נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשימאמרים מיוחדיםהשכר הממוצע לא עוצר, וזו בשורה טובה למקבלי הקצבאות

השכר הממוצע לא עוצר, וזו בשורה טובה למקבלי הקצבאות

ברבעון הראשון עלה השכר הממוצע ב-4.4%, בהמשך לזינוק של 7.9% בסוף 2023. אם המגמה הזו תימשך - ב-1 בינואר 2025 יגדלו קצבאות הנכות במאות רבות של שקלים

כסף, קצבאות (אילוסטרציה). צילום: Freepik
צילום: Freepik

השכר הממוצע במשק המשיך לזנק ברבעון הראשון של 2024 – ומבחינת מקבלי קצבאות הנכות (ילדים ובוגרים) מדובר במגמה חיובית, שעשויה לתרום לעלייה משמעותית בקצבה ב-1 בינואר 2025.

במרץ 2024 עלה השכר הממוצע למשרת שכיר במחירים שוטפים ל-13,831 שקלים – כך פירסמה השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בחודשים ינואר-מרץ (הרבעון הראשון של השנה) עלה השכר הממוצע ב-4.4% בחישוב שנתי, וזאת בהמשך לזינוק של 7.9% בחישוב שנתי בחודשים אוקטובר-דצמבר 2023.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >>> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova


בשנת 2020, אחרי שנים ארוכות שבהן הוצמדו קצבאות הנכות למדד המחירים לצרכן, הגיעו ארגוני הנכים (לאחר מאבק ממושך) להסכם עם המדינה, שבמסגרתו חזרו הקצבאות להיות מוצמדות לשכר הממוצע במשק. מבחינת הנכים, זה היה מהלך מוצלח מאוד. כתוצאה ממנו, בינואר 2023 עלו הקצבאות בכ-9.5%, ובינואר 2024 עלו בעוד 5.6%. במספרים מוחלטים, מדובר בתוספת של מאות שקלים רבים מדי חודש לקצבת ילדים נכים, בוגרים נכים ומי שזכאים לקצבת שירותים מיוחדים.

לפי חוק הביטוח הלאומי, השכר הממוצע לצורך חישוב הקצבאות נקבע ב-1 בינואר מדי שנה. שיטת החישוב מתבססת על נתונים שמפרסמת באופן שוטף הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לגבי גובה השכר הממוצע. ב-1 בינואר 2024 העמיד הביטוח הלאומי את השכר שלפיו מחושבת ההצמדה על 12,536 שקלים.

זינוק של 9%

במרץ, כאמור, עמד כבר השכר הממוצע על 13,831 שקלים. מדובר בזינוק של 9% לעומת הרף שהציב הביטוח הלאומי ב-1 בינואר. מה זה אומר בעצם? שאם המגמה הזו תימשך, ואפילו אם תתייצב, ב-1 בינואר 2025 יזכו הנכים לתוספת של עוד מאות שקלים מדי חודש לקצבה.

איך זה ייראה במספרים? למשל, נכה שזכאי לקצבת נכות כללית בשיעור 100% מקבל נכון להיום 4,291 שקלים לחודש. אם עוד כחצי שנה השכר הממוצע ישמור על רמתו ממרץ, יתווספו לקצבתו בינואר 2025 386 שקלים, והיא תעמוד על 4,677 שקלים. אם מגמת העלייה בשכר הממוצע תימשך בחודשים הקרובים – הקצבה תעלה אף יותר מכך. כמובן שישנה גם אפשרות שהמגמה תתהפך והשכר הממוצע במשק יתחיל לרדת, ובהתאמה ההצמדה של הקצבאות בתחילת השנה הבאה.

דוגמה נוספת: ילד נכה בדרגה 100% זכאי היום לקצבה של 3,478 שקלים לחודש. לפי גובה השכר הממוצע האחרון, ב-1 בינואר 2025 הוא צפוי לזכות לתוספת של 313 שקלים וקצבתו תעמוד על 3,791 שקלים.

עוד דוגמה: קצבת שירותים מיוחדים בדרגת נכות 188% מזכה כיום בקצבה חודשית של 6,540 שקלים. הצמדה בשיעור של 9% תוסיף לקצבה בינואר הקרוב 589 שקלים והיא תסתכם ב-7,128 שקלים.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות