נושאים קשורים

ביטוח לאומי מחזיר 45 מיליון שקל לקשישים סיעודיים

לאחר בדיקה מקיפה נמצא כי 47,025 קשישים מקבלי קצבת סיעוד לא השתמשו בשירותים הקבועים שלהם ולא פנו לקבלת הקצבה, ולכן קיבלו החזר

“הכניסו לסל תרופה שתמנע מילדינו הנכים זיהום נשימתי”

חלק מהילדים עם מוגבלות שכלית, שיתוק מוחין ואוטיזם סובלים מבעיה חמורה שטרם אושרה לה תרופה בישראל. אחרי שנים של עבודת הכנה, הורים מעמותת "מיוחדים" פועלים כדי לשנות זאת

צפו: המסרונים האובססיביים לגרושה שעלו לאב במחיר כבד

אב לבן עם צרכים מיוחדים הגיש תביעה נגד גרושתו, אמו של הילד; אחרי שהשופט נחשף לאינספור הווטסאפים הכפייתיים ששלח לה – הוא "התהפך עליו"

סוף לאפליה: משפחות אומנה יקבלו גמלת ילד נכה כמו משפחות ביולוגיות

הכנסת אישרה אמש בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ יצחק פינדרוס בנושא. משפחות האומנה יהיו זכאיות גם להטבות והזכויות הנלוותנכה על כיסא גלגלים סורבה לקבל תג נכה: “מזלזלים באדם סובל”

למרות 100 אחוזי הנכות ומחלת העור הנדירה שלה, משרד התחבורה סירב לבקשתה של שמרית ברק: "התנועה ללא רכב לא תחמיר את מצבה הרפואי"
ראשיאוטיזםאבחון וטיפול באוטיזםדרך רשתית העין: חוקרים זיהו אוטיזם ב-100% אחוזי דיוק

דרך רשתית העין: חוקרים זיהו אוטיזם ב-100% אחוזי דיוק

החוקרים השתמשו באלגוריתמים מבוסס בינה מלאכותית ונדהמו מרמת הדיוק של התוצאות

צילום אילוסטרציה

חוקרים בקוריאה פיתחו בדיקה המאפשרת זיהוי מוקדם של אוטיזם אצל ילדים – באמצעות תמונות של רשתית העין. רמת הדיוק אליה הגיעו החוקרים הדהימה אפילו אותם – 100% דיוק.

המחקר, שפורסם בכתב העת Jama Network Open, התבסס על התובנה כי אנשים על הספקטרום האוטיסטי מציגים שינויים מבניים ברשתית לעומת נוירוטיפיקלים. המחקר עשה שימוש באלגוריתמי למידה עמוקה, מבוססי בינה מלאכותית (AI), כדי לבצע סקר אובייקטיבי שמשקף שינויים מוחיים עמוקים, כולל אנומליות בנתיב הראייה הנובעות מחיבורים עובריים ואנטומיים.

המחקר כלל תמונות רשתית של 1,890 עיניים, של 958 משתתפים מתחת לגיל 19. המשתתפים נבחרו מהמחלקה לפסיכיאטריה של ילדים ובני נוער, בית החולים סוורנס, בית הספר לרפואה של אוניברסיטת יונסי בקוריאה, בין אפריל לאוקטובר 2022. בנוסף, הצוות אסף תמונות רשתית ממשתתפים בקבוצת ביקורת עם התפתחות טיפוסית (TD), תואמים לגיל ולמין שלהם. איסוף רטרוספקטיבי זה התרחש במחלקת רפואת עיניים בבית החולים בין דצמבר 2007 לפברואר 2023.

********************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >> bit.ly/Shavvim-igul-letova

********************

בעזרת הנתונים, יצר הצוות רשת נוירונים קונבולוציונית, אלגוריתם למידה עמוקה, לאימון מודלים לסריקת אוטיזם ולהערכת חומרת התסמינים. אימון זה כלל 85% מתמונות הרשתית וציוני התאמה מתאימים מבדיקות חומרת התסמינים. לאחר מכן, 15% הנותרים של התמונות הוקצו במיוחד למטרות בדיקה.

במהלך ההערכה של קבוצת תמונות הבדיקה, מודל ה-AI הראה יכולת לזהות במדויק ילדים על הספקטרום האוטיסטי, ברמת דיוק של 100%.

בעוד שנדרש מחקר נוסף כדי לבסס הכללות, החוקרים ציינו כי מחקרם מסמן התקדמות משמעותית ביצירת כלים אובייקטיביים לאבחון אוטיזם.

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות