נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאנשים עם מוגבלויותאנשים עם מוגבלויותזוכה "מאסטר שף" ישפוט בתחרות בישול לאנשים עם מוגבלות

זוכה “מאסטר שף” ישפוט בתחרות בישול לאנשים עם מוגבלות

את התחרות אירגנה עמותת "עלי שיח" עבור חניכיה. המטרה: להביע יצירתיות באמצעות אוכל ולהתאוורר מהקורונה

“רגע מרגש עבורי”. שף אבי לוי

ימי הקורונה אינם קלים לכולם, על אחת כמה וכמה לאנשים עם מוגבלויות. בניסיון להתמודד עם התקופה הקשה והמאתגרת הגו בעמותת “עלי שיח”, המפעילה דירות ומרכזי תעסוקה למתבגרים עם מוגבלויות בכל הארץ, פעילות יצירתית ומעניינת, בהשראת תוכניות הבישול הטלוויזיוניות.

למעשה, מדובר בתחרות בישול בסגנון “מאסטר שף” או “משחקי השף”. השם שנבחר לה הוא  “השף הבא של ישראל לאנשים עם מוגבלויות”. התחרות יצאה לדרך לאחרונה, והיא מתקיימת בדירות של “עלי שיח”.

בתפקיד המבשלים חניכי ודיירי “עלי שיח”. במשבצת השופטים שלושה שפים בולטים, אחד מהם זוכה “מאסטר שף” לשעבר אבי לוי, השף של מסעדת “המוציא” בירושלים. חבריו של לוי לכס השיפוט הם השף עדו אלקיים ממסעדת ‘”טורו” והשף משה גולדיס ממסעדת “גולדיס”.

מלבד לאפשר זמן איכות במהלך הקורונה, מטרת התחרות היא לתת לאנשים עם מוגבלות להביע את הצורך שלהם ביצירה באמצעות אוכל, וכן לשדרג את היכולות הקולינריות שלהם. התחרות גם מאפשרת להם להרגיש חלק מהחברה בימים של ריחוק חברתי, בשעה שחלק מהם נמצאים בקבוצת סיכון ונאלצים להימנע ממגע ופעילות חברתית. כמובן שהתחרות מתקיימת תחת הנחיות קפדניות לשמירה על בריאות המשתתפים.

שף משה גולדיס

“האמת, זה רגע מרגש עבורי כבוגר ‘מאסטר שף’ להיות חלק מתחרות ‘השף הבא של ישראל'”, אומר שף אבי לוי. “עכשיו אני מאתגר את הדיירים להכין את המנה המושלמת של עוף בציפוי קריספי. אני כבר מדמיין את ההפתעות שהם מכינים לי. יש לי תחושה שמשהו מבטיח מתבשל פה”. לצורך המשימות יכולים המשתתפים להיעזר בצוות המקצועי המפעיל את הדירות לאורך כל השנה.

“אני שמח לראות את ההתגייסות של השפים המובילים”, אומר יו”ר עמותת “עלי שיח”, הרב חיים פרקל, “שרואים בפיתוח הכישורים הקולינריים של המתבגרים ערך חשוב שלמענו הם רותמים את זמנם. ההשתתפות בתחרות היא הניצחון הגדול של המתבגרים שלנו, שלא נותנים למוגבלות לנהל את חייהם ובוחרים למצות את כל הכישורים שלהם בתחומים השונים. זו הרוח של ‘עלי שיח’, שהצליחה בשנים שבהן היא קיימת להצעיד את האוכלוסייה המתמודדת עם מוגבלויות קדימה בתחומי הדיור והתעסוקה”.

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

שף עידו אלקיים
יליד 1986. ממנצ'סטר באנגליה. על הרצף האוטיסטי. הבן השביעי מתוך 14 אחים לרב חרדי. נשוי לאישה גם עם מוגבלויות. משמש כעיתונאי במעריב ובאתר שווים. מתנדב בוועד של עמותת Keep Olim , ובמגן לקהילות.

כתבות אחרונות