נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיחדשותבמוצ"ש זה מתחיל: אירועי שבוע ה"בליינד דיי" בישראל

במוצ”ש זה מתחיל: אירועי שבוע ה”בליינד דיי” בישראל

מרכז "נא לגעת", המרכז לעיוור ובנק הפועלים מזמינים את הציבור להופעות חושך, ארוחות הפתעה ועוד כדי להעלות מודעות לקהילת העיוורים וכבדי הראייה

סדנאות שוקולד בחושך ב”נא לגעת”. צילום: “נא לגעת”

לעצום את העיניים ולראות שש-שש: מרכז “נא לגעת” בנמל יפו מזמין את הקהל לחוות את שבוע ה-Blind Day, שיחל במוצ”ש (3.6) ויימשך עד ליום שישי (9.6). באופן סמלי יום הבליינד דיי מצוין בכל העולם מדי שנה ב-6/6.

האירועים, בשיתוף בנק הפועלים והמרכז לעיוור בישראל, נועדו לעורר באופן מקורי מודעות והזדהות עם עיוורים ולקויי ראייה בישראל. זאת, באמצעות התנסות בעולמם ובחוויותיהם דרך מגוון מוקדי תרבות וקולינריה ייחודיים, בהשתתפות שורת אמנים ידועים לצד יוצרים ושחקנים עם מוגבלויות.

בין הפעילויות הייחודיות הצפויות: הופעת חושך של הראפר שאנן סטריט, לראשונה בקריירה; מופע ספרותי-מוזיקלי בנושא עיוורון ואור בהנחיית בן כספית ובהשתתפות חנן יובל, הסופרת מירה מגן ויוצרים עם מוגבלויות ראייה, שיכלול קטעי מחזה של חנוך לוין בביצוע סטודנטים עיוורים למשחק; וגם הקרנת סרט דוקו חדש.

מופע בחושך. שאנן סטריט. צילום יח”צ: אוהד רומנו

כמו כן יתקיימו: ארוחת הפתעה בעלטה מוחלטת של השף עינב אזגורי במסעדת החושך BlackOut של “נא לגעת”; “יש עוד מישהו בחדר” – מותחן אודיו-אוזניות בלשי בסאונד תלת מימד בחושך, בהשראת אגתה כריסטי ובהשתתפות גיא לואל, שרה פון שוורצה, גיל פרנק, חיים זנאתי ושחקנים נוספים; “לא על הלחם לבדו”‘ – הצגת הדגל המרגשת ועטורת השבחים של תיאטרון “נא לגעת”; וסדנת טעימות שוקולד מקורית בחושך מוחלט בהובלת קונדיטור.

“התוכנית האמנותית מהדהדת את חזון ‘נא לגעת’ כבמה לתרבות יוצרת המקדמת דיאלוג שוויוני ומובילה לשינוי חברתי, מתוך אמונה ברוח האדם וביכולתו לגעת ולשנות”, מסביר אורן יצחקי, מנכ”ל “נא לגעת”. “המרכז שלנו פועל בתחום האמנות המשלבת, אשר לא רק מעסיקה ומקדמת אמנים עם מוגבלות, אלא גם חושפת את הקהל למצבים חברתיים וקולות שאינו מכיר בדרך כלל. כל זה נעשה באופן שאינו מעורר סטיגמה, אלא מתפיסה חדשה של מוגבלות ויכולת שמבוססת על דיאלוג וגאווה”.

יצחקי מציין את האירועים האחרונים, שפורסמו גם באתר “שווים”, ושבהם הודרו אנשים עיוורים ועם מוגבלויות ראייה מהמרחב הציבורי בישראל. “המקרים המצערים האלה מלמדים על הצורך הדחוף להעלות מודעות ציבורית ולייצר שינוי חברתי משמעותי”, הוא מדגיש.

מרכז “נא לגעת” בנמל יפו. צילום: יונתן מיטל

במקביל לאירועי הבליינד דיי, מציינים ב”נא לגעת” את סיום השנה הראשונה של לימודי במה ייחודיים (כמעט בכל העולם) עבור תלמידים עם מוגבלויות ראייה ושמיעה, שנועדו לקדם אותם בעולמות התרבות ולפתוח עבורם דלתות. “זוהי אבן דרך משמעותית נוספת בהרחבת מעגלי הביטוי והיצירה האמנותית, כמו גם מעגלי ההשפעה החברתית והפצת חזון ‘נא לגעת’ בקרב קהל רחב ככל האפשר”, אומר המנכ”ל. “או כמו שאמר הצייר אדגר דגה, ‘אמנות היא לא מה שהאמן רואה, היא מה שהוא גורם לאחרים לראות'”.

רוצים להכיר את כל האירועים? הקליקו https://nalagaat.org.il/blind-day-2023/

***************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova
***************

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות