נושאים קשורים

הטורניר היוקרתי יונגש למאזינים עיוורים וכבדי ראייה

היורו – אליפות אירופה בכדורגל לאומות – ייפתח ב-14 ביוני בגרמניה וישודר בכאן רשת ב' בהנגשה מיוחדת לעיוורים וכבדי ראייה

ומי כמעט לא מעסיק אנשים עם מוגבלות? המשרד לשוויון חברתי

דוח הגיוון התעסוקתי לשנת 2023: נמשכת הירידה בשיעור העסקת עובדים עם מוגבלות בשירות המדינה. בתחתית הטבלה מככבים, לא תאמינו: משרדי החינוך והשוויון החברתי

כוכבי הסרט החדש: נער אוטיסט ורוברט דה נירו

"עזרא", שיעלה לאקרנים בסוף החודש, הופך את סיפורו של אב לבן על הרצף לשעה וחצי מרגשות וכנות בכיכובם של חלק מהשמות הגדולים ביותר בהוליווד. גם בהפקת הסרט השתתפו אוטיסטים

ביטוח לאומי: בקרוב תוספת כספית קבועה לנכי עבודה

הקצבה החדשה תינתן לנכי עבודה שירצו לעבור טיפול רפואי, שיקום מקצועי או שיבה למעגל העבודה - ועלותה מיליוני שקלים בשנה  
הסתדרות 480-100

זה הפיצוי שיקבל נער אוטיסט שצלב קרס נחרט על גבו

פשע השנאה הגיע לפשרה: משפחתו של הצעיר בן ה-17 מארה"ב, שהיה קורבן למעשה האלימות החמור בשנה שעברה, תוותר על המשך ההליך מול הרשויות
ראשיאנשים עם מוגבלויותשביתה מ-1 בספטמבר: 40,000 בוגרים וילדים עם מוגבלות ייפגעו

שביתה מ-1 בספטמבר: 40,000 בוגרים וילדים עם מוגבלות ייפגעו

במידה שהאוצר לא ימצא פתרון תקציבי לשכר המדריכים והמטפלים, שנת הלימודים לא תיפתח עבור רבבות אנשים עם מוגבלות. אלו השירותים שיופסקו

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. צילום: משרד האוצר
שר האוצר בצלאל סמוטריץ’. צילום: משרד האוצר

אם לא יכובדו תנאיהם, הארגונים המפעילים את מערך מסגרות הדיור לאנשים עם מוגבלות ישבתו במחאה החל מה-1 בספטמבר. הארגונים דורשים ממשרדי הממשלה להעלות את שכר המטפלים והמדריכים במסגרות הדיור ובמסגרות הטיפוליות והשיקומיות, לאחר שמזה זמן רב הביעו חשש והתריעו מקריסה בשל היעדר כוח אדם. בין 35 הארגונים המוחים ניתן למצוא את אקים ישראל, איל”ן, אלו”ט ופורום פ”ת.

כחלק מההגבלות שיושתו במידה ותצא השביתה אל הפועל, לא ייקלטו אנשים חדשים במרכזי היום ובמרכזי התעסוקה לבוגרים במצב סיעודי וטיפולי מגיל 21 ומעלה. המשמעות: בוגרי מערכת החינוך המיוחד שיסיימו את חוק לימודיהם בחודש אוגוסט ייאלצו להישאר בביתם – ללא מסגרת. כמו כן, הארגונים מאיימים כי ישביתו באופן מלא גם את הצהרונים, מסגרות הארכות היום והמועדוניות לילדים עם מוגבלות בבתי הספר החל מה-10 בספטמבר במידה ולא יינתנו תוספות שכר לעובדים.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova


“אם לא יימצא תקציב – קריסת השירותים תימשך”

על פי נתוני משרד הרווחה והביטחון החברתי העדכניים, קיים חוסר מתמשך של לפחות 33% במצבת כוח האדם ביחס לתקן שמשרד הרווחה קבע במסגרות הדיור, התעסוקה והפנאי התומכות באנשים עם מוגבלות.

“לאור משבר כוח האדם החמור במסגרות אלה, ולאחר שכל פניותינו להעלאת שכר המטפלים והמדריכים לא נענו, אנחנו מודיעים על השבתת השירותים”, ציינו הארגונים במכתב ששלחו לבכירי הממשלה האחראים על תקצוב המוסדות, ביניהם שר האוצר, בצלאל סמוטריץ’ ושר הרווחה והביטחון החברתי יעקב מרגי.

עוד נמסר מהארגונים המוחים כי במשך תקופה ארוכה התריעו על קריסת המסגרות, קיימו סיורים בשטח, השתתפו בישיבות עם הגורמים הרלוונטיים והעבירו נתונים המצביעים על המשבר למשרדי הממשלה השונים, אך עד כה אין כל תגובה מעשית מצידם. “אם לא יימצא תקציב מידי, קריסת השירותים תימשך, המסגרות תסגרנה מעצמן בשל היעדר צוות, גם ללא השבתתן, ותיגרם פגיעה עמוקה וקשה באנשים עם מוגבלות”, כתבו עוד.

דורשים השוואה לשכר הסייעות בחינוך המיוחד

כיום שכר המטפלים והמדריכים במסגרות הוא שכר מינימום, מצב שלא מאפשר גיוס עובדים חדשים ושימור של עובדים קיימים. “אנחנו דורשים לשפר את התנאים ולהעלות את השכר החודשי של המדריכים והמטפלים ל-8,000 שקלים בחודש, בהתאמה להסכם השכר המבורך שנחתם לאחרונה עם הסייעות בחינוך המיוחד”.

לדברי הארגונים המוחים, המדריכים והמטפלים במסגרות הדיור, התעסוקה והארכות היום, עושים עבודה דומה לזו של הסייעות בחינוך המיוחד, ואף קשה יותר. בשל העובדה שאלו לא נכללו בהסכם השכר החדש שרענן את שכר הסייעות בחינוך המיוחד, יינטשו העובדים את המסגרות ויעברו לתפקידים בהם השכר גבוה יותר.

נציין כי שירותי התעסוקה נותנים מענה לכ-12,000 בוגרים עם מוגבלות, מערך הדיור ל-18,000 אנשים עם מוגבלות והארכות היום והמועדוניות בבתי הספר ובגנים מעניקים מענה לכ-7,500 ילדים ובני נוער עם מוגבלות.

“כמי שפועלים מתוך אחריות, ממלכתיות ודאגה לילדים ובוגרים עם מוגבלות בכל חלקי החברה הישראלית, אנחנו פונים מבעוד מועד בדרישה למציאת פתרון ותקציבים שיאפשרו את המשך הפעלת המסגרות והשירותים באופן מידי, כדי שלא נאלץ לקיים את ההשבתה”, כתבו עוד הארגונים המרכיבים את מטה המאבק.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות