נושאים קשורים

עקב המלחמה: מחסור של 500 מיטות במחלקות השיקום

כמות הפצועים במלחמה העלתה דרמטית את הצורך בטיפול שיקומי. מנהלי המרכזים הרפואיים מתריעים בדיון בכנסת: חייבים סיוע משמעותי בתקציב ובכוח אדם

“הגלים היו חזקים היום, אבל אנחנו יותר חזקים”

מאות ילדים עם ובלי מוגבלויות שפונו לאילת משתתפים בפעילות סאפ וגלשנים של עמותת "בית על הים". המטרה: לייצר שגרה ספורטיבית ולהחזיר להם את תחושת השליטה

יובל בת ה-11 חזרה מהשבי על כיסא גלגלים

52 יום אחרי שנחטפו באכזריות על ידי מחבלי חמאס לרצועת עזה, חזרו אמש בנות משפחת אנגל לביתן. גם קרובי משפחתה של נויה דן ז"ל, בת ה-13 על הרצף שנרצחה עם סבתה, חזרו לארץ

תמונת פצועי המלחמה: אלפי אנשים יזדקקו לשיקום פיזי ונפשי

מאות פניות חדשות להכרה כנכי צה"ל הגיעו לאגף השיקום במשרד הביטחון. אזרחים רבים איבדו גפיים והחלו בתהליך שיקום – ועוד מאות נפגעי חרדה ופוסט טראומטיים יזדקקו לטיפול וליוויהמלצר הוא רובוט, המפעיל – איש עם מוגבלות

ברוכים הבאים לקפה "אווטאר" ביפן, בו כל המלצרים הם רובוטים אותם מפעילים מרחוק אנשים עם מוגבלויות. ישראלית שביקרה במקום: "זה היה מקסים, והשירות היה נהדר"
ראשיחדשותקיש: "החינוך המיוחד בקריסה. נוסיף לו מיליארד שקל"

קיש: “החינוך המיוחד בקריסה. נוסיף לו מיליארד שקל”

שר החינוך הציג "תוכנית מענה" למשבר במערכת החינוך. במקביל מינה ועדה שתבחן את האתגרים בחינוך המיוחד בראשות יו"ר אלו"ט עמוס שפירא

שר החינוך יואב קיש במסיבת העיתונאים היום. צילום: דוברות משרד החינוך

“יתווספו עוד מיליארד שקלים לחינוך המיוחד” – כך הצהיר היום שר החינוך יואב קיש (ליכוד) כחלק מהתוכנית האסטרטגית שלו למתן מענה למשבר המתמשך במערכת החינוך בכלל ובחינוך המיוחד בפרט. את הדברים אמר במסיבת עיתונאים שנערכה לציון חודש לכניסתו לתפקיד.

“יש מגמה עולמית בצמיחה של החינוך המיוחד, כמו שאנחנו חווים בשנים האחרונות גם כאן”, אמר השר החדש, “בנוסף לגידול בתלמידים הזכאים לחינוך מיוחד, גם הרפורמה שהייתי שותף לכתיבתה היא מבורכת, אם כי ידועים לכולנו הקשיים ביישום שלה בשטח. אנחנו נעבוד על שינויים בחקיקה”. קיש הודה במה שהורים לתלמידים עם מוגבלות חשים יום יום על בשרם: “מערכת החינוך המיוחד מצויה בקריסה ומנהלי בתי הספר נאלצים להתמודד עם חסמים ביורוקרטיים רבים.

“אנחנו בונים את התקציב בימים אלה”, המשיך השר, “מדובר בתקציב החינוך הגבוה ביותר שמערכת החינוך קיבלה אי פעם. נשתמש בו להחזיר אותנו ליציבות. החינוך המיוחד מאוד קרוב לליבי, אני רואה בו אתגר מאוד משמעותי. אין לנו שום אפשרות אלא להצליח”.

בנוסף, הודיע היום קיש כי תוקם ועדה מקצועית בראשות עמוס שפירא, יו”ר עמותת אלו”ט, שתבחן לעומק את האתגרים הרבים הניצבים בפני החינוך המיוחד, “לא רק לשנה הבאה אלא גם לשנים הבאות”. הוועדה, אמר קיש, תגיש את המלצותיה בתוך חודשים ספורים.

שפירא, מנהל ויזם ותיק במשק, מכהן החל משנת 2016 כיו”ר האגודה הלאומית לילדים ובוגרים עם אוטיזם (אלו”ט). הוא שימש בעבר בתפקידים בכירים רבים, ובהם מנכ”ל אל על, מנכ”ל סלקום, מנכ”ל חוגלה ונשיא אוניברסיטת חיפה. במרץ האחרון הודיע על כוונתו להתמודד בבחירות המוניציפליות הקרובות על ראשות עיריית תל אביב-יפו מול ראש העיר המכהן רון חולדאי.  

במקביל לצעדים בחינוך המיוחד, שר החינוך הציג מהלכים נוספים לטובת צמיחה ושגשוג בכלל מערכת החינוך, הכוללים פתיחת אזורי רישום, שילוב לימודי אקדמיה בתיכון, שילוב של חיילות וחיילים (במהלך שירותם הצבאי או לאחריו) במקצוע ההוראה והרחבת בתי הספר של החופש הגדול.

מחסור חמור בכוח אדם במערכת

ההכרזה של השר היום מגיעה זמן קצר לאחר שאמר במליאת הכנסת כי הוא נאבק כדי להגדיל את תקציב החינוך המיוחד. קיש ענה לשאילתה שהעלתה ח”כ טלי גוטליב (ליכוד), שנוסחה בשיתוף אלו”ט ומטה המאבק לשירותי חינוך מיוחדים, בנוגע להפרת זכויותיהם של הילדים על הרצף האוטיסטי הלומדים ברוב הערים בישראל עד 15:10 במקום עד 16:30, כפי שהיה תמיד – תוצאה של המחסור החמור בכוח אדם במערכת.

 “הנושא הזה הוא סופר חשוב, ואני מברך את העלאת הנושא לסדר היום”, אמר במליאה השר לח”כ גוטליב. לדבריו, ישנן שתי מגמות מרכזיות שהולידו את המשבר הקשה בחינוך המיוחד. אחת – למערכת החינוך אין מספיק משאבים, וזה מקרין גם למערכת החינוך הכללית. השנייה היא העלייה החדה בשיעור הילדים על הרצף האוטיסטי בישראל ובכל העולם, כשעל פי הפרסומים האחרונים מדובר ב-1 מתוך 44 לידות בארה”ב. בישראל ההערכה מדברת על 1 לכ-80 ילדים שמאובחן עם אוטיזם.

לפי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, משרד החינוך מקדיש תקציבים ניכרים למימון השירותים לתלמידי מערכת החינוך המיוחד, כשבשנת הלימודים 2022-2023 מוקצים לחינוך המיוחד כ-16 מיליארד שקלים. מדובר בגידול של כ-4.6 מיליארד שקלים מאז שנת הלימודים 2015-2016. עתה מבקש השר קיש להגדיל את התקציב עוד יותר.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות