נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליווי
הסתדרות 480-100

המלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיאוטיזםבחושך שמקיף אותנו בוקע אור קטן של אהבה לזולת

בחושך שמקיף אותנו בוקע אור קטן של אהבה לזולת

שני אנשים, בישראל ובארצות הברית, הותקפו בגלל המגבלה שלהם. אבל שניהם זכו להגנה של עוברי אורח – גיבורים אמיתיים שמראים את כוחו של חינוך ואת האור החבוי בכל אחד מאיתנו

איל (משמאל) ואורנה קלינאית התקשורת מדליקים נרות - שיאירו את ליבנו
איל (משמאל) ואורנה קלינאית התקשורת מדליקים נרות – שיאירו את ליבנו

חג האורים הולך ומסתיים. אני מקדיש את המילים הבאות לאור הבוקע מהחושך.

ספק אם שני האנשים שנטפלו לאדם עם מוגבלות בחצר בית כנסת בפתח תקווה – שמעו על המקרה בו נטפל אדם לנער עם מוגבלות שכלית בבית קפה בארה”ב. שני מקומות ציבוריים, שתי תקיפות של אדם עם מוגבלות על רקע היותו אדם עם מוגבלות.

ספק אם האיש שרץ להגן על האדם עם המוגבלות בחצר בית הכנסת שמע על הנערה שקמה להגן על הנער עם המוגבלות בארה”ב. הוא נדקר בסכין והיא איבדה עין מרוב מכות. האנשים האלה, שהגנו בגופם על אנשים עם מוגבלות – הם מורינו ורבותינו. הם שילמו בפצע ובעין על הנחלת הלקח החשוב של הומניזם, אהבת אדם, ערבות הדדית.

כוחו של חינוך

יש חוקים בעולם ובארץ המורים לאדם לעזור לרעהו שבסכנה – ובהם חוק השומרוני הטוב וחוק לא תעמוד על דם רעך. יש מספיק חוקים בעולם ובארץ בשביל לשפוט, להרשיע ולהעניש את חסרי הלב שתוקפים אנשים עם מוגבלויות. המחוקקים מכירים בכך שזהו רוע גדול מדי. רוע שאין לו הצדקה. אבל לא על החוק לבדו אנו חיים, כי החוק לא יכול לצוות על אדם להגן עד זוב דם על רעהו. זהו כוחו של חינוך.

אינני יודע מי זרע את זרעי האהבה לזולת בלבם של האיש מפתח תקווה והנערה מארה”ב. מי לימד אותם שכל אדם נברא בצלם, שכל אדם הוא עולם ומלואו. האם היו אלה אבא ואמא, המורה בבית ספר, או אולי הרבי והכומר? ואולי הייתה זו השכנה שיש לה מוגבלות שהם עזרו לה לשאת סלים? קרוב המשפחה שהוא בבת עינם של הוריו?

אינני יודע, מכיוון שאינני מכיר אותם. אינני יכול אפילו להודות להם כי הם בעיניי גיבורים אמיתיים.

סוכן של מודעות שלא עובד לבד

אני, כמו רבים מחבריי, עובד 24/7 בעסק של מודעות. בעל כורחי עובד. בכל מקום בו אני הולך, יושב, מתקשר בהקלדה או באיות – השוני שלי בולט, עולה על גדותיו, יוצא ממני ומתפשט לסביבתי. אני, האדם הפרטי, הופך לסוכן מודעות המאתגר את סובלנותה וסבלנותה של החברה. אבל הנוכחות שלי במרחב הציבורי כשלעצמה לא משתווה למטען החינוכי עמו מגיע הזולת כדי לפגוש אותי.

אני שמח ומלא הכרת תודה כשנותני השירותים בבנק, בבית הקפה, בעירייה – יודעים מהן זכויותיי ואלו פתרונות להתאים לקשיים שלי. לא אני לימדתי אותם להנגיש לי את השירות. גם השתלמויות של נגישות הן חינוך, ומישהו טרח לקיים אותן באותו מקום.

אני אוהב את חבריי ללימודים באוניברסיטת בר אילן, אנשים שאין להם מוגבלות, שניגשים לברך אותי וללחוץ יד כשהם פוגשים אותי באוניברסיטה. הם מחייכים אליי מכל הלב. אחד מהם פעיל בעמותה שיוזמת פעילויות לבגירים עם שיתוק מוחין בשבתות ובחגים. אלו הזמנים הקשים של בגירים עם מוגבלות ומשפחותיהם בכלל. חבר אחר ליווה אוטיסטים מהוסטל לשיעורים של מדע המדינה באוניברסיטת בן גוריון.

לא אני חינכתי אותם לתפארת. אני פוגש אותם בשלב זה בחיי בו אני יכול להתענג על כל טוב החינוך שקיבלו.

אומץ רב נדרש בשביל לקום ולהגן פיזית על אדם עם מוגבלות. כמה סימליים המקומות שבהם זה קרה: בית קפה ובית כנסת. בית קפה כמו בית כנסת. אין מקום שבו לא שורה אהבת האדם, בין שאתה מאמין שגם אלוהים נמצא שם, למעלה, ובין שלא.

יליד 2001, מתל אביב. מסיים תואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה באמנות ומשפט ציבורי. מאובחן כאוטיסט בתפקוד נמוך עם דיספרקסיה (קושי נוירולוגי בביצוע פעולות), שפוגעת בדיבור. מתבטא בהקלדה מגיל צעיר. צייר ששתי תערוכות מאחוריו. כותב שירים שחלקם הולחנו.

כתבות אחרונות