fbpx

זה שאני לא מדברת לא אומר שאתם צריכים להתעלם ממני

מה זה תת"ח, ולמה אנשים שזקוקים לזה מבקשים להכיר בהם כעדים מהימנים בבתי המשפט. מילה של לי

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מזה זמן שהיה לי חשוב לכתוב לכם על  תת"ח – תקשורת תומכת חלופית. מה זה אומר בעצם? תת"ח היא תקשורת אחרת, תקשורת בעזרת אביזרים.

איזה סוג של אביזרים? כל מה שמסייע תקשורתית. אלה יכולים להיות אביזרים כמו מקלדת, שממש מדברת בשמו של האדם שמקליד, או מערכת ממוקדת מבט, שאותה מפעיל למעשה האדם בעזרת תנועות העיניים שלו, או אביזרים שמאפשרים ג'סטות, ובקיצור כל מה שהאדם עם הצרכים המיוחדים משתמש בו כדי לתקשר באופן חלופי לדיבור המקובל בין אנשים.

אביזרים כמו מקלדת ניתנים לשימושו של כל אדם. רק שלא כל אדם צריך להשתמש בהם. אדם ללא צרכים מיוחדים יכול הרי לדבר, להשתמש בקולו. מי שכן משתמש במקלדת במקום דיבור הם אנשים שלא יכולים לדבר. מדובר באנשים שיש להם לקות, שיכולה להיות נרכשת או מולדת.

אני רוצה להתייחס לתחושה שלי לגבי מימוש הזכות שיש לכל אדם, הזכות לתקשורת עצמאית. לכל אדם יש זכות לדבר ולתקשר בכוחות עצמו. ישנם הרבה מצבים בהם אני מרגישה שמפני שאני לא מדברת, אנשים לא מתייחסים אליי בצורה שווה. במקרים רבים גם ממש מתעלמים ממני, וזה פוגע מאוד ומעליב.

חוסר או קשיים בתקשורת מובילים למצב אישי מאוד קשה. לי, אגב, אין יכולת להשתמש בתת"ח באופן עצמאי, כי אני הרי כותבת בתמיכה, מה שמקשה מאוד על העצמאות שלי כאדם חופשי. הקושי שלי בלהיות תלויה באדם אחר מייצר לעיתים מציאות לא נעימה במיוחד.

זו אני. לי גיא-רון

אני מבקשת שתשימו לב לקושי של מי שנמצא סביבכם. אני בעצם מבקשת שתשימו לב לכל מי שנמצא סביבכם. אני מבקשת, משום שאני יודעת איך זה מרגיש. אני יודעת כמה זה יכול לתסכל  וכמה זה יכול להעליב כשלא נותנים לך את המקום שלך, את המרחב האישי והאישיותי שלך.

אני אומנם לא משתמשת בתת"ח קלאסית, אך אני נמצאת בקשר עם משתמשי תת"ח אחרים במסגרת של קבוצת מנהיגות לאנשים שלא מדברים בקולם ומשתמשים בתקשורת תומכת חלופית. אני רואה את הקושי ואני רואה את הדרך שבה אנו צריכים להתנהל. בקבוצה הזו, להשתמש בתת"ח משמעו  לדבר לאט, להתגבר על  תקלות טכניות בזמן השיחה, לוודא שמי שמקשיב באמת מבין, להתמודד עם קשיים רגשיים בדיבור, ועוד כהנה וכהנה התמודדויות שונות, בעיקר עם עצמך.

כמובן שבקבוצה עצמה יש מודעות וסבלנות לכל הדבר הגדול הזה. אני מבקשת גם מכם לנהוג באופן כזה כלפי כל בני האדם, ובייחוד כלפי אנשים המשתמשים בתקשורת תומכת חלופית. נסו לזכור שגם  לכל מי שלא מדבר בקולו, יש מה לומר. 

*****************************************************
זקוקים למשלבת, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת, פסיכולוג ילדים? מאות נותני שירותים מחכים לכם בפורום "המקצוענים" של שווים

(המאגר הושק לאחרונה, ועם הזמן יילך ויגדל היצע המטפלים)
*****************************************************

כמו שאני מניחה שכבר הבנתם, אנחנו נמצאים, מביעים דעה ומנסים לשנות. אנחנו נאבקים על מה שלדעתנו אין מחלוקת שמגיע לנו. קבוצת המנהיגות, בה אני חברה, היא  קבוצה מדהימה. אני אומנם הצטרפתי רק לאחרונה, אבל היא כבר הספיקה  לעשות לא מעט. כרגע, אנחנו מתמקדים במאבק  שגם כל מי שמשתמש בתקשורת תומכת חלופית, יוכל להעיד ולהיות מוכר כעד בבתי המשפט. אנחנו חשים שבהכרה הרשמית בדיבור שלנו ובהסתמכות הראייתית עליו, יש ביטוי טהור של קבלת החברה את השמעת הקול שלנו.

אני מפצירה בכם ליתן קול לכל מי שנמצא סביבכם ולהיות סבלניים האחד לרעהו. זה ישתלם לכם בכל המובנים. מילה של לי.

עוד טורים של לי גיא-רון:

למה אני מוטרדת ממצב הזכויות של אנשים עם מוגבלות

נתך זך מת, אבל אני אמשיך לפנות אליו

ביום שבו אוכל לתת יד לבן הזוג שלי בלי שיביטו בנו בפליאה

שיתוף הכתבה:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

בואו להיות חלק מקהילה של אנשים כמוכם

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של "שווים"

קראו עוד בשווים

לי גיא-רון

לי גיא-רון

בת 25. גרה בתל אביב. יש לי שני הורים מדהימים ואחיות. אבל, יש עוד משהו חשוב וגדול שמאפיין אותי – אני אוטיסטית, שלא יכולה לדבר אבל יש לה מה להגיד

גלילה לראש העמוד

בואו להיות חלק מהקהילה שלנו

קבלו ישירות למייל שלכם את הסיפורים הכי חמים של ״שווים״