נושאים קשורים

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליווי

המלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"

“קרן השמש שלנו חזרה, והדמעות לא מפסיקות לרדת”

מפגש מרגש התרחש בבית החולים בין קרן מונדר, מורה לחינוך מיוחד שחזרה משבי חמאס, למנהלת בית הספר רחלי שטיין. גם תלמידתה של מונדר התרגשה: "מיקה קפצה ונישקה את מסך הטלוויזיה"

אני עובד מדינה ו”קר גיבר” של אדם קרוב. מה מגיע לי?

מי זכאי להכרה כ"בן משפחה מטפל", איך מקבלים את ההכרה – ואיזה זכויות והטבות מגיעות לכם מהמדינה. מדריך בשיתוף נציבות שירות המדינה
הסתדרות 480-100

אב ביקש להפחית מזונות כי לילד יש קצבת נכות. מה פסק ביהמ”ש?

שופטי בית הדין הרבני האזורי באשקלון התבקשו להכריע: האם העובדה שילד מקבל קצבת נכות מביטוח לאומי היא סיבה מוצדקת להפחתת מזונות שמשלם אביו   
ראשיחדשותסבא שלי, סבא מיכאל, הלום קרב

סבא שלי, סבא מיכאל, הלום קרב

רגע לפני יום הזיכרון תש"פ: איל שחל מבקש להזכיר גם את אלה שנותרו בחיים, אבל לא חיים מבפנים

הוא הבין אותי ללא מילים, סבא שלי. הוא הבין מהו הר געש ללא פתח אפשרי. לשנינו לא היו מילים לבכות את עצמנו מבפנים. סבא היה הלום קרב, ואני אוטיסט לא מילולי.

בכדי לזכור, צריך פצע. הפצע שלו, הוא הזיכרון שלי. הייתה לנו ועדיין יש לנו ברית של פצועים.

חייו היו מותו האפשרי. הוא היה עלול למות במלחמה כל כך הרבה פעמים ולא מת, עד שנותר חי באופן בלתי אפשרי. הוא, כמובן, רצה להילחם שוב, הלך לעוד מלחמה, והצטלק עוד יותר.

המלחמה לא לקחה ממנו את חייו, אבל היא לקחה חלקים מתבונתו, מנפשו, מרוחו. הוא היה רדוף גם כשהיה לבד בחדר. העולם היה יותר מדי בשבילו. כל המראות והקולות שבו היו סרט זוועה שחזר על עצמו. החוויה הזו הייתה משותפת לשנינו.

אמא אומרת שכשהייתה צעירה, הפצע היה מתפרץ כמו הר געש. הוא כעס, צעק, לפעמים גם יותר מזה. הכעס היה בלתי צפוי. היה נדמה שכל דבר יכול לעורר אותו. והוא נשפך לכל עבר, על כל הסובבים, כמו לבה רותחת.

כשנולדתי, הוא כבר לא דיבר הרבה. רק אהב אותי הרבה. מאוד. סבא שלי. סבא מיכאל.

“עדיין לוחם”. סבא מיכאל והנכד איל

אני חושב שסבא היה סבא נפלא, ואני הייתי בעיניו נפלא. ברית הפצועים שלנו הייתה גם ברית של אהבה צרופה. שלמה מאוד.

וכך, בלי מילים, הוא חיבק, והכין לי עפיפון, והעיף אותו למעלה, לשמיים. מאוחר יותר הוא עלה לשם, בעקבות העפיפון.

לפני כן, הוא השביע את סבתא שתדאג לי. לא היה לו ספק שיש לי יכולת ללמוד, לעבוד, על אף הקשיים העצומים. על החברה הוא סמך קצת פחות. על הממשלה, כל ממשלה, לא סמך בכלל.

אין מילים לנחם את משפחות החללים של מלחמות ישראל. חלל גדול נפער במקום בו היה איש בעולם, ואיננו עוד. הלומי הקרב עדיין חיים בינינו והם פצועים בפצעים בלתי נראים. הם זקוקים לאהבתנו, גם ללא מילים.

יליד 2001, מתל אביב. מסיים תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה באמנות ומשפט ציבורי. מאובחן כאוטיסט בתפקוד נמוך עם דיספרקסיה (קושי נוירולוגי בביצוע פעולות), שפוגעת בדיבור. מתבטא בהקלדה מגיל צעיר. צייר ששתי תערוכות מאחוריו. כותב שירים שחלקם הולחנו.

כתבות אחרונות