נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותעקב שינוי בהצמדה: זו הקצבה שיקבלו מהחודש נכי רדיפות הנאצים

עקב שינוי בהצמדה: זו הקצבה שיקבלו מהחודש נכי רדיפות הנאצים

התיקון לחוק נכי רדיפות הנאצים ונכי המלחמה בנאצים אושר בשבוע שעבר בכנסת סופית. עלותו למדינה: 60 מיליון שקלים. כך ייראו מעתה הקצבאות  

צילום: הרשות לזכויות ניצולי השואה

חוק עדכון סכומי תגמולים לנכי רדיפות הנאצים ולנכי המלחמה בנאצים אושר בשבוע שעבר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. בחודש פברואר פירסמנו כאן ב”שווים” כי לצורך עדכון החוק נדרשה תוספת של 60 מיליון שקלים מתקציב המדינה.

בעקבות השלמת החקיקה, הוציאה הרשות לזכויות ניצולי השואה, האחראית ליישום החוק, הודעה שבה היא מפרטת את השינויים העיקריים באופן התשלום לזכאים.

שינוי חישוב ההצמדה

“החוק קובע את אופן עדכון התגמולים המשולמים מתוקף חוק נכי רדיפות הנאצים, תשי”ז-1957 וחוק נכי המלחמה בנאצים, תשי”ד-1954, וזאת במנגנון עדכון אוטומטי ומיידי”, מוסבר בהודעת הרשות. “העדכון יבוצע פעמיים בשנה, ב-1 בינואר וב-1 ביולי, בהתאם לאותו מדד לפיו בוצע העדכון עד כה: השכר הממוצע במשק למשרת שכיר בסך כל השירותים הציבוריים”.

עם זאת – קובע החוק – במקום הצמדה לשני חודשים מסוימים (בשיטה הקודמת – אפריל ואוקטובר), העדכון החדש יגלם עלייה ממוצעת חצי שנתית בשנה הקודמת לעדכון: העדכון הראשון ב-1 בינואר יבוצע לפי עליית המדד לתקופה שמ-1 בינואר ועד 30 ביוני בשנה שקדמה לו, והעדכון השני ב-1 ביולי יבוצע לפי עליית המדד לתקופה שמ-1 ביולי ועד 31 בדצמבר בשנה שקדמה לו.

“באופן האמור”, מסבירים ברשות, “יש כדי להבטיח מניעת עיוותים שיכולים לנבוע מהצמדה לחודש מסוים, לעומת פרק זמן של שישה חודשים, כמו גם מניעת עדכון רטרואקטיבי שנגרם בשיטה הקודמת, לנוכח הצורך להמתין למדד סופי שלאחריו נדרשים תהליכי התקנת הצווים ואישורם”.

העדכון הראשון יבוצע במסגרת תגמול חודש יוני (החודש הנוכחי), רטראוקטיבית מינואר 2024. להלן פירוט סכומי התגמולים לאחר העדכון הראשון. יש לציין כי עדכון נוסף צפוי להתבצע במסגרת תגמול חודש יולי הקרוב (החודש הבא):

* תגמול מינימום – 2,715 שקלים

* תגמול רגיל נכי מלחמה (100% נכות) – 5,507.31 שקלים

* תגמול רגיל רדיפות הנאצים (100% נכות) – 6,816.15 שקלים

* תגמול לפי הכנסה 10% – 18% – 6,538.38 שקלים

* תגמול לפי הכנסה 19% – 39% – 6,702.27 שקלים

* תגמול לפי הכנסה 40% – 49% – 7,314.71 שקלים

* תגמול מוגדל לפי הכנסה (מעל 50%) – 11,105.66 שקלים

* בן זוג לאחר פטירה לפי הכנסה 10% – 18% – 5,567.98 שקלים

*  בן זוג לאחר פטירה לפי הכנסה 19% – 39% – 5,736.17 שקלים

* בן זוג לאחר פטירה לפי הכנסה 40% – 49% – 6,344.30 שקלים

ועדת הכספים תפקח

בחוק נקבעה חובת דיווח שנתית של הרשות לזכויות ניצולי שואה לוועדת הכספים של הכנסת. “הרשות תדווח לוועדת הכספים של הכנסת, אחת לשנה, בחודש נובמבר, על אלו: נתונים על זכאות לתגמולים, להטבות או למענקים לפי החוק, בפילוח לפי סוג הזכאות ומספר הזכאים בכל סוג;  סכום התגמולים או ההטבות, שעודכן בשנת הדיווח, לפי סוג הזכאות, לעומת הסכום ששולם בשנה שקדמה למועד הדיווח וכן בשנתיים שקדמו למועד הדיווח; הסכום הכולל של תגמולים, הטבות או מענקים, ששולם בשנת הדיווח לעומת הסכום הכולל ששולם בשנה שקדמה למועד הדיווח. כמו כן, נקבע כי הסכומים המעודכנים לפי החוק יפורסמו ברשומות ובאתר האינטרנט של הרשות”.

ביטול התגמול החד פעמי

שינוי משמעותי נוסף נוגע לאפשרות שהייתה קיימת עד היום לקבל תגמול חד פעמי בשווי חמש שנים של תגמולים במקום הקצבה החודשית הרגילה. הרעיון היה לאפשר לניצולים למצוא בזמן הזה עבודה ולהסתדר בינתיים בעזרת סכום כסף חד פעמי משמעותי.

*****************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova
*****************

האופציה הזו כבר אינה רלוונטית עבור רוב מקבלי הקצבאות, שגילם הממוצע עומד על 86, ולכן הוחלט לבטלה. לפיכך, זכאים שבחרו באופציה לקבל תגמול חד פעמי יוכלו מעתה לקבל מחדש את התגמולים באופן חודשי קבוע, ולפי מנסחי החוק, “תהיה לכך השפעה מיטיבה על נכים בודדים שעודם בחיים”.

עבור מי שקיבלו עד עתה תגמול חד פעמי, נקבעה הוראה בדבר חידוש התגמולים מכאן ואילך.

אם אתם זקוקים להבהרה או יש לכם שאלה, אתם מוזמנים לפנות למוקד הרשות לניצולי שואה בטלפון 5101*
 

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות