נושאים קשורים

טיפול ישראלי מעלים כאבים קשים באמצעות “ניתוק עצבי”

מרפאה חדשנית הפועלת באיכילוב מציעה פתרון להפחתת כאב – באזורים שלא ניתנים לריפוי. איך זה בדיוק עובד, למי זה מיועד והאם יש תופעות לוואי? שיחה עם ד"ר עידו שטראוס

סיימון קאוול חושף שהתמודד עם דיכאון: “הרגשתי מת מבפנים”

שופט "אמריקן איידול" חושף בפודקאסט חדש את מצבו הנפשי בשנים שבהן היה אמור להיות הכי מאושר: "הייתי בספירלה ששלחה אותי למטה. אם הייתי נפגע מאוטובוס ומת, זה לא היה מטריד אותי"

טכנולוגיה מאפשרת למשותקים לשלוט בטלפון – עם הלשון

סטארט-אפ חדש פיתח מכשיר MouthPad ייחודי – שמעניק לאנשים עם מוגבלות בתנועה את היכולת לנהל מכשירים אלקטרוניים דרך תנועות לשון וראש. כך זה עובד

הלוחם שהתאבד, אב ל-2 אוטיסטים – יוכר כחלל צה”ל

כך הודיע בצאת החג דובר צה"ל. עכשיו תוכל המשפחה להביאו לקבורה צבאיתשר החינוך, ללמד ב-4 שעות לעבוד עם תלמידים אוטיסטים? זה אמיתי?

היעדר קבלת החלטות במועדן הנכון שם את משרד החינוך בבעיה עמוקה מול תלמידי החינוך המיוחד. עכשיו נשארה רק הבחירה בין הגרוע – לגרוע יותר. מאמר מיוחד
ראשיחדשותסוכם: שכר הסייעות והמשלבות בחינוך המיוחד יעלה

סוכם: שכר הסייעות והמשלבות בחינוך המיוחד יעלה

שר האוצר סמוטריץ' ויו"ר ההסתדרות בר דוד הציגו שיפור בתנאי ההעסקה של כלל הסייעות. זוהי המשכורת החדשה שהן צפויות לקבל

שר האוצר בצלאל סמוטריץ’ ויו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד. צילום: ההסתדרות

בשורה לסייעות החינוך המיוחד: שר האוצר בצלאל סמוטריץ’ ויו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד הציגו במסיבת עיתונאים מיוחדת את ההסכם החדש שנחתם עם עובדי המגזר הציבורי. בעיקרי ההסכם תוספת משמעותית של אלפי שקלים במשכורות העובדים, וביניהם גם סייעות החינוך המיוחד, ששכרן צפוי לעלות לסכום התחלתי של 7,000 עד 8,000 ש”ח בחודש. מדובר בעלייה בשכר בשיעור של כ-20% עד 30%.

במסיבת העיתונאים שהתקיימה בצהריים בתל אביב הוצגו שינויים נוספים במודל השכר של עובדי המגזר הציבורי, שיקבלו את התוספת בפעימות. בחודש אפריל יקבלו העובדים, כולל הסייעות שעובדות כבר במערכת, “בונוס” על סך 6,000 שקלים. בנוסף, יחולו שינויים במכסת שעות העבודה במהלך השנתיים הקרובות – בחודש יוני 2023 יירד מספר שעות העבודה מ-42 ל-41 בשבוע, ובינואר 2025 יקוצר שבוע העבודה ל-40 שעות בסך הכל.

רקע לרפורמה

 • רפורמה המחוללת שינוי יסודי בתפיסת המקצוע: מסייעת לתומכת חינוך.
 • הכרה בכך שמדובר בפרופסיה בליבת הפעילות הפדגוגית.
 • מציאות חדשה עם מקצוע מכבד שיש לו אופק קידום והתפתחות.
 • שיפור משמעותי בשכר ובתנאי העבודה. משכר הכולל השלמה אל שכר מינימום אל שכר תחילי חדש ומכבד.
 • הרפורמה כוללת גם תוספות ומענקים ייחודיים, שמשפיעים על השכר הריאלי.
 • רפורמה שתחול על למעלה מ-50 אלף עובדות ועובדים.

עיקרי ההסכם

שכר היסוד של תומכות החינוך יועלה ביותר מ-20% ויעמוד מעתה על 7,000 עד 8,000 שקלים לעובדת מתחילה ללא ותק, ועל פי החלוקה הבאה:

 • שכר הבסיס של תומכת חינוך צמודה / רפואית יועלה ל- 7,000 שקל למשרה מלאה.
 • שכר הבסיס של תומכת חינוך לגננת יועלה ל – 7,200 שקל למשרה מלאה.
 • שכר הבסיס של תומכת חינוך מיוחד (בינוני – קשה) יועלה ל- 8,000 שקל למשרה מלאה.
 • משרה מלאה = 42 שעות שהולך ופוחת ל-39 שעות לאורך תקופת ההסכם.
 1. תוספת ותק: 50 ₪ לשנה לכל שנת וותק.
 1. תשלום תוספת שכר לפי רמה מקצועית (התקדמות לפי פז”מ והכשרות מקצועיות): 
 • תומכת חינוך מוסמכת תקבל תוספת בגובה של – 400 שקל.
 • תומכת חינוך מתקדמת תקבל תוספת בגובה של  – 800 שקל.
 • תומכת חינוך מנוסה תקבל תוספת בגובה של – 1,200 שקל.
 • תומכת חינוך בכירה תקבל תוספת בגובה של  – 1,600 שקל.
 1. תוספת של עד 600 שקל לחודש לתומכת חינוך שלא נעדרת.
 1. מענק שנתי של 1,000 שקל לתומכת חינוך שנעדרה 10 ימי מחלה ומטה.
 1. כל תומכת חינוך שמחליפה גננת תהיה זכאית ל-200 שקל בנוסף לשכרה עבור כל יום שבו בוצעה ההחלפה.
 1. בהמשך: תומכות החינוך ייהנו גם הגדלת התגמול בגין עבודה בקייטנות ומהעלאת קצובת ביגוד שנתית. קיצור שבוע העבודה של תומכת חינוך במשרה מלאה ל-39 שעות.

תוספת של 2,000 שקלים לחודש לסייעות קיימות

על פי המתווה, וכפי שמופיע במספרים, הסייעות בחינוך מיוחד ייהנו מתוספת בשכר שתוענק על פי ותק צבור, כשכל שנת ותק מעניקה תוספת של 50 שקלים למשכורת, וכן תוספות מעל שכר הבסיס עבור לימודים (400 שקלים על כל שלוש שנים עד ארבע פעימות לימודים בשווי 1,600 שקלים). הרעיון הוא לשים דגש על פיתוח הפרופסיה המקצועית של תומכות החינוך ועל קידום המקצועיות על ידי השתלמויות והכשרות. המשמעות היא שיחד עם כל התוספות שסייעות ותיקות ומשכילות יוכלו להשתכר סכום של כ-10,000 שקלים בחודש.

ההסכם החדש כולל את כל סוגי הסייעות, ביניהן המשלבות, הרפואיות, סייעות גני הילדים והחינוך המיוחד. סייעות קיימות שעובדות כיום במערכות השונות יקבלו תוספת שכר חודשית על סך כ-2,000 שקלים.

יו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד. צילום: הסתדרות העובדים החדשה

בר דוד אמר על ההסכם: “אנחנו מביאים משב רוח חדש ואופטימי לעובדים בישראל ולאזרחים. רפורמת הסייעות, אנחנו עובדים עליה כמעט שנתיים, והיא חשובה. זה הישג גדול מאוד וחשוב לקבוצה גדולה של עובדות, כדי לייצב את השכר ואת המקצוע”.

לדברי יו”ר ההסתדרות, נעשתה עבודת חריש עמוקה על ידי גיל בר טל, יו”ר הסתדרות המעו”ף, יחד עם השלטון המקומי ומנכ”ל אגף הכלכלה. “הגענו למודל מצוין. זה לא פשוט, זה מסובך, אבל מצאנו את המודל הנכון”, אמר. “סייעת מטפלת בילד בודד תקבל 7,000 שקלים פלוס 600 שקלים מענק אי היעדרות. הפכנו את המקצוע לפרופסיה.

“יש גם תוספת של 50 שקלים בשנה תוספת ותק. שכר הסייעות יעלה באופן דרמטי – במינימום 20% עד 30%. אני מקווה שפתרנו את בעיית הסייעות של מדינת ישראל. מניח שבפעם הבאה שניפגש יהיה עודף סייעות בישראל. זה נושא מורכב, והצלחנו בכוחות משותפים לפרק את הפצצה הזאת”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות