נושאים קשורים

ביטוח לאומי מחזיר 45 מיליון שקל לקשישים סיעודיים

לאחר בדיקה מקיפה נמצא כי 47,025 קשישים מקבלי קצבת סיעוד לא השתמשו בשירותים הקבועים שלהם ולא פנו לקבלת הקצבה, ולכן קיבלו החזר

“הכניסו לסל תרופה שתמנע מילדינו הנכים זיהום נשימתי”

חלק מהילדים עם מוגבלות שכלית, שיתוק מוחין ואוטיזם סובלים מבעיה חמורה שטרם אושרה לה תרופה בישראל. אחרי שנים של עבודת הכנה, הורים מעמותת "מיוחדים" פועלים כדי לשנות זאת

צפו: המסרונים האובססיביים לגרושה שעלו לאב במחיר כבד

אב לבן עם צרכים מיוחדים הגיש תביעה נגד גרושתו, אמו של הילד; אחרי שהשופט נחשף לאינספור הווטסאפים הכפייתיים ששלח לה – הוא "התהפך עליו"

סוף לאפליה: משפחות אומנה יקבלו גמלת ילד נכה כמו משפחות ביולוגיות

הכנסת אישרה אמש בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ יצחק פינדרוס בנושא. משפחות האומנה יהיו זכאיות גם להטבות והזכויות הנלוות
הסתדרות 480-100

נכה על כיסא גלגלים סורבה לקבל תג נכה: “מזלזלים באדם סובל”

למרות 100 אחוזי הנכות ומחלת העור הנדירה שלה, משרד התחבורה סירב לבקשתה של שמרית ברק: "התנועה ללא רכב לא תחמיר את מצבה הרפואי"
ראשיאנשים עם מוגבלויותביטוח לאומי: תוספת גם לקצבת נכי עבודה ב-1 בינואר

ביטוח לאומי: תוספת גם לקצבת נכי עבודה ב-1 בינואר

למרות התוספת הצפויה, יש לא מעט נכי עבודה מאוכזבים: "לא יכול להיות ששאר הנכים מוצמדים לשכר הממוצע ורק אנחנו נשארים מאחור"

המוסד לביטוח לאומי בחיפה צילום: משה מילנר, לע"מ
המוסד לביטוח לאומי בחיפה צילום: משה מילנר, לע”מ

לא רק נכים כלליים וילדים עם נכות ייהנו מתוספת הצמדה לקצבת הנכות ב-1 בינואר 2024, אלא גם נכי עבודה.

במשך שנים רבות הקצבה של נכי העבודה – מי שנפגעו במהלך עבודתם ונותרו עם נכות – כמעט לא התעדכנה, מאחר שהאינפלציה במשק הייתה אפסית והקצבה שלהם צמודה למדד המחירים לצרכן. בחודש הבא זה עומד להשתנות, כאשר נכי העבודה יקבלו תוספת של כ-3.3% לקצבת הנכות שלהם, בהתאם לשיעור העלייה במדד ב-12 החודשים האחרונים.

מכיוון שמדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר 2023 טרם פורסם, ייתכנו שינויים קלים בגובה ההצמדה הסופית. לעומת זאת, קצבאות הנכים והילדים – כך על פי ההערכות – צפויות לעלות בינואר בכ-5%, שהוא שיעור העלייה המוערכת בשכר הממוצע במשק בשנה האחרונה.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. לתרומה הקליקו >>> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova


עד שנת 2021 גם קצבת הנכות הכללית הייתה צמודה למדד המחירים לצרכן, אולם ארגוני הנכים הצליחו לנהל מאבק מוצלח, ובתום משא ומתן ממושך עם משרד האוצר השיבו את ההצמדה של הקצבה שלהם לשכר הממוצע במשק, שהייתה נהוגה עד תחילת שנות האלפיים. יש לציין כי לאורך שנים שיעורי העלייה בשכר הממוצע היו באופן די עקבי גבוהים לעומת עליית מדד המחירים לצרכן, ולכן ארגוני הנכים התעקשו על כך.

“אפליית נכים על רקע נכותם”

אלא שארגוני הנכים הכלליים לא כוללים את נכי העבודה, שכן לנכי העבודה ארגון יציג משלהם – “ארגון נכי תאונות עבודה ואלמנות נפגעי עבודה בישראל” – ועל כן המשא ומתן לא כלל אותם והם נותרו עם ההצמדה הקיימת למדד. על פי ההערכות, בישראל יש יותר מ-80 אלף נכי עבודה ואלמנות נפגעי עבודה, אולם המספרים הגבוהים האלה לא הצליחו להיתרגם במשך השנים לכוח עם השפעה ויכולת מיקוח משמעותית מול גופי המדינה הרשמיים.

בשנים האחרונות נכי עבודה רבים השמיעו בפני אתר “שווים” ביקורת על תפקוד הארגון היציג שלהם, שלדבריהם לא מצליח להביא הישגים לציבור שלו, בניגוד לארגוני הנכים הכלליים. למרות שבינואר, כאמור, תהיה תוספת הצמדה בשל עליית המדד, יש לא מעט נכי עבודה מאוכזבים.

אליקו שליין, נכה עבודה שייסד עמותה בשם “התארגנות נפגעי תאונות עבודה למיצוי זכויותיהם”, שלח בימים האחרונים מכתב לשרי הממשלה שבו הוא קורא להם לא להותיר את נכי העבודה מאחור. “למעט נכי העבודה, כולם מוצמדים לשכר הממוצע במשק”, כתב שליין לשרים. “מדובר באפליית נכים על רקע נכותם – דבר שאין לו מקום בחברה שלנו. אנו דורשים שהעוולה הזו תתוקן”.

עוד בנושא:

הערכות: בכמה יעלו הקצבאות ב-2024 אחרי ההצמדה

באוצר מבהירים: הצמדת הקצבאות תצא לפועל בינואר

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות