fbpx

לזה אין כסף: בגלל 1.5 מיליון ש’, פעילות לילדים עיוורים בסכנה

משרד הרווחה לא מוצא מימון להסעות לילדים לקויי ראייה לפעילות אחה"צ. הורים: "רק שם הם מרגישים שייכים ושווים"

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מאת עו”ד גיא אקוקה

משרד הרווחה אינו מקצה תקציב להסעות ילדים עם עיוורון ולקויות ראייה לפעילות בבתי תלמיד, ובכך מעמיד בסכנה את המשך קיומה. עד שנת תשפ”א התקיימה הפעילות במסגרת משרד החינוך. כעת הועברה האחריות למשרד הרווחה, שלא מוצא מימון לסעיף ההסעות -כ-1.44 מיליון שקל לשנה. ברווחה אומרים כי מעתה “עיקר חלקו בפעילות של משרד החינוך יעבור למרחב המקוון”. עבור מאות הורים וילדים מדובר בבשורה קשה, וארגונים למען העיוורים נלחמים כדי למצוא פתרון. 

בתי תלמיד בפריסה ארצית נועדו לכלל הילדים ובני הנוער עם המוגבלויות, אולם בתי התלמיד המדוברים הם ייחודיים עבור ילדים עם עיוורון ולקויות ראייה. מדובר בפעילות חינוכית ושיקומית יומיומית, המתקיימת אחרי שעות הלימודים, ומטרתה הקניית כלים וכישורי חיים לילדים.

“ההורים והילדים נותרו ללא פתרון בעקבות העברת הפעילות ממשרד החינוך למשרד הרווחה”, אומרת יעל וייס-ריינד, מנהלת “אופק לילדינו”, ארגון ארצי של הורים לילדים עם עיוורון ולקויות ראייה. “פעילות בחברת השווים לילדים עם עיוורון או לקות ראייה היא חלק מרכזי, בלתי נפרד וחיוני בתהליך השיקום, על מנת להקנות להם כישורים ויכולות בכל תחומי החיים. ללא הסעות רבים מהילדים לא יוכלו לקחת חלק בפעילות”.

בישראל חיים כיום כ-3,000 ילדים ובני נוער עם עיוורון ולקויות ראייה. כ-450 מתוכם מתעתדים ליטול חלק בפעילות של בתי התלמיד בשנת הלימודים הקרובה. על פי נתוני משרד הרווחה, עלות ההסעה עבור כל ילד נאמדת בכ-3,200 שקל לשנה, ובסך הכל כ-1.44 מיליון שקל.

רוצה להיות עם ילדים כמוה. ירדן דולינר

במכתב ששלח ארגון “אופק לילדינו” לאחרונה לשר הרווחה הנכנס מאיר כהן, נטען כי היעדר ההסעות לפעילות כה חיונית יפגע אנושות בילדים, ייצור אפליה ואי-שוויון וימנע מהם פעילות שכבר היום ניתנת על ידי משרד הרווחה לילדים עם כל מוגבלות אחרת. עוד נטען כי מניעת שירות כה חיוני לשיקום הילדים תמנע מהם את השילוב המיטבי והמכיל אשר כה נדרש בעבורם וביתר שאת בשנה מאתגרת זו, אשר סופה אינו נראה באופק. גם במרכז לעיוור בישראל פנו למשרד הרווחה בדרישה לפתרון.

“חשוב לילדה שלי להרגיש שווה ושייכת”

“מאוד מקומם שאין תקציב להסעות וזה קריטי כי אנחנו אנשים עובדים ואין לילדה שלנו איך להגיע לפעילות אם אין הסעה”, אומרת לאתר “שווים” נעמי דולינר מאלפי מנשה, שבתה ירדן בת ה-10 משתתפת בפעילות. “חשוב מאוד לירדן לא להיות לבד אלא עם ילדים כמוה. בחברתם היא לא מרגישה שונה ובודדה בגלל המגבלה, אלא חשה שייכות ומתמודדת עם המגבלה בחברה של ילדים בדיוק במצבה. היא מרגישה שווה ושייכת ועם מסוגלות, והמסגרת מאוד נחוצה מבחינה פרקטית ורגשית כאחד, על אחת כמה וכמה בתקופה כזו. סביבה של ילדים עם מוגבלות זהה מקנה לה ביטחון רב שמעצים אותה בצורה בלתי רגילה”.

******************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום “המקצוענים” של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

קסם זבורוב, מנהלת בית התלמיד של מגדל אור (מרכז בפריסה ארצית לקידום אנשים עם לקויות ראייה או עיוורון) בבאר שבע, אומרת כי המסגרת מקנה כלים חיוניים וייחודיים לשילוב הילד בחברה, אשר אינם בנמצא עבור אוכלוסייה זו גם בשל היעדר הנגשה מתאימה. לדבריה, היעדר הסעות לפעילות עבור חלק לא מבוטל מהמשתתפים, לרבות מהפריפריה אך לא רק, יהווה חסם שבגללו הם לא יגיעו כלל לפעילות, ובכך תימנע ותיפגע השתתפותם “באופן אנוש”.

ממשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים נמסר בתגובה כי “שיתוף הפעולה בין משרד החינוך למשרד הרווחה בפעילות ספציפית זו יופסק, כאשר עיקר הפעילות של משרד החינוך יעבור למרחב המקוון, וייתכן כי פעילות פרונטלית תתקיים אחת לחודש. כמו כן נמסר כי “עם קבלת ההודעה ממשרד החינוך התכנסה ישיבה של המשרד עם מפעילי בתי תלמיד ברחבי הארץ. משרד החינוך התחייב להמשיך בתוכנית במסגרת תקציב משרדו, ואנו בודקים אלטרנטיבות כדי שהילדים ייפגשו לא רק באמצעים מקוונים”.

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״