נושאים קשורים

הנגשה ברמה אחרת: זו הרפורמה בסניפי רשת סטארבקס

כדאי ללמוד משהו מהאמריקאים: רשת הקפה הפופולרית יוצאת למהלך יוצא דופן להתאמת החנויות שלה לאוכלוסיית האנשים עם מוגבלות. על הפרק: שינוי בתצוגות, בדלתות ואפילו בתאורה ובאקוסטיקה

הורים כועסים: “בצהרון הפרידו את הילדים ‘המיוחדים’ מהילדים ‘הרגילים'”

אמהות מגן חינוך מיוחד בבנימינה נאבקות כדי שילדיהן לא יועברו לצהרון נפרד: "ליום אחד כבר שמו אותם בחדר אחר משאר הילדים. זו אפליה". המועצה: "זה ישפר את השירות שהם יקבלו"

ומה עם הבטיחות? כך דחסה העירייה ילדים בהסעה

מקרה חמור בהסעת ילדי חינוך מיוחד בפתח תקווה: המלווה והנהג הסיעו יותר תלמידים ברכב ממה שהחוק מאפשר. אחרי שפנו לעירייה בבקשה להסבר – ההורים נתקלו בחומה בצורה: "ניסו 'לחסוך' על חשבון הבטיחות של ילדינו"

חנות מכרה לנער אוטיסט שעון ב-1,500 שקל ותשלם פיצוי

ביהמ"ש קבע כי בעל החנות שסירב לקבל את השעון בחזרה ולהשיב לנער את כספו פעל בניגוד לחוק. המקרה פורסם לראשונה באתר "שווים"כוכב “קופה ראשית” על בנו האוטיסט: “היום היו מאבחנים גם אותי”

משה פרסטר ובנו רותם בראיון ל"שווים": על האבחון המאוחר, ההקלה בעקבותיו, החלום של הבן להיות בזוגיות וסדנאות הסטנד-אפ שמעביר האב לאוטיסטים
ראשיבריאותמשרד החינוך: עליה מדאיגה במצבם הרגשי של תלמידי ישראל

משרד החינוך: עליה מדאיגה במצבם הרגשי של תלמידי ישראל

יותר מ-60% מהתלמידים בכל שכבות הגיל סובלים מדכאון ברמות שונות. השרה ביטון: "הכי חשוב לשמור על השגרה החינוכית"

המצב בכיתות קשה - אילוסטרציה
המצב בכיתות קשה – אילוסטרציה

מסיכום הנתונים של השירות הפסיכולוגי ייעוצי במשרד החינוך (דצמבר 2021) משתקפת תמונה מדאיגה ביחס למצבם הנפשי והחרפת עוצמת המצוקה של תלמידי מערכת החינוך.

מהנתונים עולה, כי חלה עליה של כ-43% בטיפולים של תלמידים המצויים בסיכון לאובדנות, אשר נערכים בשירותים הפסיכולוגיים חינוכיים. עלייה מ- 829 טיפולים (שנת 2020) ל- 1,184 טיפולים (שנת 2021). נוסף לזאת, חל גידול בהערכות הסיכון מ- 2,780 הערכות (בשנת 2020) ל- 3,072 הערכות (שנת 2021).

מחקר במימון של המשרד שבוצע על ידי פרופ’ מירי שרף מאוניברסיטת חיפה (דצמבר 2021) מצביע אף הוא על ממצאים מדאיגים. לפי נתוני המחקר, קרוב ל-60% מקרב תלמידי היסודי (מתוך מדגם של 489 תלמידים) סובלים מדכדוך קל ועד לדיכאון קליני חמור. בקרב תלמידי חטיבות הביניים והחטיבה העליונה 67% (מתוך מדגם של 845 תלמידים) סובלים מדכדוך קל ועד לדיכאון קליני חמור.

שרת החינוך, ד״ר יפעת שאשא ביטון: ״הדבר החשוב מכל הוא לשמור על השגרה החינוכית של תלמידי ישראל, מתוך הבנה שבלי מסגרת הילדים ובני הנוער מידרדרים לבדידות, דיכאון, חרדה ואפילו אלימות קשה. תלמידי ישראל עברו שנתיים קשות שהותירו בהם צלקות ונזקים חברתיים-פסיכולוגיים שאנו, במערכת החינוך, עושים הכל כדי לתת להם את המענה המיטבי.

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון. צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

“אני שמחה ומברכת על הנחיית השר לקדם את קיצור הבידודים ל- 5 ימים, אך לא די בכך. משרד הבריאות חייבים באומץ לבטל את הבידוד לילדים בריאים בכדי שנוכל להחזיר את המערכת לשגרה פיזית בבתי הספר ולהציל את הילדים.

“משרד החינוך ימשיך לבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח את בריאות התלמידים, על היבטיה השונים, בגנים ובבתי הספר״.

לפני כשבועיים התקיימה פגישה בהשתתפות שרי הבריאות, החינוך והרווחה, שבה דנו השלושה בתוכנית חירום לאומית לטיפול במצקה הנפשית של הילדים ובני הנוער. השרה שאשא-ביטון יחד עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ושר הרווחה מאיר כהן סיכמו על הקמת שני צוותי חירום בהובלת משרד הבריאות ובשיתוף משרדי החינוך והרווחה. על צוות חירום אחד הוטלה המשימה להמליץ על פתרונות מיידיים, ועל הצוות השני לדון בפתרונות ארוכי טווח ובניית תוכנית שתבטיח את איכות הטיפול בילדים ובני נוער שנים רבות קדימה. עבודת הצוותים החלה באופן מיידי.

עוד בנושא:

המגפה הנפשית של בני הנוער: ישראל בדרך לתוכנית חירום לאומית

המגפה הנפשית: 10 סימני אזהרה שיעזרו לכם להבין שילדכם במצוקה

המגפה הנפשית: ילדים על מיטות מתקפלות במחלקות, חצי שנה בתור לפסיכולוג

ארגונים בארה”ב הכריזו על מצב חירום לאומי בתחום בריאות הנפש בילדים

מערכת שווים כוללת כ-12 כותבים, כמעט כולם אנשים עם מוגבלויות. כל עבודתה מוקדשת לסיקור חייהם של אנשים עם מוגבלות בישראל.

כתבות אחרונות