fbpx

לספורטאים הפראלימפיים מגיע יותר יחס מהתקשורת

לי גיא-רון בטור מרוגש לרגל האולימפיאדה בטוקיו והמשחקים הפראלימפיים שאחריה

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
המשחקים האולימפיים טוקיו 2021

הטור שלי היום הוא ברוח המשחקים האולימפיים, שמתחילים מחרתיים בטוקיו. אני חושבת שזו  תקופה מיוחדת, בה אנשים שחובבים ואוהדים ספורט מכל הסוגים מתאחדים יחד לצפייה במשחקים. לצד המשחקים האולימפיים, מתקיימים המשחקים הפראלימפיים. אני מבקשת  ליתן יותר דגש על הספורטאים עם המוגבלויות, גם מפני שאני בחורה שמתמודדת עם מוגבלות בעצמי, מה שלא מונע ממני לאהוב ולעסוק בספורט, וגם כי באמת מגיע לספורטאים האלה.

נתקלתי לאחרונה בסדרה דוקומנטרית שנקראת “עד הקצה”, ובה מציגים ספורטאים עם מוגבלויות. המסר של הסדרה הוא שלמרות הקושי, והקושי הוא באמת רב ועצום, כולם מתעקשים, מתאמנים, נופלים וקמים, וממשיכים לעסוק בספורט שהם כל כך אוהבים, ואף מגיעים להישגים מרשימים מאוד.

צפיתי בפרק בו הוצגו שני ספורטאים: בחור שאיבד את עשר אצבעותיו וכיום מתעסק בלא פחות מאשר בטיפוס, ובחור נוסף, אשר משותק בפלג גופו התחתון, ולמרות זאת סיים את תחרות ה”איירון מן”. אז ברור שלא הכל אופטימי כל הזמן, ולצד ההצלחות והסיפוק קיימים גם המון תסכולים וקשיים. אבל הספורטאים המופלאים האלה נשארים אופטימיים גם בשביל משפחתם, ובעיקר למען ובשביל עצמם.

המגוון הרחב של התחומים בהם נוטלים חלק ספורטאים עם מוגבלות, רק מחזק אצלי את האמונה  שאסור לוותר על דברים שאוהבים ושעושים לנו טוב כל כך, רק משום שקיימת מגבלה ושקיים קושי. בין התחומים ניצן למצוא שחייה, שיט, ריצה, טיפוס, אופניים, טניס, סיף ועוד ענפי ספורט רבים.

הספורטאים האלה לא מייצגים את המדינה רק במשחקים הפראלימפיים, אלא מייצגים אותה, וכמובן גם את עצמם, במהלך כל השנה בתחרויות שונות בכל העולם. עובדה זו אינה מצוינת מספיק בתקשורת. זו פעילות אישית ותחרותית רצופה במשך כל ימי השנה. ככלל, ספורטאים ללא מוגבלות  זוכים לתשואות ולתשבוחות רבות בתקשורת, ואני מצפה שהסיקור של הספורטאים עם הצרכים המיוחדים יגבר מאוד ויבטא את הפעילות העצומה שלהם ואת ההערכה הרבה לה הם ראויים.

החותר אחיה קליין מתכונן למשחקים הפראלימפיים

הלבוש והביגוד חשובים לא פחות לשם נוחות והצלחה בהשגת הישגים ספורטיביים. נחשפתי   לפרויקט שהתבצע במכללת “שנקר”, בו לקחו חלק סטודנטיות לעיצוב וספורטאים פראלימפיים. במסגרת הפרויקט הותאמו עבור הספורטאים בגדי ספורט ייחודיים ומותאמים. רוב האוכלוסייה איננה מבינה עד כמה חשובים הפרטים הקטנים, שאולי נראים שוליים וחסרי משמעות לפעמים. פרטים אלה מקבלים מקום גדול עם משמעות גדולה כשמדובר בספורטאים עם צרכים מיוחדים, כמו התאמה מיוחדת למוגבלות ונוחות מלאה בבגדים לשם הגעה לתוצאות ספורטיביות טובות. החשיבה על הפרטים הקטנים היא קריטית לשם הגעה למצוינות בכל ענף ספורט, ובפרט בענפים בהם לוקחים חלק ספורטאים עם מוגבלות.

אני רוצה להוסיף פן אישי ולשתף כי אמנם אני לא ספורטאית צמרת, בלשון המעטה, אך הספורט מהווה עבורי נקודת אור גדולה במהלך השבוע, וכאשר קשה לי ויש אתגר גדול, אני משתדלת להתמיד ולהמשיך להתאמן. הספורט בו אני לוקחת חלק הוא אימוני כושר אישיים, תרגול יומיומי ושיעורי ריקוד. חשוב לא פחות הוא חוסר הוויתור מצד המאמנים שלי, שמעבר לכך שהם מכירים אותי ויודעים לכוון אותי, הם לא מוותרים גם כשקשה ודוחפים אותי קדימה.

קיימות מוגבלויות רבות, מהתחום הפיזי ועד התחום הנפשי, וכל אחד יכול לקחת חלק בפעילות ספורטיבית. אז אני רוצה לאחל שכולם ימצאו את הספורט או את האתגר הנכון והטוב עבורם, ואל  תוותרו גם כשיש המון קשיים ואתגרים.

העניין כל כך שווה את זה. סמכו עליי. מילה של לי.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

לי גיא-רון

בת 25. גרה בתל אביב. יש לי שני הורים מדהימים ואחיות. אבל, יש עוד משהו חשוב וגדול שמאפיין אותי – אני אוטיסטית, שלא יכולה לדבר אבל יש לה מה להגיד

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״