נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאנשים עם מוגבלויותלא נתנו לי פטור מתור בבית מרקחת של מאוחדת. זה תקין?

לא נתנו לי פטור מתור בבית מרקחת של מאוחדת. זה תקין?

"שאלו בנפשכם": המדור שבו מתמודדי נפש שואלים שאלות בנוגע לזכויות שלהם, ואתר "שווים" עונה. והפעם: על הבלבול ב"פטור מתור"

צילום מסך מתוך סרטון הביטוח הלאומי

????

שרה, בת 25, מאזור המרכז שואלת

היי אמיר, כבר תקופה שבקופת חולים מאוחדת לא מקבלים פטור מתור בבתי מרקחת. אני תמיד מזמינה תור מראש בגלל זה, אבל אתמול הלכתי והמכשיר לא עבד. ממש לא נעים כל המצב הזה. האם הם אמורים לתת לי פטור מתור בבית מרקחת, או שהם צודקים והם לא חייבים?

!!!!!

אמיר עונה

היי שרה, לפני שאני אענה על השאלה שלך אני אתן קצת רקע על פטור מתור. פטור מתור ניתן לאנשים עם נכות נפשית של 40% לפחות מהביטוח לאומי. כמו כן, הוא ניתן לבעלי תעודת נכה ממשרד הביטחון עם סעיף נפש (70). ישנם נוספים שעשויים להיות זכאים לפטור מתור: אנשים על הרצף האוטיסטי, אנשים עם מוגבלות שכלית ואנשים עם מגבלה פיזית, במידה שהם זכאים לגמלת ניידות. מי שזכאי או זכאית לפטור מתור יקבלו תעודת נכה עליה כתוב “פטור מתור”. 

עכשיו נדבר על מי אמור לתת לנו להשתמש בפטור מתור. בעיקרון, כל שירות ציבורי אמור לתת לנו פטור מתור. יהיו מקומות כמו סופרים, שבהם הפטור מתור ניתן למימוש רק באחת הקופות. זה בסדר במקרה שיש שלט ברור שמבהיר שהפטור מתור ניתן שם. זה לא בסדר אם אין שילוט מתאים.

מה לגבי בית מרקחת? בבית מרקחת פרטי אפשר להשתמש בפטור מתור. ככה למשל בבתי מרקחת של “סופר פארם” או ברשת “בי”, שם הרוקחים צריכים לכבד את הפטור מתור ולתת לנו שירות קודם. לעומת זאת, בבית מרקחת של קופת החולים הפטור מתור לא תקף. הסיבה לכך היא שכאשר ממתינים בתור לשירות רפואי – הפטור מתור לא חל. בית מרקחת של הקופה נחשב למקום של שירות רפואי. פתרון אפשרי במצב כזה הוא להזמין תור מראש. אני ממליץ על האפליקציה My visit, שמאפשרת להזמין תורים מראש להרבה שירותים ממשלתיים וגם למקומות כמו קופת החולים שלנו.

עוד מקומות בהם הפטור מתור שלנו לא תקף:

*מקומות שמזמינים אליהם תור מראש: למשל, קבענו תור לסידור ציפורניים או גבות. במקרה כזה אין לנו קדימות בתור. אבל במקרה כזה בעלי המקום צריכים –

• להתחשב באדם עם המוגבלות ובמוגבלות שלו כאשר קובעים את היום והשעה לקבלת השירות.

• אם האדם עם המוגבלות הגיע במועד שתיאם מראש, יש לספק לו את השירות בסמוך למועד שתואם.

* תור לתחבורה ציבורית.

* תור שמחכים לו בתוך מכונית.

וכמו שכבר הזכרתי, תור לשירות רפואי.

אז במענה לשאלה שלך, לצערי בבית מרקחת של קופת החולים את לא זכאית לפטור מתור.

מקווה שעזרתי בכל זאת,

אמיר

גם לכם יש שאלה חשובה? מוזמנים לפנות אלינו

“שאלו בנפשכם”, מדור חדש מבית אתר “שווים”, מזמין מתמודדי נפש ובני משפחות לשאול שאלות הנוגעות לזכויותיהם בכל תחומי החיים – קצבה, עבודה, דיור, השכלה ועוד. על השאלות יענה כתב “שווים” אמיר שטיין, שצבר ניסיון רב בנושא לאורך השנים. אנחנו נבחר שאלות מעניינות או כאלה שרלוונטיות למספר גדול של אנשים, ונפרסם אותן עם התשובות כאן במדור. אנחנו מתחייבים שזהותכם האמיתית תישמר בסוד (השמות שיפורסמו יהיו בדויים).

אנחנו שומרים לעצמנו את הזכות להשתמש בשאלות שלכם, ועליכם לקחת זאת בחשבון כאשר אתם פונים אלינו. שוב, שמותיכם האמיתיים לא יופיעו בפרסומים. כמו כן, חשוב להדגיש כי התשובות במדור אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים, מערכת “שווים” או אמיר שטיין, אחראים לתוצאות השימוש בהן.

מייל לשליחת שאלות: [email protected]

למדורים קודמים:

איזו עזרה יש למתמודדי נפש במסגרת לימודים אקדמיים

שלום רב, יש לי 50% נכות, אז למה אני לא זכאית לקצבה?

**************

עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו bit.ly/Shavvim-igul-letova

**************

אמיר שטיין, יליד 1996, הוא כותב ומרצה, בעל ערוץ יוטיוב חינוכי, מתמודד נפש, יוצא החברה החרדית, טרנסג'נדר א-בינארי וסטודנט לספרות ופילוסופיה יהודית.

כתבות אחרונות