נושאים קשורים

הדרום והצפון מופקרים – גם בחינוך המיוחד

חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו במאמר ראשון לאתר "שווים": "משרד החינוך לא יכול להמשיך להסתתר מאחורי התירוץ של מצוקת כוח אדם. די, מספיק"

אבישי כבר חודש בבית: “אסרו עלינו לדבר עם המחנכת שלו”

בן ה-10, על הרצף האוטיסטי, עבר למסגרת חדשה וחווה התפרצות רגשית – שלטענת הוריו הובילה להתנכלות מצד צוות ההוראה: "נאסר עלינו לפנות ישירות למורה, ליועצת או למשלב". תגובת משרד החינוך: "עובדים על פתרון נכון עבור התלמיד"

אישום: הורחק מבתו עם המוגבלות – ותקף אותה מינית שוב

פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד תושב הדרום, בן 50, בגין ביצוע עבירות של מעשים מגונים במשפחה נגד בתו עם צרכים מיוחדים

הנער על הרצף האוטיסטי שמפיח חיים בבלוטים

נדב שמעוני, בן 17 מכפר ביל"ו, מצא תחביב מיוחד שהפך לעסק כלכלי – הוא מייצר דמויות מיוחדות בהתאמה אישית על בלוטים. אמו מספרת: "יש לנו אלפי בקשות מאנשים"
הסתדרות 480-100

במצוקה בגלל המלחמה? איפה תוכלו לקבל טיפול ללא תשלום

משרד הבריאות מפרסם את מספרי הטלפון של מרכזי החוסן ומרכזי החירום והתמיכה הרגשית של קופות החולים, המספקים טיפולים נפשיים ללא עלות
ראשיחדשותהחלטה עם לב: השופטת פטרה מתמודדת נפש מחובותיה

החלטה עם לב: השופטת פטרה מתמודדת נפש מחובותיה

רשמת בית הדין לחדלות פירעון בחיפה החליטה לפטור אישה עם נכות נפשית מהתחייבויתיה הכלכליות. על פי ההחלטה, אין תוחלת בהליכי גביית החובות, ואלו לא יסייעו לאישה לצאת לדרך חדשה ולהשתקם

רשמת חדלות הפרעון לילך לגזיאל אורבך
רשמת חדלות הפרעון לילך לגזיאל אורבך

אישה המוכרת עם נכות נפשית בשיעור 75% תהיה פטורה מחובותיה הכספיים – כך החליטה רשמת חדלות הפירעון, לילך לגזיאל אורבך, מלשכת ההוצאה לפועל בחיפה.

“מערכת ההוצאה לפועל מנהלת הליכי חדלות פירעון ליחידים במטרה להסדיר את חובותיהם, אך זו אינה מטרתו העיקרית והיחידה של ההליך”, כתבה הרשמת בפסק הדין. “בפני הגורם השיפוטי מתנהלים תיקים של יחידים המתמודדים עם אתגרים שונים ומגוונים, ולכן כל מקרה נבחן לגופו ופסקי דין ניתנים על בסיס המידע שמובא לתיק ועל בסיס ההתרשמות מיכולתו של היחיד להסדיר את חובותיו”.

החייבת, ילידת 1975, עלתה לארץ מקזחסטן ב-1996, מאובחנת עם סכיזופרניה והתמודדה עם התמכרות לאלכוהול. בשנת 2022, בעקבות חובות שצברה, ניתן צו לפתיחת הליכי חדלות פירעון בעניינה ולא הוטל עליה צו תשלומים עקב היעדר כושר השתכרות.

ב-2023 הגיש הנאמן בתיק דוח שבו המליץ לבטל את ההליך בשל טענות לניצול לרעה בידי החייבת, וכן בשל טענות לפיהן היא מחזירה חובות מחוץ להליך ואינה מגישה אסמכתאות לדוחות. בנוסף טען הנאמן שקיימות סתירות בגרסתה, וכי חקירתה במשרדו הופסקה ולא הושלמה כנדרש.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova


ב-2024 התקיים דיון בצו לשיקום כלכלי בעניינה. במהלך הדיון היא נחקרה הן על ידי הנאמן והן על ידי הרשמת, ביחס להכנסותיה מעבודה או מכל מקור אחר ובנוגע למצבה הבריאותי, הכלכלי והכללי. לאור החקירה הגיעה הרשמת למסקנה שעצם החקירה “ריפאה” את הפגם של הפסקת החקירה מול הנאמן במשרדו, וכל זאת בשים לב לנכות הנפשית ולאופי המחלה עימה מתמודדת האישה.

כמו כן, בעקבות החקירה הגיעה הרשמת למסקנה כי מלבד הקצבה עליה מסתמכת האישה, לא קיימת לה הכנסה ממשית או יציבה ממנה ניתן לגזור צו תשלומים.

באשר לטענות לגבי העדפת נושים מסוימים, האישה טענה שהיא מחזירה חובות שוטפים באופן פרטי לאנשים בחנויות ובדירות בהן התגוררה. הרשמת כתבה בהחלטתה כי לא ברור מהם הסכומים ששולמו והאם מדובר בחובות שנוצרו לפני או אחרי הצו לפתיחת הליכים. בכל מקרה, ציינה כי לא מצאה שמדובר בפגם המצדיק את ביטול ההליך.

עוד ציינה הרשמת שמהדוח הפסיכיאטרי של האישה עולה כי היא מוכרת למערכת הפסיכיאטרית מ-2006 ונמצאת במעקב מ-2018 – כך שבנסיבותיה האישיות אין תוחלת בהליכי גבייה, ונסיבות אלה מטות את הכף לטובת מתן הפטר מחובות. ביטול ההליך – טענה הרשמת – לא יסייע בגבייה ולא יסייע לאישה לצאת לדרך חדשה ולהשתקם – ולפיכך החליטה לדחות את ההמלצה לביטול ההליך.

לאור כל זאת, פסקה הרשמת כי מתוך הכרה במציאות הקשה ובמצבה הנפשי והכלכלי של האישה, כמו גם בהיעדר נכסים ולאור העובדה כי נקבע על ידי הביטוח הלאומי אובדן כושר עבודה בשיעור 75%, ובהיעדר צפי לשינוי במצבה (נוכח מחלת הסכיזופרניה), ושעה שלא מצאה שהחייבת התנהלה בחוסר תום לב המצדיק את ביטול ההליך – היא מורה על מתן צו הפטר בעניינה.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות