נושאים קשורים

מרגש: אנשי “בית הגלגלים” מנציחים את המתנדבים שנהרגו ב-7 באוקטובר

חברי עמותת בית הגלגלים, המתמודדים עם מוגבלות פיזית קשה, מובילים מיזם הנצחה לאנשי ובוגרי העמותה שהלכו לעולמם. בין היתר, מופיעים באתר החדש שמותיהם של מתנדבים שנהרגו באירועי השבת השחורה

חוקרים: זה מה שגורם לאוטיסטים עם חום להתנהג “נורמלי”

תופעת "אפקט החום", שמשפרת תסמיני אוטיזם בזמן זיהום של הגוף, נחקרה עד כה רק בעכברים. כעת זוג מדענים ינסה לפתח טיפולים לבני אדם שיחקו את התופעה – גם בלי חום

אחרי הדייט הוא סימס “את נוירוטית ונרקסיסטית”. הוא צודק?

"הוא נישק אותי עם ריח של חומוס ולא זכר מתי היה הסקס האחרון שלו, אז העפתי אותו מהבית". אז למה לרננה יש עכשיו מחשבות שניות...

כך הצלחתי (בסוף) להצביע בבחירות

באמת שרציתי להיכנס לקלפי, אבל הגוף שלי נכנס למצב של סטרס. הרגליים נעו לבדן, ופשוט מצאתי את עצמי עומדת בתחנת אוטובוס ורק רוצה לברוח. זה מה שקרה אחר כךאירוע בריונות חמור: צילמו נער אוטיסט בשירותים של בית הספר

שישה נערים ממקיף ט' באשדוד נחקרו במשטרה והושעו מהלימודים לאחר שהתעללו בנער בן גילם מכיתת התקשורת, על הרצף. אמו של הילד: "זו טראומה לכל החיים"
ראשיאנשים עם מוגבלויותמתוך הקושי: אינה עוזרת לאנשים עם מוגבלות למצוא עבודה

מתוך הקושי: אינה עוזרת לאנשים עם מוגבלות למצוא עבודה

למרות שהיא מתמודדת עם לקות שמיעה בעצמה, אינה טל בת ה-34 מלווה אנשים עם צרכים מיוחדים בתהליך ההשתלבות בעבודה דרך עמותת "בית חם": "אני מזדהה איתם"

אינה טל. צילום: באדיבות המצולמת
אינה טל. צילום: באדיבות המצולמת

פברואר הוא חודש שמוקדש כולו להעלאת המודעות להשתלבות אנשים עם צרכים מיוחדים ומגבלות במרחב הציבורי. אחת מהעוסקות במשימה החשובה הזו היא אינה טל, 34, אמא ל-2, המתמודדת עם לקות שמיעה. טל בעצמה עברה לא מעט אתגרים בחייה מרגע האבחון. מאז שעלתה עם משפחתה לארץ, היא התקשתה בהשתלבות בעולם התעסוקה, בין היתר בגלל המוגבלות שלה. בימים אלו, את הקושי שליווה אותה, היא הצליחה להפוך למנוף להצלחה, ולעזור לאנשים עם צרכים מיוחדים בכניסה לשוק העבודה.

טל עובדת כמומחית תעסוקה בעמותת “בית חם”, המתמחה בליווי אנשים עם צרכים מיוחדים בכל תחומי החיים. במסגרת תפקידה כמומחית תעסוקה, טל מלווה אנשים עם מוגבלויות שונות, ומסייעת להם להשתלב במקומות עבודה שונים. כדי לעזור להם להגשים את המטרה הזו, טל מעבירה להם תכנים שונים הכוללים, בין היתר, הקניית כישורים ומיומנויות, הכנת קורות חיים, יצירת קשר עם מעסיקים, איתור משרות מתאימות ועוד.

“מרגישה שאני עוזרת לאנשים”

אינה מספרת איך מתוך הקושי האישי שלה, היא מצליחה לקדם אנשים עם מוגבלויות. “אני מרגישה שאני עוזרת לאנשים, ופוגשת אותם במקומות של הקושי. אני מאוד מזדהה איתם גם מתוך המקום האישי שלי. יש לי אמפתיה לקושי שלהם, ולפחדים שפוגשים אותם”, היא אומרת.

“אני לא תמיד שומעת טוב את האנשים שאני מלווה”, היא מוסיפה. “אני מסבירה להם שאני קוראת שפתיים, וכמו שלהם יש קשיים שונים שהם מתמודדים איתם, גם לי יש קושי פיזי. במקום הזה אנחנו צריכים להכיל ולעזור אחד לשני, ואני מסבירה להם שלפעמים אבקש מהם לחזור על הדברים שנאמרו. זה מספק אותי לראות שהם מתאמצים, ומבינים שאני לא תמיד שומעת – ושיש להם אחריות והם צריכים לעשות צעד קדימה עבורי, כדי שאני אוכל לעזור להם”.

רעיית הנשיא, מיכל הרצוג, עם מייסד עמותת "בית חם", הרב אריה מונק. צילום: באדיבות העמותה
רעיית הנשיא, מיכל הרצוג, עם מייסד עמותת “בית חם”, הרב אריה מונק. צילום: באדיבות העמותה

מקבלת את כל הכלים

כדי לצלוח את הקושי הפרטי שלה מקבלת אינה בעצמה תמיכה מעמותת “בית חם”, הכוללת תמלול של ישיבות זום, הרצאות, הכשרות צוותים, טלפון מתקדם שתומך בבלוטות’ בהזרמת שמע ישירה למעבד וכל מה שנדרש כדי שהיא תוכל לגשת לעבודתה בצורה המקצועית ביותר.

בתוכנית “קשת” של עמותת “בית חם”, בהובלת הרב אריה מונק, צוות מומחים נרחב מלווה אנשים עם כל סוגי המוגבלויות. התוכנית מסייעת בקידומם האישי והתעסוקתי, ממציאת כיוון מקצועי ועד להכשרות מקצועיות ופיתוח קריירה. ל”בית חם” רכזי תעסוקה בפריסה ארצית העובדים בשיתוף פעולה מלא עם משרד הרווחה.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות