נושאים קשורים

עיריית פתח תקווה בנתה בניין חדש – ושכחה לשים מעלית

בבניין ניתנים שירותים לציבור, שבפועל לא נגישים לאנשים עם מוגבלויות. נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות איימה בתביעה – והעירייה התחייבה לתקן את הליקוי

גם אם לעולם לא אחווה תשוקה במציאות, היא קיימת עבורי בספרים

הרומן "אהבות נכזבות" של מילן קונדרה גרם לי להרגיש דברים שלא הרגשתי מעולם – ואני מקווה מאוד שארגיש יום אחד בעתיד

“למה לילד שלי לא מגיע סל שילוב? כי רציתי שיהיה שף?”

תלמידים עם צרכים מיוחדים שלומדים בחינוך המקצועי לא מקבלים סל שילוב, ובמשרדי העבודה והחינוך מגלגלים אחריות זה על זה. "אלו שני משרדי ממשלה, למה הם לא יכולים פשוט להעביר את הכסף ביניהם?"

ילדים עם CP לא יצטרכו להגיע שוב ושוב לוועדות רפואיות

מדיניות חדשה של ביטוח לאומי צפויה להקל על אלפי ילדים עם שיתוק מוחין. מעתה יקבעו אחוזי נכות קבועים, והוועדה תתכנס רק פעמיים עד גיל 18 ושלושה חודשים
הסתדרות 480-100

עם אוטיזם ודרגות על הכתפיים: המסע המרגש של חיילי “תתקדמו”

שלושה קצינים חדשים על הספקטרום עמדו השבוע על מגרש המסדרים בבה"ד 15. מי שהיה צריך הוכחה ש"גם הם יכולים" – קיבל אותה בענק. טור אישי מיוחד של אודי הלר
ראשיאוטיזםמחאה בעקבות קיצור יום הלימודים בכיתות התקשורת

מחאה בעקבות קיצור יום הלימודים בכיתות התקשורת

מאות הורים לילדים עם מוגבלות יפגינו ביום רביעי מול משרד החינוך בת"א בקריאה לבטל את ההחלטה על סיום הלימודים ב-16:00: "פגיעה אנושה בילדים ובנו"

ההורים מוחים מול משרד החינוך. צילום: אביחי חיים
ההורים מוחים מול משרד החינוך. צילום: אביחי חיים

הורים לילדים עם מוגבלות יצאו להפגין ביום רביעי הקרוב מול בניין משרד החינוך בתל אביב, בעקבות ההחלטה על קיצור יום הלימודים בכיתות התקשורת בבתי הספר ובגנים. כזכור, משרד החינוך לצד השלטון המקומי והנהגת ההורים הארצית, הודיעו בשבוע שעבר על כוונתם לסיים את יום הלימודים במסגרות המותאמות בחינוך המיוחד והרגיל בשעה 16:00 במקום ב-17:00 – החל משנת הלימודים הקרובה.

בין היתר, יפגינו מאות הורים לילדים עם מוגבלות, בהם גם הורים לילדים עם אוטיזם, על שאר תחלואות החינוך המיוחד שהולך ומדרדר בחודשים האחרונים: מצוקת המטפלים במקצועות הבריאות, המחסור בכוח אדם ובעובדי הוראה, לרבות סייעות, מלווי הסעות, משלבות ועוד.

שלומי לוי, מקבוצת מטה המאבק, הוא אבא לשלושה ילדים על הרצף. “נמאס לנו שמשרד החינוך מתנהג כמו בריון ומטיל גזרות על ילדינו”, אמר ל”שווים”. “ההפגנה היא עבור כל ילד שמקבל שירותי חינוך מיוחד בארץ”. עוד אמר כי “זו פגיעה אנושה באבות ואימהות לילדים עם מוגבלות – החליטו מעל הראש שלנו, וזרקו אותנו לים. אני לא מכיר מקום עבודה אחד שיאפשר להעסיק הורים עד השעה 15:00. הורים יאלצו לוותר ולרדת ברמת ההכנסה כדי לקבל את הילדים בכל יום מהמסגרות”.

“ההורים צריכים להבין – אם הם לא יפסידו יום עבודה ביום רביעי, אז החל מהשנה הבאה אנחנו נפסיד בכל יום שעת עבודה”, הוא מוסיף. “כל הניסיונות להיטיב איתנו לא עובדים. חייבים לבטל את ההחלטה הזאת, ולמצוא פתרונות אחרים שלא כלולים פגיעה בנו ובילדים שלנו”.


עזרו לנו להמשיך לעבוד בשבילכם. מוזמנים לעגל לטובה לעמותת שווים. רק 4 שקלים בממוצע בחודש. הקליקו >>> bit.ly/Shavvim-igul-letova


ההורים מוחים מול משרד החינוך. צילום: אביחי חיים
ההורים מוחים מול משרד החינוך. צילום: אביחי חיים

“אי אפשר לעמוד בזה”

“הופתענו לשמוע שכולם יסיימו בשעה 16:00, אף אחד לא דיבר איתנו”, אומר יו”ר ארגון נהגי ההסעות, ניסים סרוסי. “השינוי בשעות אומר שכדי לאסוף את כולם אני צריך להוציא שני כלי רכב במקום אחד. זה אירוע שלא קשור כבר לתקציב”. סרוסי מסביר כי בימים אלו דנים בוועדת הכלכלה על תוספת תקציבית לחברות ההסעה, וטען כי עדיין קיימות מחלוקות בנושא מול משרד החינוך.

“צריך לבחון האם השוק יוכל לעמוד בכניסה של מאות רכבי הסעה נוספים לכבישים בשעות השיא”, מוסיף סרוסי, “אני יודע שאי אפשר לעמוד בזה”. לדבריו, כדי להשית מהלך שכזה יש צורך בתכנון מוקדם, בפרט מול המפעילים של חברות ההסעה. “כשחברה ניגשת למכרז על הפעלת קו הסעות של בית ספר, היא ניגשת אליו במחשבה מראש שפיזור הילדים הוא בשעה 15:00 או בשעה 17:00. ב-16:00 זו בעיה”.

מנכ”ל ארגון חברות ההסעות, דודי גיל, הוסיף: “השעה 16:00 היא שעה בעייתית מאוד. חסרים כלי רכב, חסרים נהגים ויש עומסים גדולים מאוד בכבישים. גם ככה הייתה בעיה לפני, והיא רק תתעצם ותחמיר, לצערי”.

ההזמנה למחאת ההורים. באדיבות מטה המאבק
ההזמנה למחאת ההורים. באדיבות מטה המאבק

משרד החינוך: “עובדים על פתרון

“אנחנו מודעים לקושי ולאתגרים הנובעים מהחלטה זו עבורכם, ההורים”, נמסר ממשרד החינוך, השלטון המקומי והנהגת ההורים להורים, באיגרת שבישרה על צמצום שעות הלימודים. “יחד עם זה, מתוך דאגה לחינוכם והתפתחותם של ילדכם, צו השעה מחייב לקבל החלטה מושכלת ואחראית. בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בשיעור התלמידים המאובחנים על הרצף האוטיסטי. כתוצאה מכך, נרשמה עלייה חדה במספר הגנים וכיתות התקשורת”.

עוד נמסר באיגרת כי משרד החינוך מקדם בימים אלה, בשיתוף השלטון המקומי והנהגת ההורים הארצית, תוכנית אסטרטגית להרחבת ההון האנושי במערכת החינוך בכלל, ובחינוך המיוחד בפרט, תוך בניית שותפות בין-משרדית.

מאלו”ט נמסר בתגובה להחלטה: “קיצור יום הלימודים יפגע פגיעה אנושה בתלמידים על הרצף האוטיסטי, שזקוקים לטיפולים ולשגרה יותר מהכול, וכן ביכולת הכלכלית של ההורים שלא יוכלו לעבוד במשרה מלאה, כשגם ככה הם משקיעים משאבים רבים בטיפול בילדים”.

“במקום שמשרד החינוך יחפש פתרונות יצירתיים – ובראשם שיפור תנאי השכר למורי החינוך המיוחד שעובדים שעות ארוכות ומטפלים באהבה בתלמידים מורכבים – המשרד והשר בוחרים בפתרון הקל והבלתי מידתי של ביטול גורף כללי של יום הלימודים הארוך עבור כלל התלמידים על הרצף האוטיסטי שיישארו ללא מסגרת. אלו”ט תבחן אפשרות של הגשת עתירה נגד החלטת משרד החינוך, ותאבק בכל הכוח על מנת למנוע את קיצור יום הלימודים באופן גורף”.

יליד 1991. נשוי פלוס אחד. נולד עם שיתוק מוחין קל. בוגר תואר ראשון בתקשורת וניהול. היה כתב צבאי בדובר צה"ל, עורך באתר one וכתב אתר השקמה מרשת שוקן. במקביל לעבודתו ב"שווים" מגיש תוכנית ספורט ב"רדיו סול" ומשמש עורך משנה באתר "ישראל ספורט".

כתבות אחרונות