fbpx

גבר תקף את אשתו בעוד בנם האוטיסט שוכב לידם במיטה

למרות חומרת המעשה, שופט ביהמ"ש בקריות שיחרר את הגבר לחלופת מעצר. ביהמ"ש המחוזי עצר את ההחלטה

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ביקורת רבה הושמעה לאחרונה על יחס מקל של בתי משפט כלפי גברים אלימים, וזאת על רקע העלייה החדה בפגיעה בנשים, ובכלל זה מקרי רצח מזעזעים. המקרה הבא עשוי להוות דוגמה נוספת ליחס כזה.

כתב אישום שהוגש לאחרונה לבית משפט השלום בקריות מגולל מסכת אירועים חמורה, שאירעה לאחרונה בבית משפחה המתגוררת באזור הצפון. במרכז התיק גבר בן 72, המואשם בתקיפת אשתו הצעירה ממנו בשנים רבות בחדר השינה שלהם, וזאת בעוד בנם הקטין המתמודד עם אוטיזם שוהה איתם במיטתם.

"ביום 26/10/20 תקף הנאשם את המתלוננת, אשתו, משך אותה לחדר השינה, בעוד ילדי הצדדים בבית ובנם הקטין (עם אוטיזם) שוכב באותה מיטה", נכתב בכתב האישום. "הנאשם סטר בפניה של המתלוננת, היכה אותה באגרופו וחנק אותה בידיו. בת הצדדים הבחינה במתרחש והזעיקה משטרה. שוטרים שהגיעו תוך דקות ספורות נאלצו להשתמש בכוח ממשי על מנת להרחיק את הנאשם". יש לציין כי במהלך החניקה היו מכנסי הנאשם מופשלים, ולכן נשקל בתחילה סעיף אישום חמור יותר.

בעקבות האירוע הוגש נגד הגבר כתב אישום, המייחס לו עבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש ואיומים. מרבית האירוע, כך התברר, צולם על ידי בתם של הגבר והאישה – מה שלא מנע ממנו להמשיך במעשים.

לאחר התקיפה נשלח הגבר למעצר, וב-11 בנובמבר התקיים דיון בבקשתו לחלופת מעצר בפני השופט ד"ר שלמה מיכאל ארדמן מבית משפט השלום בקריות. השופט שמע את טיעוני הנאשם ואת טיעוני הפרקליטות, שהתנגדה לחלופת מעצר, ואחרי התלבטות קבע כי הגבר ישוחרר ממעצר וישהה במקום מרוחק בפיקוח אחת מבנותיו.

שיחרר את הנאשם לחלופת מעצר. השופט שלמה מיכאל ארדמן

הפרקליטות לא השלימה עם ההחלטה והגישה ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה. "מדובר באירוע בעל חומרה יתרה, ובנאשם אשר נשקפת ממנו סכנה מהותית", נימקה הפרקליטות את בקשתה. "לכל הפחות יש להפנות את עניין הנאשם לבחינת שירות המבחן". בשלב זה הציע השופט לצדדים לעבות את חלופת המעצר באזיק אלקטרוני. עורך דינו של הגבר נתן את הסכמתו, אך הפרקליטות התנגדה.

"מדובר במקרה מורכב ומסובך, המעורר התחבטות", כתב שופט בית המשפט המחוזי בחיפה ניצן סילמן בהחלטתו. "לא בכדי תחושה דומה מעורר המקרה הן בבית המשפט קמא (בית משפט השלום בקריות) והן כאן. מחד, רף האישום מהותי, ורק בנס לא נגמר האירוע בתוצאות קשות משמעותית; מעבר לאלימות הקשה, נוכחות ילדים, יש לזכור כי קטין הסובל מאוטיזם שהה במיטה בה בוצעו הדברים; המשיב התעלם מכל הסובב, לרבות מהעובדה כי בתו מחייגת במקביל למשטרה ומצלמת התנהגותו!!!!"

מן הצד השני, המשיך השופט "המשיב דנן בן 72, ללא עבר פלילי. המשיב חולה אפילפסיה, ועל פי המסמכים הרפואיים עובר תהליך של דמנציה; החלופה שהוצעה מרוחקת, תספק התרעה טובה, ותאפשר מוגנות סבירה למתלוננת; מערך הפיקוח עשה רושם טוב (ובכך אין כוונה להתערב). הליך זה אינו רק במישור הפלילי, ויש לו משמעות גם במישור הטיפולי; גם בכך אלמנטים מעוררי התלבטות".

לאחר ששקל את הדברים החליט השופט לקבל את הערר של הפרקליטות ולהורות על המשך מעצר הגבר והפניית עניינו לשירות המבחן. "ראשית, במישור העקרוני, במקרי אלימות במשפחה, בוודאי עם גורמי סיכון כמו כאן, ראוי להיעזר בגורמי טיפול", נימק השופט. "שנית, לתיק צורף דוח האגף לשירותים חברתיים, המתאר את ההידרדרות הנמשכת בהתנהגות המשיב: החל משנת 2018, עת הושמעו איומים, עובר לשנת 2019, עת החלה אלימות כלפי הילדים, התנהגות שאינה מאפשרת מחיה בבית, והמשך בשנת 2020 (מכה הילדים עם מקל… נכנס מתחת לספות ומחפש אנשים). הדוח מלמד כי עקב ההפרעות, ספק אם מסוכנות המשיב נקודתית כלפי המתלוננת; למעשה, הבעיות הנוירולוגיות גורמות לכאורה למחשבות שווא, המופנות כלפי כל הסובבים. העתקת מיקום החזקת המשיב עלולה להפנות מחשבות אלו לסובבים החדשים, לרבות מפקחיו".

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום "המקצוענים" של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

השופט התייחס גם לתיעוד האירוע במצלמת גוף שהייתה על הילדה. "שלישית, קשה להתעלם מהעובדה כי שום דבר לא מצליח לעצור את המשיב; בתו של המשיב מנסה לעצור בעדו, יחד עם המתלוננת, ואינה מצליחה. גם גורמי סביבה (הימצאות הילדים) לא עוצרים את המשיב; חמור מכך, השוטרים המגיעים לזירה מתקשים בעצמם להתמודד עם התנהגות המשיב וה'מאסה' שלו, וספק אם בתו תצליח".

השופט לא מתעלם גם מעמדת האישה, המתלוננת, ומציין כי "גם היא סבורה כי המקום הנכון אינו חלופה ביתית, אלא חלופה טיפולית; לדעה זו אני שותף; ספק אם חלופה ביתית לא רק יכולה להקהות הסיכון, אלא גם יכולה לספק מענה טיפולי הולם למשיב".

לסיכום, כותב השופט, "לא ניתן להתעלם מחומרת האירוע והגוון המיני שמלמדים על מסוכנות, גם אם מקורה בבעיה. גם אם המשיב אינו 'אשם' בעוצמת הסיכון, לא ניתן להתעלם מעוצמה זו".

כעת עובר הכדור לידי שירות המבחן, שהתבקש להגיש לבית המשפט תסקיר בתוך 30 יום. עד אז יישאר הגבר במעצר.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

Avatar

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״