נושאים קשורים

“אתה לא נראה אוטיסט”, אומרים לי. אני בולע את העלבון

נועם שרוני (15) כבר רגיל לסטיגמות ולתוויות, אבל עדיין מבקש מכם פשוט לראות אותו כמו שהוא באמת. טור אורח

עשרות ילדים חולים המרותקים לביתם לא מקבלים מענה חינוכי וטיפולי

על פי נתונים שפרסמה הכנסת, כ-190 תלמידי בית ספר עם מוגבלויות קשות נשארים מאחור. הסיבה: מחסור חמור בכוח אדם

החשד: בן 76 תקף מינית נער בן 15 עם מוגבלות

המשטרה: החשוד, תושב בית שמש, ביצע בנער מעשים מגונים בשני מקרים לפחות. הפרקליטות צפויה להגיש נגדו כתב אישום חמור

ביטוח לאומי: הקצבאות זינקו ב-50% בתוך ארבע שנים

המוסד מפרסם נתונים מדאיגים על עליות חדות בהיקף התשלומים לציבור. הסיבות העיקריות: מלחמת "חרבות ברזל", והקפיצה במספר האבחונים לאוטיזםחברה גרמנית סירבה לספק ציוד לנבחרת עיוורים ישראלים

החברה הודיעה כי החלטתה נועדה לקדם "פתרון שלום של הסכסוך". בוועד הפראלימפי הגיבו בזעזוע: "זוהי פגיעה קשה בטוהר הספורט, ותהליך מסוכן שעלול להידרדר"
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםילדים עם אוטיזם שכבר מטופלים בפרטי יקבלו החזרים לפחות עוד שנתיים

ילדים עם אוטיזם שכבר מטופלים בפרטי יקבלו החזרים לפחות עוד שנתיים

כך נודע ל"שווים" מהממונה על הרפורמה בהתפתחות הילד. "לא קבענו דד ליין. זה נכון גם לילדים סומטים"

הרפורמה בהתפתחות הילד אינה מגדירה מועד שבו יופסקו ההחזרים על טיפולים פרטיים לילדים שערב כניסת הרפורמה (1 בספטמבר) היו במסלול ההחזרים – כך עולה משיחה שערכנו עם ליאור ברק, סגן מנהל האגף לפיקוח ובקרה על קופות חולים ושב”ן במשרד הבריאות, והיום הממונה על ביצוע הרפורמה בהתפתחות הילד.

“מי שנמצא כיום בטיפול אצל מטפל פרטי בהחזר יוכל להמשיך גם אחרי 1 בספטמבר”, מסביר ברק. “ילדים שהם לא אוטיסטים או סומטיים (שיתוק מוחין, מוגבלות שכלית התפתחותית, ניוון שרירים ועוד), באופן טבעי ייצאו מהמסלול הפרטי, מכיוון שילדים אלה מסיימים מחזור טיפולים בתוך 4-6  חודשים. לעומתם, ילדים מורכבים (אוטיסטים וסומטים) ממשיכים לקבל טיפולים עד גיל 18, ולכן עבורם הקופות יצטרכו להכשיר יותר מטפלים ולתת מענה, ואנחנו מעניקים לקופות זמן להיערך בהתאם”.

כמה זמן? ברק מגלה לנו בפעם הראשונה שאין מועד כזה. “יש איזושהי נקודה”, הוא אומר, “בערך עוד שנתיים, שאם נשתכנע שכבר אין כמעט תורים למטפלים דרך קופות החולים, נוכל לומר שאנחנו רוצים שכולם יהיו במסלול ציבורי. אבל זה רק אם תהיה זמינות מצוינת של תורים, ורק אם אנחנו נחליט. אין נקודת דד ליין מסוימת”.

ריפוי בעיסוק

לשאלתנו, האם גם כאשר מחליפים מטפל פרטי לילד (קלינאי תקשורת, מרפא בעיסוק, פסיכולוג, פיזיותרפיסט) ניתן להמשיך במסלול החזר, עונה ברק: “כל מי שהיה בטיפול פרטי ערב כניסת הרפורמה – כן. מי שלא היה עד עכשיו בפרטי יעבור למסלול הציבורי”.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

עוד בנושא:

שאלות ותשובות על הרפורמה בהתפתחות הילד

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות