נושאים קשורים

ביטוח לאומי מחזיר 45 מיליון שקל לקשישים סיעודיים

לאחר בדיקה מקיפה נמצא כי 47,025 קשישים מקבלי קצבת סיעוד לא השתמשו בשירותים הקבועים שלהם ולא פנו לקבלת הקצבה, ולכן קיבלו החזר

“הכניסו לסל תרופה שתמנע מילדינו הנכים זיהום נשימתי”

חלק מהילדים עם מוגבלות שכלית, שיתוק מוחין ואוטיזם סובלים מבעיה חמורה שטרם אושרה לה תרופה בישראל. אחרי שנים של עבודת הכנה, הורים מעמותת "מיוחדים" פועלים כדי לשנות זאת

צפו: המסרונים האובססיביים לגרושה שעלו לאב במחיר כבד

אב לבן עם צרכים מיוחדים הגיש תביעה נגד גרושתו, אמו של הילד; אחרי שהשופט נחשף לאינספור הווטסאפים הכפייתיים ששלח לה – הוא "התהפך עליו"

סוף לאפליה: משפחות אומנה יקבלו גמלת ילד נכה כמו משפחות ביולוגיות

הכנסת אישרה אמש בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ יצחק פינדרוס בנושא. משפחות האומנה יהיו זכאיות גם להטבות והזכויות הנלוות
הסתדרות 480-100

נכה על כיסא גלגלים סורבה לקבל תג נכה: “מזלזלים באדם סובל”

למרות 100 אחוזי הנכות ומחלת העור הנדירה שלה, משרד התחבורה סירב לבקשתה של שמרית ברק: "התנועה ללא רכב לא תחמיר את מצבה הרפואי"
ראשיאנשים עם מוגבלותלראשונה: חברה של אילון מאסק השתילה שבב במוח אדם

לראשונה: חברה של אילון מאסק השתילה שבב במוח אדם

Neuralink ביצעה ניסוי ראשון בדרך לטכנולוגיה שתאפשר למשותקי גפיים להזיז אותם באמצעות המחשבה. מאסק: "תוצאות ראשוניות מראות זיהוי של אותות עצביים מבטיחים"

אור ירוק מה-FDA. אילון מאסק

לראשונה, חברת הטכנולוגיה Neuralink של אילון מאסק השתילה שבב במוחו של אדם – כך הודיע היזם והמיליארדר הלילה (ג’) בציוץ ברשת X (לשעבר טוויטר), גם היא חברה בבעלותו. המשתמשים הראשונים בטכנולוגיה החדשה צפויים להיות אנשים שאיבדו את היכולת להשתמש בגפיים שלהם.

“השבב הושתל ביום ראשון בניתוח במוחו של האדם והוא מתאושש בצורה טובה”, צייץ מאסק. “תוצאות ראשוניות מראות זיהוי של אותות עצביים מבטיחים”.

במאי 2023 דיווחה Neuralink כי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) נתן לה אור ירוק לניסוי קליני ראשון בבני אדם. מדובר היה באבן דרך קריטית לאחר מאבקים רבים קודמים לקבלת אישור. “זה צעד ראשון חשוב שיאפשר יום אחד לטכנולוגיה שלנו לעזור לאנשים רבים”, מסרה אז החברה.

מאסק, מהאנשים העשירים בעולם, אמר בעבר כי הוא צופה ש”שתלי מוח יוכלו לרפא מגוון רחב של מצבים, כולל השמנת יתר, אוטיזם, דיכאון וסכיזופרניה, כמו גם לאפשר גלישה באינטרנט בטלפתיה”. ואכן, “טלפתיה” הוא גם השם שנבחר למכשיר של החברה.

בסוף 2022 עורר מאסק הדים כאשר אמר שהוא כל כך משוכנע בבטיחות המכשירים של Neuralink, שהוא יהיה מוכן להשתיל אותם בילדיו.

שבב המוח המדובר, המורכב מאלף אלקטרודות, נועד לאפשר לאנשים לבצע באופן אלחוטי פעולות רק באמצעות חשיבה על מה שהם רוצים לעשות. בחודש שעבר הודיעה החברה שהיא מחפשת חולים מתחת לגיל 40 שמוכנים להשתתף בניסויים בבני אדם.

Neuralink תיארה את התהליך הצפוי למשתתפים בניסוי: מנתח יסיר חלק מהגולגולת של המטופל, ואז רובוט בגובה שבעה מטרים ישתיל 64 חוטים מרופדים באלקטרודות במוחו. האלקטרודות מתוכנתות לאסוף נתונים על המוח, כולל פעילות עצבית הקשורה לכוונות התנועה של האדם. האותות העצביים שייקלטו על ידי האלקטרודות יישלחו בחזרה למחשבי Neuralink לצורך פיענוח.

********************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 5 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >> https://bit.ly/Shavvim-igul-letova

********************

לדברי החברה, המטרה היא לבנות ממשק מוחי כללי ולהחזיר את העצמאות למי שמתמודד עם מצבים נוירולוגיים קשים וצרכים רפואיים שלא נענו עד היום. לפי הערכות, הניסוי יימשך שש שנים.

יש לציין כי ה-FDA הצביע בעבר בפני Neuralink על כמה דאגות שיש לטפל בהן. בעיות אלה כללו את סוללת הליתיום של המכשיר, האפשרות של נדידת חוטי השתל בתוך המוח, והאתגר של חילוץ בטוח של המכשיר מהמוח מבלי לפגוע ברקמות.

Neuralink, שנוסדה ב-2016, הייתה בשנים האחרונות תחת מספר בדיקות של רשויות החוק בארה”ב. בשנה שעברה קראו מחוקקים במדינה לרגולטורים לחקור האם הרכב הפאנל שמפקח על ניסויים בבעלי חיים בחברה תרם לניסויים פגומים ונמהרים. החברה נמצאת גם בחקירה של משרד המפקח הכללי של משרד החקלאות האמריקאי, בגין הפרות אפשריות של רווחת בעלי חיים.

עוד חשוב לציין כי ל-Neuralink יש לא מעט מתחרות בעולם, שעובדות על פיתוחים דומים לשלה.

עוד בנושא:

אילון מאסק מספר בגילוי לב על הילדות הקשה בצל האספרגר

אם ילדיו של אילון מאסק: “גם אני אוטיסטית”

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות