fbpx

אילו זכויות מגיעות להורים לילדים (ובוגרים) עם מוגבלות במקום העבודה

במדור החדש "טוב ששאלתם" אתם מוזמנים לשלוח לנו שאלות על זכויות של משפחות מיוחדות - והמומחים של "קשר" יענו

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לפני שבועיים השקנו ב”שווים” יחד עם עמותת “קשר” את המדור החדש “טוב ששאלתם”. במסגרת המדור אתם, הקוראים, מוזמנים לשלוח שאלות הנוגעות לזכויותיכם כאנשים עם מוגבלות או כבני משפחה של ילדים/בוגרים עם מוגבלות, והמומחים של “קשר” ישמחו לענות לכם.

השאלות יכולות לעסוק בכל תחומי החיים: קצבאות נכות, הנחות והטבות כספיות ואחרות המגיעות לכם, זכויות במערכות החינוך, הבריאות והרווחה, תעסוקה, נגישות ועוד.

את השאלות אתם מוזמנים לשלוח ללינק הבא >>> https://www.kesher.org.il/%d7%a6%d7%95%d7%a8-%d7%a7%d7%a9%d7%a8/

אחת לשבועיים נבחר שאלה מעניינת או כזו שרלוונטית למספר גדול של אנשים, ונפרסם אותה עם התשובה כאן במדור. אנחנו מתחייבים שזהותכם האמיתית תישמר בסוד (השמות שיפורסמו יהיו פיקטיביים).

שימו לב! אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות להשתמש בשאלות שלכם, ועליכם לקחת זאת בחשבון כאשר אתם פונים אלינו. שוב, שמותיכם האמיתיים לא יופיעו בפרסומים. כמו כן, חשוב להדגיש כי התשובות במדור אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים, “קשר” או מערכת “שווים”, אחראים לתוצאות השימוש בהן.

אז קדימה, בואו נעבור לשאלה החדשה ששלחה לנו הקוראת נחמה (שם פיקטיבי):

???

נחמה מהצפון שואלת:

אני אמא לבן עם צרכים מיוחדים מורכבים בן 19. אני עובדת במשרה מלאה כמורה במשרד החינוך. ביקשתי לצאת לחופשה עקב בעיה עם הילד, אבל המנהלת סירבה ואמרה שלמורים אין חופשות גמישות ושהבן שלי כבר גדול ולא ילד. האם אתם יכולים לעשות לי סדר במה מגיע להורים לילדים עם מוגבלויות במקומות העבודה?  

!!! 

אנחנו עונים:

שלום נחמה, 

בחוק שנותן מענה במקומות עבודה להורים מיוחדים כתוב במפורש הורים לאנשים עם מוגבלות ולא בהכרח לילדים עם מוגבלות, כך שאין חשיבות לגיל הילד עם המוגבלות. כפי שאת יודעת מן הסתם, הצורך לסייע לילד עם מוגבלות לא בהכרח פוחת בגיל המעבר לבגרות. 

אז מה הזכויות שלך? ראשית, חשוב לציין כי הזכויות הייחודיות מוענקות לכם, ההורים, רק לאחר שצברתם ותק של שנה במקום העבודה. אחר כך זה מתחלק לשתי אפשרויות: 

1. בתלוש השכר יש ימי חופשה ומחלה, וכל אחד מההורים המיוחדים העובדים יכולים לנצל מתוכם 18 ימים לטובת הסיוע לילדם (אם אחד ההורים העובדים לא ניצל את הימים, הוא יכול להעבירם להורה השני). למה זה חשוב? כי בדרך כלל ימי חופשה צריך לאשר עם המעסיק, ולגבי ימי מחלה צריך להביא אישור רופא על מחלה. כאן, במקרה שלכם, יש אפשרות לנצל ימי מחלה או חופשה על פי בחירה, לטובת סיוע לילד, על פי הזמנים הנדרשים לסיוע, ואתם זכאים לקבל תשלום מהיום הראשון. 

2. אפשרות נוספת היא “שעות סיוע”. מדובר ב-52 שעות לכל אחד מההורים במשרה מלאה לשנה, שאפשר לקבל בנוסף לימי חופשה ומחלה. מה זה אומר? שאם למשל לילד יש ועדה שתופסת חלק מיום העבודה, ניתן לקחת שעות מהבנק הזה. גם אם זה יום שלם, ניתן לקחת את השעות מ”שעות הסיוע”. מבחינת ההורים זה חשוב, כי פעמים רבות בהסכמים קיבוציים כדאי לשמור על ימי המחלה והחופשה למענק לפני הפנסיה. ניצול שעות ולא ימים יאפשר לך, נחמה, ולכל ההורים המיוחדים לשמור על ימי החופשה והמחלה. 

נציין רק שישנם גם מקרים של טיפול בדיאליזה ואונקולוגיה, שמאפשרים ניצול של יותר ימי מחלה או חופשה. 

אז במקרה הפרטי שלך, נחמה, המנהלת לא יכולה להגיד שיש חופשה מרוכזת או רק זמנים מסוימים שבהם ניתן לקחת ימי מחלה. החוק נותן לך את האפשרות לסייע לילד בזמנים הנדרשים לכך במהלך השנה. גם אם את נמצאת בהסכם קיבוצי, ההסכם יכול להוסיף על מה שמחויב בחוק ולא לגרוע ממנו. אם בכל זאת המנהלת תתעקש, נשמח להעביר לה את ההנחיות הברורות בחוק. כדאי לדעת: לפי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, יש להפרת החוק הזה משמעות קשה מבחינת המעסיק.  

כדי לקבל את הימים מספיק אישור של רופא משפחה (או כל רופא אחר) שאת/ה הורה לילד עם מוגבלות שצריך סיוע. זה טופס קבוע שמביאים למקום העבודה רק פעם אחת. לגבי הצהרות על הימים והשעות עצמם, ישנם טפסים מוסדרים לדיווח למסגרות. ריכזנו לכם את כל המסמכים הרלוונטיים במקום אחד – לחצו כאן

המדור הקודם: הטבות להורים מיוחדים במס רכישה

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של “שווים”

קראו עוד בשווים

מערכת שווים

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״