נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאנשים עם מוגבלויותהיא משלנו: יובל מעתוק - המנצחת של "האח הגדול 2023"

היא משלנו: יובל מעתוק – המנצחת של “האח הגדול 2023”

מעתוק (28) נכנסה לבית האח כדי להעלות מודעות לאנשים עם מוגבלות כמו אחיה התאום קובי. לפני הגמר אמרה: "האחר הוא לא אחר, הוא שדרוג שלנו"

יובל מעתוק והאח קובי. צילום מהאלבום המשפחתי

יובל מעתוק (28), שנכנסה לבית “האח הגדול” כדי להעלות מודעות בנוגע לחייהם של אנשים עם מוגבלות, ובהם אחיה התאום קובי, היא המנצחת הגדולה של העונה הנוכחית – כך הוכרז כעת בשידור חי ברשת 13. יותר מ-11.5 מיליון הצבעות נרשמו בגמר התוכנית.

מלבד התואר הנכסף והפרס הכספי בסך מיליון שקלים, מעתוק, במקור ממגדל העמק והיום מתגוררת בתל אביב, הצליחה להשיג את המטרה שלשמה נכנסה לבית. “רציתי להעלות מודעות ולהראות שהאחר הוא לא אחר, הוא שדרוג שלנו”, הסבירה הזוכה הטרייה ערב הגמר הגדול, בזמן שניתן לה כדי לשכנע את הצופים למה התואר מגיע דווקא לה.

אחיה התאום של יובל, קובי, נולד עם אוטיזם ומוגבלות שכלית, ומאז התבגרה היא מקדישה את חייה למענו ולמען קהילת האנשים עם מוגבלויות. במהלך השנים התנדבה בעמותות שונות כמו אקים ואיתן, ולפני מספר חודשים החליטה להגיע לבית הכי מסוקר במדינה כדי ללמד את כולם שלא משנה איזו מוגבלות יש לאדם, הוא תמיד שווה. “אני גאה בה מאוד שהיא הצליחה להעביר את המסר החשוב הזה”, אמר לאתר “שווים” אחיה הגדול כרמל. 

הדיירים בבית האח התחברו מאוד לסיפור האישי שלה. כדי להעלות את המודעות אף יותר, הם צילמו מחווה מרגשת לאנשים עם מוגבלות לצלילי השיר “שווים” של עילי בוטנר ורן דנקר. הסרטון צבר עשרות אלפי צפיות וקירב אנשים נוספים אל הנושא.

גם בקרב הציבור מעתוק הצליחה לצבור פופולריות רבה כאשר השיגה מעל 100,00 אלף עוקבים ברשתות החברתיות. לקטעים שלה מהבית היו יותר מ-100 מיליון צפיות רק בטיקטוק. מי שנכנס לעמוד האינסטגרם שלה נתקל לפני הכל במשפט “אוטיסט זה לא קללה”.

במהלך התוכנית המעריצים שלה פתחו עבורה עשרות דפי תמיכה, שליוו אותה לאורך כל הדרך עד לגמר. “קיבלנו אין סוף הודעות מאנשים שהתחברו אליה”, מספרים בגאווה במשפחת מעתוק. “אבל ההודעות שהכי ריגשו אותנו היו הודעות של אנשים עם צרכים מיוחדים שהסבירו לנו שכל חייהם היו חסרי ביטחון בגלל המגבלה שלהם, ובזכות יובל הם הצליחו להתגבר על הפחד”.

תמיד קרובים. יובל וקובי מעתוק. צילום באדיבות המשפחה

הגעגוע לאח קובי ניכר עליה במהלך כל שהותה בבית. גם כאשר קיבלה הזדמנות לפגוש את משפחתה, את קובי לא הצליחה לראות. “לא רצינו לאכזב את קובי במידה שהיא לא הייתה יוצאת אלינו”, הסביר כרמל.

עכשיו, לאחר נתק של יותר מ-100 ימים מאחיה התאום, בהם היא זכתה לראות רק את ברכת יום ההולדת שהכין לה, היא תפגוש אותו לראשונה בביתם. “רצינו להביא אותו לשידור, אבל החלטנו שהכי טוב שייפגשו בבית ויהיה להם יחד את כל הזמן שבעולם”, סיכם כרמל.

**************
עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova
**************

עוד בנושא:

“יובל הוכיחה שהיא לא באה לאח הגדול כדי שירחמו עליה”

האחות המיוחדת נכנסת ל”אח הגדול”

יליד 1998, רווק. נולד עם חולשה בפלג גוף שמאל. כותב מגיל 14 סדרות. משחק טניס כיסאות גלגלים באופן תחרותי

כתבות אחרונות