אחרי הפרסום ב"שווים": הוקפא החוק ש"נועל" דיירים במעונות

במשרד הרווחה נימקו: "לא מקדמים כרגע חקיקה בכנסת". גם ללא החוק, נאסר כרגע לבקר דיירים עם מוגבלות

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לאחר הפרסומים בעיתונות, גם כאן ב"שווים", החליט משרד הרווחה להקפיא את הצעת החוק המבקשת לאסור על דיירים עם מוגבלות המתגוררים במעונות לצאת מהם, וכן על בני משפחה ואנשים אחרים לבקר אותם. זאת, במטרה למנוע הדבקה של דיירים ואנשי צוות בקורונה, וכן הדבקה של אנשים מחוץ למעונות. החוק אמור היה לחול גם על קשישים וגם על קטינים המתגוררים במסגרות מחוץ לבית הוריהם.

במשרד הרווחה אישרו ל"שווים" כי הצעת החוק אכן הוקפאה וטענו כי הסיבה לכך היא ש"לא מקדמים כרגע חקיקה בכנסת". יש לציין כי גם ללא החקיקה המצב בשטח הוא שדיירים אינם יכולים לצאת מהמעונות וקרוביהם אינם מורשים לבקר אותם. החוק, לפי משרד הרווחה, נועד בין השאר להסמיך את שר הרווחה לשנות את מדיניות הביקורים לפי הצורך.

חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) פירסמה אמש בדף הפייסבוק של מטה המיוחדים של המפלגה כי פנתה למשרד הרווחה בבקשה "לעצור את האיוולת שבחקיקה האוסרת ביקורים של הורים במוסדות ובהוסטלים". בתגובה, כתבה אלהרר, נמסר לה כי לעת עתה החקיקה לא תקודם, אולם עדיין אוסרים כניסה. "בכוונתי להמשיך ולטפל בנושא עד אשר יאפשרו להורים להיכנס מוגנים", היא הבטיחה. "אין לנו אפשרות להפקיר את הצעירים והצעירות האלה בחסות הקורונה".

הפרסומים על כוונת משרד הרווחה לחוקק חוק בזק גררו ביקורת חריפה. בארגון בזכות טענו כי ישנן דרכים פחות קיצוניות כדי לאפשר הגנה על האוכלוסיות המוחלשות ועל הציבור הכללי מבלי לפגוע בזכויות אדם בסיסיות. נעמה לרנר מבזכות אמרה לעיתון "הארץ" כי "החוק מנצל את הצורך בהגנה על האוכלוסייה ואת החשש שבו נמצאים כלל האזרחים, כדי להטיל על אנשים עם מוגבלות, קשישים וילדים במסגרות חוץ-ביתיות הסגר וניתוק מלא מהקהילה ומבני משפחותיהם. הזכות של קבוצות מוחלשות לקשר עם המשפחה, לחירות, לחופש תנועה ולשוויון עם כלל הציבור לא ממש נספרת בימים אלה".

גם באגודה לזכויות האזרח מתחו ביקורת על תהליך החקיקה. "באישון לילה פירסם משרד הרווחה במחטף תזכיר חוק שנותן לשר הרווחה סמכות גורפת לפגוע בזכויותיהן של האוכלוסיות המוחלשות ביותר, ועוד לתקופה שמתחדשת כל 21 יום הנתונה לשיקול דעתו הבלעדי", נמסר מהאגודה. "עצירת ביקורים תפגע באופן קשה בבריאותם ובשלומם של חלק מדיירי המוסדות ותמנע מעין חיצונית לבדוק את מצב הדיירים. גם במסגרת המאבק בנגיף, אפשר היה למצוא פתרונות סבירים יותר ופוגעניים פחות".

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

עידן מוטולה

פרסומות

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״