נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליווי
הסתדרות 480-100

המלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיחדשות"אם הסייעת לא איתי בכיתה, הילדים האחרים מציקים לי"

“אם הסייעת לא איתי בכיתה, הילדים האחרים מציקים לי”

המכתב המרגש של מטר בן ה-11 לשר החינוך רפי פרץ: "בבקשה, אל תורידו את שעות הסייעות"

קשה לי להיות בלי הסייעת המדהימה שלי, פרחיה. הילד מטר

אתמול בבוקר, בעודו צופה במבזק החדשות בטלוויזיה, פרץ לפתע מטר בן ה-11 בבכי. “מה?” הוא צעק בתדהמה, “איזה בני ביפ”. מטר, מספרת אמו איילת, משתמש במילה הזו כשהוא רוצה להימנע מלקלל. כשניסתה לברר איתו למה הוא כל כך נסער, הוא הסביר שבטלוויזיה אמרו שהולכים לקצץ בשעות של הסייעות.

מטר, שמתגורר בראשון לציון יחד עם אמו איילת, אביו יונתן ואחות הקטנה ממנו, אובחן כאוטיסט במהלך השהות בגן חובה. “הוא ילד נורא חכם”, מספר אבא שלו, “מעל הממוצע באוכלוסייה הכללית. מצד שני הוא מתקשה מאוד בחלקים התקשורתיים והחברתיים”.

בשקלול היכולות והקשיים החליטו ההורים לשלב את מטר בבית ספר יסודי רגיל בעיר, עם סיוע צמוד של משלבת. “הקשר ביניהם”, מספרת האם, “הוא יוצא דופן. מטר קשור לסייעת שלו בצורה בלתי רגילה. לכן זה גם לא מפתיע שהוא לקח כל כך קשה את הדיווח ששמע בטלוויזיה”.

לאחר שאיילת הצליחה להרגיע את מטר, היא הציעה לו ללכת לכתוב משהו לשר החינוך רפי פרץ. מטר נענה וכתב לגמרי לבד את המכתב הבא:

לכבוד שר החינוך היקר,

שמעתי שרוצים להוריד את שעות הסיוע של הסייעות לילדים עם מוגבלויות.

אני אחד מהם, וזה די קשה לי להיות בלי הסייעת המדהימה שלי פרחיה. קשה לי להיות בלי הסייעת שלי בגלל שבלעדיה קצת קשה לי ללמוד, מפני שקשה לי להתרכז, ואם היא לא בכיתה איתי, הילדים האחרים מציקים לי מאוד.

אז בבקשה, אל תורידו את שעות הסייעות. הסייעת שלי חשובה לי מאוד.

על החתום,

מטר

המכתב של מטר

כמו הורים רבים בארץ, איילת ויונתן כוססים ציפורניים בהמתנה להודעה מבית הספר כמה שעות שילוב יקבל מטר בשנה הקרובה. בשנה הקודמת עמד מספר השעות על 34, והם מאוד חוששים שהוא יפחת משמעותית.

כאן ב”שווים” חשפנו בתחילת השבוע כי משרד החינוך החליט לקצץ באופן רוחבי בשעות הסיוע של ילדים עם מוגבלות שמשולבים בגנים ובבתי ספר רגילים. במשרד החינוך מנמקים זאת במחסור תקציבי של כחצי מיליארד שקל וקוראים למשרד האוצר לתת פתרון בנושא.

אתמול נודע כי מתארגנת הפגנת מחאה נגד הקיצוץ, שתתקיים ביום שני ה-26 באוגוסט, בשעה 17:30, מול קריית הממשלה בתל אביב.

שר החינוך, רפי פרץ. קיצוץ רוחבי בשעות הסיוע
מייסד "שווים", בעל 20 שנות ניסיון בעולם העיתונות. שימש כרכז הכתבים של ”ידיעות אחרונות“, עורך המוסף הכלכלי ”ממון“ ועורך התוכנית ”חדשות הבוקר“. בעל קשר אישי לקהילת המוגבלויות: בנו הבכור אוהד הוא אוטיסט.

כתבות אחרונות