נושאים קשורים

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה

הורים כועסים: “בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"

ומה עם הבטיחות? כך דחסה העירייה ילדים בהסעה

מקרה חמור בהסעת ילדי חינוך מיוחד בפתח תקווה: המלווה והנהג הסיעו יותר תלמידים ברכב ממה שהחוק מאפשר. אחרי שפנו לעירייה בבקשה להסבר – ההורים נתקלו בחומה בצורה: "ניסו 'לחסוך' על חשבון הבטיחות של ילדינו"

חנות מכרה לנער אוטיסט שעון ב-1,500 שקל ותשלם פיצוי

ביהמ"ש קבע כי בעל החנות שסירב לקבל את השעון בחזרה ולהשיב לנער את כספו פעל בניגוד לחוק. המקרה פורסם לראשונה באתר "שווים"כוכב “קופה ראשית” על בנו האוטיסט: “היום היו מאבחנים גם אותי”

משה פרסטר ובנו רותם בראיון ל"שווים": על האבחון המאוחר, ההקלה בעקבותיו, החלום של הבן להיות בזוגיות וסדנאות הסטנד-אפ שמעביר האב לאוטיסטים
ראשיחדשותהכנסת אישרה: זכאות לשירותי חינוך מיוחד תוארך אוטומטית

הכנסת אישרה: זכאות לשירותי חינוך מיוחד תוארך אוטומטית

על רקע המלחמה אישרה מליאת הכנסת הוראת שעה שמאריכה אוטומטית את הזכאות בשנה – ללא צורך בקיום דיון חוזר בוועדה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק חינוך מיוחד, בהוראת שעה מיוחדת על רקע מלחמת חרבות ברזל. התיקון קובע כי זכאות לשירותי חינוך מיוחדים של תלמיד שנקבעה על ידי ועדת זכאות ואפיון במהלך שלוש שנות הלימוד הקודמות – תוארך בשנה נוספת בלי צורך בקיום דיון חוזר בוועדה כפי שנדרש לפי חוק חינוך מיוחד.

בחוק תמכו 11 חברי כנסת, ללא מתנגדים. בדברי ההסבר לחוק נכתב: “עקב מצב המלחמה המתמשך, הכולל אף פינוי עשרות אלפי משפחות מאזורים שונים ברחבי הארץ מבתיהם, מוצעים תיקונים לחוק חינוך מיוחד. על התיקונים הוחלט בשל המצב החריג והקיצוני שבו אנחנו מצויים, ומכיוון שניהול מערכה זו משפיע משמעותית על קבוצות אוכלוסייה רבות ומביא לכך שהן אינן מנהלות שגרת חיים רגילה. סיבה נוספת היא כדי לייעל ולהקל את ההליכים הבירוקרטיים הכרוכים במימוש זכויותיהם של תלמידים בחינוך המיוחד”.

שר החינוך, יואב קיש, התייחס מוקדם יותר להעברת החוק ואמר: “הוראת השעה הזו עומדת לחסוך גם לתלמידים, גם להורים וגם לנו, הצוות החינוכי, אלפים רבים של ועדות השמה”.

גם בנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות בירכו על העברת החוק וטענו כי הם פעלו יחד עם משרד החינוך לטובת שמירה על זכויות ההורים.

שר החינוך יואב קיש. צילום מסך
“חיסכון לכולם”. שר החינוך יואב קיש

יחד עם זאת מדגישים בנציבות, כי במידה והורים יבקשו לקיים ועדה חדשה במקום הארכה אוטומטית, הם יקבלו זאת. באילו מקרים? החלטות שהתקבלו בשנים תשפ”ב – תשפ”ג, מעבר מגן לבית ספר יסודי, מיסודי לחטיבת הביניים, ומחטיבת הביניים לתיכון – לגבי כל אלה יתקיימו בכל מקרה ועדות חדשות לתלמידים.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות