נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיאוטיזםנהג הסעות איים באלימות וקילל נער אוטיסט בן 15

נהג הסעות איים באלימות וקילל נער אוטיסט בן 15

"הילד שלי חווה טראומה מאוד קשה", מספר ל"שווים" אביו של התלמיד מתל אביב. העירייה בתגובה: "הנהג הושהה מתפקידו, ולא רשאי להפעיל היסעי תלמידים בעיר"

הסעות (אילוסטרציה). צילום: pexels
הסעות (אילוסטרציה). צילום: pexels

נהג הסעה לנוער עם צרכים מיוחדים בתל אביב הושהה מתפקידו, לאחר שאיים באלימות פיזית כלפי אחד מהתלמידים שהסיע, נער בן 15 על הרצף האוטיסטי.

הסיפור החל ביום חמישי שעבר, כשעודד (שם בדוי), תלמיד אוטיסט בבית הספר “נתיב” בתל אביב, עלה להסעה שלוקחת אותו ללימודים. כשרצה להתיישב במושב האחורי, גילה שהנהג השאיר עליו את חפציו האישיים. כשניסה להזיז אותם מהמקום, קילל אותו הנהג, ועודד השיב לו במילים חריפות. בין השניים התגלע עימות מילולי, שבסופו עצר הנהג את הרכב, ואיים להכות את התלמיד.

“קילל את הבן שלי ועצר את ההסעה”

חשוב לציין כי ההסעה מיועדת לנוער עם צרכים מיוחדים, והאירוע קרה בנוכחות מלוות ההסעה, שהתערבה ומנעה מהנהג להכות את התלמיד. לאחר התקרית, הנסיעה נמשכה כרגיל, אך הכאב וההשפלה המשיכו ללוות את הנער ואת משפחתו.

“הוא קילל את הבן שלי, אמר לו שזו פעם אחרונה שהוא עולה על ההסעה, והמשיך לנסוע”, סיפר ל”שווים” אביו של עודד. כשפנה האב לחברת ההסעות “סופה”, שמעסיקה את הנהג, נאמר לו שאותו נהג התנצל וננזף, ונטען כי התנהגותו נבעה מרגישות בעקבות פטירתה של אמו לא מזמן.

במהלך שיחת הבירור, בה השתתפה גם מפקחת הנסיעות באזור מגוריו של הנער, הובאה טענת המלווה שעודד בדרך כלל מקלל ומשתמש בשפה פוגענית כלפי הצוות במהלך ההסעות. האב העיד מצדו שבנו לא מקלל, לא בבית, לא בבית הספר וכי בדרך כלל הוא מעביר את ההסעה בהקשבה למוזיקה מרגיעה.

האב טוען מצידו כי העובדה שהנהג נעלב מדבריו של עודד איננה רלוונטיות, וגם אם לבנו היה חלק בהתגלעות האירוע – אין הצדקה לאלימות פיזית מצד הנהג. עוד טען, כי אירוע דומה התרחש בעבר עם נהג אחר. “כשאותו נהג ישב בזמנו שבעה על אמא שלו, היה נהג חלופי שגם השתמש באלימות כלפי הילדים בהסעה. זה לא יעבור על סדר היום”, הוא הוסיף.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova


“הילד לא מוכן לעלות על ההסעה”

“חברת ההסעות לא מוכנה להעביר לי את השם המלא של הנהג”, טוען האב, “אני רוצה לדעת אם בכלל יש לו תעודת יושר או כל דבר אחר שמראה שהוא כשיר לעבודה עם ילדים”. מצד שני, הוא טוען כי עיריית תל אביב לא עונה לו תשובות מספקות בנושא. “הילד שלי לא מוכן לעלות על ההסעה, לא עם המלווה ולא עם הנהג. הוא חווה טראומה מאוד קשה”, הוא מספר.

האב טוען כי מדובר במקרה חריג עבור חברת ההסעות “סופה”, ולדבריו מדובר בחברת הסעות בעייתית. “עשיתי גוגל פשוט כדי לקרוא על החברה וההיסטוריה שלה. יש ביקורות מאוד קשות של הורים בחינוך המיוחד שאומרים שזו חברה מזעזעת, חברה אלימה. אינספור ביקורות נוראיות ורעות. החברה הזאת נותנת שירות לעיריית תל אביב בחינוך המיוחד. זה סימן שאלה מאוד גדול שקפץ לי ביומיים האלה, מאז האירוע – איך זה עדיין קורה?”.

עיריית ת”א: “הנהג הושהה מתפקידו”

מטעם עיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה לדברים: “לצערנו, אכן התקיים אירוע חריג בהסעת התלמידים אך הוא טופל – הנהג הושהה מתפקידו במנהל החינוך, ואינו רשאי להפעיל היסעי תלמידים בעיר. בכל הנוגע לטענה לגבי המלווה, המלווה פעלה כנדרש ועל פי הגדרות התפקיד שלה וזאת על ידי עצירת אירוע האלימות ודיווח עליו על פי כל הנהלים”.

“אנחנו מבינים ומכירים בקושי של התלמיד בהתמודדות עם ההסעה לאחר האירוע המורכב שחווה ובשל כך צוות בית הספר ונשות המקצוע המלווים את התלמיד הציעו להורה ולתלמיד לקבל ליווי נוסף ופגישת תיווך ביחד עם המלווה על מנת לפתור את המשקעים ולחזור להשתמש בהסעה לבית הספר ללא חשש”, לשון התגובה.

ספיר בן משה הוא סטודנט למזה"ת ותקשורת, פעיל "לינק20", אדם במגוון האוטיסטי

כתבות אחרונות