטרון צה”ל או גלי צה”ל. הוא שיתף שהעבודה הקשה בסטודיו וההופעה בהצגות קטנות תחת עמותת “שמחה לילד”, הן ההתחלה במסע שלו להגשים את עצמו. “אבא שלי, שי, מהווה השראה גדולה עבורי”, אמר אז. “אם יש לו מטרה, הוא משיג אותה ולא משנה במה מדובר ומה אומרים על זה אחרים. אני רוצה להיות כמוהו”.

לאורך התיכון למד בכיתה רגילה. הוא הגיע בכל בוקר בהסעה והתנייד באופן עצמאי לשיעורי המשחק בת”א. את תקופת הסגר של הקורונה הוא בילה כמו חבריו במשחקי קונסולה ובשיחות ווטסאפ עם חברים.

*******************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova

*******************

כשהיה בן 16 הגשים עוד חלום גדול – לצלול באילת, ובסיום הצלילה קיבל את התואר היוקרתי כוכב אחד שמתיר צלילה עד לעומק של 20 מטרים. “תמיד רציתי לצלול, אבל לא ידעתי שזה אפשרי בכלל”, סיפר בזמנו בשיחה עם “שווים”.

התהודה הגדולה שקיבל סיפור הצלילה הפתיעה אותו מאוד. “אני כמו כל אחד, אדם פשוט. לא חייזר ולא דינוזאור”, הסביר. “אני לא מייחס חשיבות למגבלות שלי ולמען האמת זה גם לא משפיע עליי. הפיזיות לא מאפיינת אותי, אלא רק האופי. בסוף הכל בראש. תדמיינו שיש חייזרים בעולם אחר ששונים מאיתנו, והם מסתכלים עלינו בצורה מוזרה ונראים שונה. אותו דבר אני. אין מבחינתי חשיבות למראה של האחר וזה לא משפיע עליי בשום צורה”.

*******************
ראש המוסד היוצא יוסי כהן: “כשיהונתן נולד, לא ידענו מה יהיה איתו”
*******************

נאור פירון צולל
נאור פירון צולל לפני שש שנים באילת. צילום מפייסבוק

גם בתחנת חייו ההיא העלה אביו פוסט שריגש את הרשת. “אני כבר יומיים בוכה מאושר”, כתב שי. “נאור סיפר לי שחבריו נוסעים לאילת לצלול ושהוא גם רוצה להצטרף. הסתכלתי עליו חשבתי שהילד השתגע. אין לו זרועות. הרגליים לא מתפקדות. מה לו ולקורס צלילה, אבל הוא לא ויתר. חבריו פנו אלינו וביקשו מאיתנו שנעשה את הכל שנאור יצטרף אליהם. זה בהחלט ריגש אותי. הם יכלו לצאת לבד ובכל זאת התעקשו עליו. אני בכל פעם נפעם, לומד שאין דבר העומד בפני החלום. לומד שנכות היא לא פעם עניין של תודעה”.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות